Blues Moods Summer Special 2021 v Trnave

Broňo Dobrota & Blues Rules

Leto 2021 je v plnom prúde a k letnej nálade patria, samozrejme, aj hudobné podujatia. Inak to nie je ani v Trnave, ktorá je odjakživa tomuto druhu umenia naklonená. Trnavská hudobná spoločnosť, o. z. pripravila letný hudobný špeciál nielen pre fanúšikov blues – Blues Moods Summer Special 2021. Toto podujatie býva „zahrievacím kolom“ pred jesenným hudobným festivalom Blues Moods. Minulý rok pandémia prekazila konanie tohto festivalu a organizátori majú obavy, že tento rok sa to zopakuje. Ako vravia, chcú usporiadať aspoň menšie formy hudobných podujatí počas leta, aj ako pripomenutie, že Trnavská hudobná spoločnosť, o. z. je stále tu.

Broňo Dobrota & Blues Rules v Trnave

Na Blues Moods Summer Special 2021 mala pôvodne vystúpiť maďarská kapela Jumping Matt & His Combo, no pre problémy spojené s protipandemickými opatreniami došlo k zmene programu. Na podujatí sa predstavila kapela z Bratislavy – Broňo Dobrota & Blues Rules. Uskutočnilo sa v piatok 23. júla na Nádvorí na Štefánikovej ulici. Vstup na podujatie bol bezplatný, a tak bolo určené naozaj pre širokú verejnosť. Z verejných zdrojov ho podporilo Mesto Trnava. Ďalej ho podporili: Nádvorie – priestor súčasnej kultúry, Kultúrne centrum Malý Berlín, Libros, Edit Print, Penzión Oáza, WebHouse a HALADA advokátska kancelária. Mediálnymi partnermi boli: Trnava-live.sk, Trnavskyhlas.sk, Domesta.sk, Bluesmusic.sk a MTT.

Broňo Dobrota & Blues Rules v Trnave

V deň konania Blues Moods Summer Special 2021 sa na Trnavu usmievalo slnko a modrá obloha. Na Nádvorí plnom zelene bolo príjemne teplo. Zišlo sa tam početné publikum rôznych vekových kategórií a ako zvyčajne nechýbalo niekoľko veselých vystrájajúcich detí. Krátko po 20.00 hod. všetkých prítomných srdečne privítal predseda Trnavskej hudobnej spoločnosti, o. z. Andrej Halada. Okrem iného pripomenul, že je to už štvrtý Blues Moods Summer Special, ktorý pripravila. Obecenstvo kapelu Broňo Dobrota & Blues Rules uvítalo spontánnym potleskom. Frontman tohto hudobného zoskupenia na úvod poznamenal, že už dávno si nezahrali v takom peknom prostredí a pred toľkými ľuďmi. Zostava hudobníkov bola nasledovná: Broňo Dobrota – gitara, spev, Peter Dobrota – klávesy, Roman „Ramon“ Ziaťko – dobro, Roman Náter – basová gitara, spev a Jakub Valíček – bicie.

Broňo Dobrota & Blues Rules v Trnave

Broňo Dobrota & Blues Rules hrali ako zvyčajne zaujímavo zaranžované a bluesovo precítené prevzaté skladby. Repertoár majú skutočne široký. Zazneli napríklad aj pesničky od The Beatles She Came In Through The Bathroom Window, od Jimiho Hendrixa Crosstown Traffic; The Wind Cries Mary, od AC/DC There´s Gonna Be Some Rockin´, od The Rolling Stones Gimme Shelter či od INXS a Jimmyho Barnesa Good Times. Rytmika hrala ako rezko bijúce srdce a za jej neúnavného zvuku zneli lyrické tóny klávesov, gitary i dobra. Ich sóla zapadli do pesničiek ako med do čaju. Dobro je od čias medzinárodného hudobného festivalu Dobrofest veľmi obľúbený hudobný nástroj v Trnave a ľudia na Nádvorí Ramonove krásne melodické sóla prijali s nadšením. Broňo Dobrota si zaspomínal, ako na prvý koncert ich kapely v Trnave (na festival Blues Moods 2017) zobrali so sebou Ramona ako sólistu. Všetko dopadlo na výbornú a odvtedy s nimi hrá. A majú úspech. Potlesk a pochvalné pokriky publika na Blues Moods Summer Special 2021 hovorili za všetko.

Broňo Dobrota & Blues Rules v Trnave

Frontman kapely mal dynamický pódiový prejav, spieval z celého srdca a evidentne hudbu prežíval naplno. Publikum svoje prežívanie hudby zase vyjadrovalo tlieskaním do rytmu počas skladieb. Známu pesničku I Can´t Stand The Rain (v repertoári ju má napríklad Tina Turner či Cassandra Wilson) zaradila podľa slov Broňa Dobrotu kapela na set list preto, aby odplašila prípadný dážď. Bluesový štandard Going Down Slow robil česť svojmu žánru. One Flight Down je pesnička od Norah Jones, a aj v podaní kapely Broňo Dobrota & Blues Rules bola príjemná a upokojujúca. S pesničkou Same Old Blues sa Broňo Dobrota, ako povedal, zoznámil kedysi na koncerte americkej kapely Southern Hospitality v Múzeu obchodu v Podunajských Biskupiciach. Nikdy predtým vraj lepšiu bluesovú kapelu nepočul a Same Old Blues začal hrávať a spievať, aj s parádnym gitarovým sólom.

Broňo Dobrota & Blues Rules v Trnave

Z albumu Riding with the King B. B. Kinga a Erica Claptona zase pochádza pesnička Hold On, I´m Comin´, ktorá tiež zaznela na Nádvorí. Roman Náter a Ramon v nej spievali sprievodné vokály, ako aj vo viacerých ďalších skladbách. S Broňom Dobrotom & Blues Rules sme si pripomenuli aj „Otca britského blues“ – Johna Mayalla, a to pesničkami Maydell a Wake Up Call. Pesničky The Itch a Hand It Over sú zase z repertoáru amerického bluesmana menom Keb´ Mo´ a na Nádvorie priniesli aj trochu gospelovej nálady. Tieto i ďalšie skladby zazneli na koncerte, ktorý trval (spolu s jednou pätnásťminútovou prestávkou) dve hodiny. Obecenstvo si napokon hlučne vytlieskalo i prídavok. Skrátka, na Blues Moods Summer Special 2021 sme sa mali výborne. Dá sa povedať, že sme si na Nádvorí užili júlový „Preddobrofest“. Zostáva nám už len dúfať, že aj augustový Malý Dobrofest sa vydarí.

Ružena Šípková
01/08/2021