Beth Hart v Piešťanoch

Aprílová nedeľa sa stala doslova hudobnými Vianocami

Nebýva zvykom, aby na Slovensku vystupoval zahraničný umelec, ktorý je práve na vrchole svojej kariéry. Možno prvýkrát v histórii sa to stalo v nedeľu 26. apríla, keď sme v Piešťanoch privítali famóznu americkú speváčku Beth Hartovú. Jej koncert sa uskutočnil práve v čase, keď jej nové CD – Better Than Home vystrelilo na vrchol rebríčka najpredávanejších bluesových albumov Billboardu. Klobúk dole pred organizátormi. Posledná aprílová nedeľa sa takto stala pre slovenských fanúšikov doslova hudobnými Vianocami.

Beth-Hart-Piestany-1

Koncert charizmatickej Beth Hartovej by sa dal rozdeliť do troch žánrových častí: pop rock, akustický folkrock a blues. A hoci toho posledného bolo pomenej, mal najväčší úspech. Veď vrcholom viac ako dvojhodinového koncertu bola verzia starej bluesovej skladby I´d Rather Go Blind, ktorá v preplnenej sále Domu umenia zdvihla nadšené publikum zo sedadiel a vyprovokovala ku standing ovations.

Beth-Hart-Piestany-2

Keďže som mal v ušiach hutný zvuk zo štúdiových albumov i z koncertu Beth Hartovej s Joe Bonamassom, kde hrala veľká kapela s dychmi a vokalistami, dosť chudobný sound jej štvorčlennej sprievodnej skupiny ma tak trochu sklamal. Najvýraznejšie to bolo počuť napríklad v skladbe Something´s Gotta Hold On Me. No na druhej strane všetky chybičky krásy nám vynahradila samotná speváčka, majiteľka neobyčajne tvárneho hlasu, ktorá nielenže spievala ale hrala aj na klavíri a na akustickej gitare, vysielala pozitívnu energiu a svojim vystupovaním si získala priazeň všetkých návštevníkov koncertu. Slovom, stálo to zato.

Beth-Hart-Piestany-3

Sympatickým prekvapením bolo aj to, že Beth Hartová nešla len na istotu a okrem osvedčených starších skladieb zaradila do programu aj viacero ukážok zo svojho najnovšieho albumu, vrátane titulnej skladby. Bolo vidno, že srdečná reakcia obecenstva na ňu zapôsobila a po uslzenej záverečnej skladbe We´re Still Living In The City, ktorú zahrala sama len so sprievodom klavíra, nenechala sa dlho prosiť a vrátila sa spolu s kapelou na štyri ďalšie prídavky.

Beth-Hart-Piestany-4

Treba ešte spomenúť, že v úlohe predskokana vystúpil známy slovenský bluesrockový gitarista Rene Lacko so svojou kapelou Down Town. Kvôli problémom s parkovaním som stihol už len záver jeho vystúpenia, keď si na pódium prizval ako hosťa gitaristu Romana Mečiara a spoločne zahrali skladbu Freedom z Reného posledného štúdiového albumu Blind Man.

Beth-Hart-Piestany-5

Rozhodnutie organizátorov usporiadať jediný koncert Beth Hart na Slovensku v Piešťanoch sa ukázalo byť veľmi správnym. Americká speváčka pritiahla do sály tamojšieho Domu umenia fanúšikov z ozaj širokého okolia. Len ja som tam stretol okrem domácich aj známych z Bratislavy, Banskej Bystrice, Zvolena, Trnavy, Trenčína, Pezinka, Nových Zámkov, z Uherského Brodu atď. A verím, že podobne ako ja sa budú vytešovať pri počúvaní nového cédečka Beth Hartovej, ktoré ešte dlho bude pripomínať príjemné chvíle strávené na koncerte tejto PANI speváčky.

Text: Bonzo Radványi
Foto: Martin Palkovič, zpiestan.sk