Bigbítové Vianoce 2022 v Trnave

Radosť zo života medzi sviatkami

Odvšadiaľ počúvame, že po pandémii koronavírusu už nikdy svet nebude taký ako pred ňou. Potešujúce však je, že niektoré dobré veci spred pandémie sa opäť vracajú do starých koľají. Takou dobrou vecou je aj známe trnavské podujatie Bigbítové Vianoce, ktoré sa po vynútenej prestávke tento rok 28. decembra znova uskutočnilo. Miestom jeho konania bola, ako je zvykom, Synagóga Café na Haulíkovej ulici. V ten večer sa jej priestory zaplnili hudobnými fanúšikmi. I ja a moja mama sme boli prítomné.

Bigbítové Vianoce 2022 v Trnave

Na podujatí účinkovali osvedčené hudobné formácie: trnavské Duo Live Guitars (čiže Pavel Opatovský a Jozef „Laci“ Pagáč) a skalicko-trnavské duo Ľuboš Beňa & Peter „Bonzo“ Radványi s hosťom Mirom Buzrlom. Nedávne Vianoce pripomínal vianočný stromček v zadnej časti pódia a ozdobený bonsaj uprostred miestnosti. Išlo však hlavne o povianočnú nádielku rezkej rockovej a bluesrockovej hudby. Na jej začiatku Peter „Bonzo“ Radványi zdôraznil, že sa jedná skôr o „rodinné stretnutie“ s fanúšikmi než o koncert.

Bigbítové Vianoce 2022 v Trnave

Ako prví sa so svojím setom predstavili dvaja hráči na rezofonických gitarách, dobre známi v bluesovom svete: Peter „Bonzo“ Radványi, ktorý je i spevákom a svoje vystúpenia ozvláštňuje aj hrou na ústnej harmonike, a Ľuboš Beňa, hrajúci popri gitare i na malej bicej súprave. Ich blues, zachádzajúce až do bluesrocku, spestril hrou na heligónke Miro Buzrla a priblížil ho k hudobnému žánru zydeco. Hudobníci hrali s entuziazmom, svoje vystúpenie si vyslovene užívali a ich radosť sa prenášala i na publikum. Ľudia tlieskali a nadšene pokrikovali. Miro Buzrla zo Skalice, ktorý je okrem iného pedagógom ZUŠ Dr. Janka Blaha, dokazuje svojimi aktivitami v oblasti blues, že je všestranným hudobníkom, nielen folkloristom. Skvele zapadol do kapely a jeho sóla prekypovali energiou. Zneli prevzaté i vlastné pesničky, ktoré fanúšikovia tejto hudobnej zostavy dôverne poznajú a majú radi: I Woke Up This Morning, Nemám hlad, nemám smäd, Big Road Blues či No Expectations. Počas poslednej pesničky setu Stop Drinking That Wine nastalo ešte väčšie oživenie a viacerí fanúšikovia v obecenstve tlieskali do rytmu až do jej konca. Zaznelo i výborné gitarové sólo Ľuboša Beňu. Peter „Bonzo“ Radványi žartoval, že prvé dve hodiny budú hrať oni, druhé dve hodiny Duo Live Guitars a od polnoci bude spievať obecenstvo. Ale tak dlho tá zábava netrvala.

Po prestávke prišlo na pódium Duo Live Guitars. Hrá československé a svetové rockové hity, hlavne zo 60. a 70. rokov, vo vlastných úpravách. Tvoria ho spevák a hráč na dvanásťstrunovej akustickej gitare Pavel Opatovský, ktorý v hudbe využíva i malé perkusie a ústnu harmoniku, a Jozef „Laci“ Pagáč, hráč na elektrickej gitare a spevák sprievodných vokálov. K hudbe pristupujú láskavo a pokorne. Ich set publikum tiež prijalo s nadšením, po pesničkách sa ozýval obrovský potlesk. Prvou bola Happy Xmas (War Is Over) od Johna Lennona. Bodaj by bola aktuálna aj v súčasnosti… Duo Live Guitars pesničky interpretovalo s drajvom a eleganciou. Počas niektorých z nich, napr. Here Comes My Baby (The Tremeloes), Mrs. Robinson (Simon & Garfunkel), That´s All Right, Mama (Elvis Presley), znel vytrvalý potlesk obecenstva do rytmu. Fanúšikovia majú skrátka tieto hity stále v živej pamäti a prechovávajú k nim pozitívny citový vzťah.

Bigbítové Vianoce 2022 v Trnave

Druhý set Petra „Bonza“ Radványiho, Ľuboša Beňu a Mira Buzrlu bol rovnako dynamický a svieži ako prvý a reakcie obecenstva boli rovnako srdečné. Peter „Bonzo“ Radványi prezradil, že 3. januára 2023 si pripomenieme 35. výročie smrti Johna Dopyeru, vynálezcu rezofonických gitár. Hudba, ktorá znela, však bola oslavou života. Poriadny potlesk publika do rytmu sa ozýval počas pesničiek She´s About A Mover a The King Of The Blues, v ktorých hral Ľuboš Beňa na vlastnoručne vyrobenej rezofonickej gitare z kanistra na benzín, nazývanej „Stratokanister“. V pesničke Sweet Home Chicago, premenovanej na Sweet Home Trnava, si fanúšikovia okrem tlieskania do rytmu aj zaspievali spolu s Petrom „Bonzom“ Radványim. Ľuboš Beňa sa postavil na veľký bubon a roztlieskaval. Po divokej pesničke You Can´t Judge A Book nasledovalo standing ovation, a tak došlo aj na prídavok – pesničku Baby What You Want Me To Do. Niektorí fanúšikovia vstali, hýbali sa a tlieskali do rytmu hudby. Vyústilo to do ďalšieho standing ovation.

Nasledoval ešte jeden set Dua Live Guitars, no veľa sme už z neho, žiaľ, nemali, pretože sme sa museli pobrať na vlak. Na cestu nám znela Balada o poľných vtákoch, veľký hit Mekyho Žbirku, zaranžovaný pre dve gitary. Medzi sviatkami sa priam žiada načerpať nejakú tú pozitívnu energiu a radosť zo života. Mnohým hudobným fanúšikom sa to podarilo na Bigbítových Vianociach 2022. Tak, šťastný, veselý a bluesrockový nový rok 2023!

Bigbítové Vianoce 2022 v Trnave Bigbítové Vianoce 2022 v Trnave Bigbítové Vianoce 2022 v Trnave Bigbítové Vianoce 2022 v Trnave Bigbítové Vianoce 2022 v Trnave Bigbítové Vianoce 2022 v Trnave Bigbítové Vianoce 2022 v Trnave Bigbítové Vianoce 2022 v Trnave Bigbítové Vianoce 2022 v Trnave Bigbítové Vianoce 2022 v Trnave Bigbítové Vianoce 2022 v Trnave Bigbítové Vianoce 2022 v Trnave Bigbítové Vianoce 2022 v Trnave Bigbítové Vianoce 2022 v Trnave

Ružena Šípková
Foto: Ľuboš Beňa
02/01/2023