Beňa & Radványi na trnavskom korze

Bluesový rámus po daždi

V júni 2020 sa z Trnavy šírila dobrá správa: bluesové duo Ľuboš Beňa & Bonzo Radványi, ktoré jeden a pol roka nekoncertovalo z dôvodu zdravotných problémov Petra „Bonza“ Radványiho, znova začalo hrávať a v sobotu 25. júla malo vystúpiť na Hlavnej ulici pred trnavskou radnicou v rámci projektu Leto na korze.

Ľuboš Beňa & Bonzo Radványi na Korze v Trnave

V deň koncertu Beňu & Radványiho v Malom Ríme pršalo a pršalo. Napokon bol koncert zrušený. Toľko sklamaných ľudí pokope som už dlho nevidela. Ibaže občas sa dejú aj zázraky: odrazu dážď ustal a vykuklo slnko. Hrať sa predsa začalo: s hodinovým oneskorením, o 20.00 hod. Po daždi sa vyrojilo na korzo plno ľudí. Pracovníci radnice poutierali pódium i lavičky. Tie ihneď obsadili nedočkaví fanúšikovia rôznych vekových kategórií. Prevládali bluesoví a rockoví pamätníci.

Ľuboš Beňa & Bonzo Radványi na Korze v Trnave

Bonzo Radványi sa ujal sprievodného slova. Poďakoval všetkým fanúšikom, ktorí prišli a zostali napriek dažďu. Potom nasledovala sprcha bluesových tónov, čiže prvá skladba Woke Up This Morning. Trnavským korzom sa doďaleka niesol zvuk dvoch rezofonických gitár a malej (ale výkonnej) bicej súpravy Ľuboša Beňu. Bonzo Radványi spieval energicky a nahlas. Hovorila som si, konečne poriadny rámus na korze. Samozrejme, v dobrom zmysle slova. Prišla ďalšia vysoko energetická pesnička – Big Road Blues. Bolo vidno, že obaja bluesmani si koncert užívali. Aj Bonzo poznamenal, že hranie po dlhom čase ich teší. Zaznelo niekoľko ďalších pesničiek, ktoré duo s úspechom hráva už roky.

Ľuboš Beňa & Bonzo Radványi na Korze v Trnave

Bonzo predviedol aj zanietenú hru na ústnej harmonike. Ako priznal, má za sebou zlé obdobie. Prekonal ho vďaka pomoci rodiny, priateľov a lekárov. Poprosil preto publikum o obrovský potlesk pre profesora Miroslava Danaja i ostatných lekárov, vďaka ktorým mohol odohrať aj tento trnavský koncert. Spolu s Ľubošom Beňom im tiež venovali rezkú pesničku Hey Doc. Pred radnicou panovala výborná nálada, okrem obecenstva na lavičkách hudbu počúvali aj okolostojaci ľudia či poslucháči sediaci na terasách reštaurácií. Po každej pesničke znel aplauz. Beňa & Radványi si pre fanúšikov pripravili aj prekvapenie: úplne novú skladbu s názvom COVID-19 Blues.

Ľuboš Beňa & Bonzo Radványi na Korze v Trnave

Bonzo nezabudol ani na tradičnú osvetu týkajúcu sa rezofonických gitár a Ľuboš Beňa zahral v dvoch skladbách na svojej ďalšej rezofonickej gitare, vlastnoručne vyrobenej z vojenského kanistra na benzín. Bol to tiež riadny rachot, prizdobený aj hraním s bottleneckom. Na koncerte sa však hojne ozývalo aj slajdovanie na „obyčajných“ rezofonických gitarách. V jednej chvíli som sa zľakla, že sa blíži dážď, ale to sa len zmrákalo. V pesničke Baby What You Want Me To Do si Bonzo opäť do vôle zahral na ústnej harmonike.

Ľuboš Beňa & Bonzo Radványi na Korze v Trnave

O pesničke No Expectations povedal, že je z repertoáru najlepšej rockovej kapely na svete – The Rolling Stones. V skladbe Looking Back sa hudobníci rozbláznili, ako sa patrí, a zaznela aj harmonika. Ľuboš Beňa zožal veľký potlesk za slajdovanie. Na korze sa rozsvietili pouličné lampy, čo vytvorilo osobitú atmosféru. Koncert sa síce blížil ku koncu, ale obecenstvo si vytlieskalo prídavok: temperamentnú pesničku Stop Drinking That Wine.

Ľuboš Beňa & Bonzo Radványi na Korze v Trnave

A tak po daždi kvaplo aj nejaké to blues, lepšie povedané, lialo sa prúdom. V Trnave nám bolo dobre s dobrami (rezofonickými gitarami) a s príjemnými stretnutiami. Ľuboš Beňa & Bonzo Radványi po dlhšom čase opäť rozdávali na korze radosť.

Ružena Šípková
11/08/2020