Koncert The Rolling Stones v Rakúsku

Hypnotický rytmus a známe melódie nás nútili spievať spolu s Jaggerom

Nikdy som nebola skalným fanúšikom The Rolling Stones, i keď som ich hudbu chtiac nechtiac počúvala od detstva z otcovej izby. Predsa je to hudba staršej generácie, mojich rodičov, avšak stále dokáže osloviť aj mladších poslucháčov dobrej hudby. Dostali aj mňa a po návšteve sobotňajšieho koncertu v rámci európskeho turné No Filter na rakúskom Red Bull Ringu pri Spielbergu som pochopila prečo sa táto skupina považuje za najslávnejší rockový band na svete a vôbec v hudobnej histórii. „Koncert roka“, ako ho avizovali rakúske médiá, bol naplánovaný na 20:30 hodinu. Obrovský areál Red Bull Ringu bol fanúšikom sprístupnený už od desiatej hodiny, no samotný koncert začal o 17-tej. Ten, kto prišiel skôr, mohol vidieť a počuť v úlohe predskokana najprv John Lee Hookera Jr., syna legendárneho amerického bluesmana a následne islandskú bluesrockovú kapelu Kaleo.

Výborný zvuk, hypnotický rytmus a známe melódie nás nútili spievať počas koncertu The Rolling Stones v rakúskom Spielbergu spolu s Jaggerom

Príchod fanúšikov z rôznych kútov Európy do dejiska koncertu sa nezaobišiel bez dopravnej zápchy, z toho dôvodu sa začiatok koncertu hlavnej hviezdy večera omeškal o 15 minút a na posledných nadšencov sa chvíľku počkalo. Show sa mohla začať a začala naozaj veľkolepo za sprievodu červených zápalných dymovníc, ktoré podium rozžiarili a vynikajúco opticky dopĺňali prvý hit “Sympathy For The Devil”. Od momentu, keď sa na pódiu a obrovských obrazovkách objavili Mick Jagger, Keith Richards, Ron Wood a Charlie Watts, celé 95 tisícové publikum pohltila neuveriteľná energia sálajúca z týchto starších pánov v dôchodkovom veku a bolo jasné, že pôjdu na 100%. Mimochodom, väčší počet fanúšikov na jednom koncerte v rámci turné No Filter už nebudú mať.

Výborný zvuk, hypnotický rytmus a známe melódie nás nútili spievať počas koncertu The Rolling Stones v rakúskom Spielbergu spolu s Jaggerom

Po vydarenom začiatku nasledovali skladby ako “It´s Only Rock´n Roll (but I like it)”, “Tumbling Dice” a potom dve z minuloročného bluesového albumu “Blue & Lonesome”. Jagger spomenul aj blížiace sa voľby v Rakúsku a dodal, že dnes večer ste si už zvolili. Ďalšiu skladbu “She´s A Rainbow” sprevádzali krásne pestrofarebné vizuálne efekty na obrovských obrazovkách, ktoré dotvárali celkovú atmosféru počas celej show.

Výborný zvuk, hypnotický rytmus a známe melódie nás nútili spievať spolu s Jaggerom aj hity „Can´t Always Get What You Want“ a „Paint It Black“ či „Miss You“. Počas poslednej spomínanej skladby Jagger predstavil kompletnú kapelu aj so svojimi spoluhráčmi. Všetci zožali zaslúžený potlesk a slova sa ujal aj gitarista Keith Richards, ktorý si následne zaspieval aj dva songy „Happy“ a „Slipping Away“.

Výborný zvuk, hypnotický rytmus a známe melódie nás nútili spievať počas koncertu The Rolling Stones v rakúskom Spielbergu spolu s Jaggerom

Nadšenie početného publika neutíchalo a pri skladbách „Start Me Up“ či „Brown Sugar“ si každý si užíval magickú atmosféru večera. Samozrejme nechýbal ani notoricky známy hit „(I can´t get no) Satisfaction“ a po ňom Jagger zakričal „Goodbye!“ Na obrazovkách sa zobrazili modré vizualizácie a takmer stotisícový dav sa snažil vytlieskať a vykričať očakávané prídavky. Podarilo sa. Páni sa opäť objavili na pódiu aj s dámou, vokalistkou Sashou Allen, ktorá skupinu sprevádza od roku 2016 a odpálili úžasný song „Gimme Shelter“. Záver koncertu bol grandiózny. Skladba „Jumpin´ Jack Flash“ zavŕšená krásnym a pre väčšinu nečakaným ohňostrojom bola parádnou bodkou za vynikajúcim zážitkom. Určite mi dajú všetci zúčastnení za pravdu, že ani blato, ktoré bolo dôsledkom dážďových prehánok z predchádzajúcich dní, neubralo ani trochu z nadšenia pred a ani po veľmi vydarenom a nezabudnuteľnom koncerte. Long live The Rolling Stones!!!

Playlist koncertu, Spielberg 16.9.2017
1. Sympathy For The Devil
2. It’s Only Rock ‘n’ Roll (But I Like It)
3. Tumbling Dice
4. Just Your Fool
5. Ride ‘Em on Down
6. Under My Thumb
7. She’s A Rainbow
8. You Can’t Always Get What You Want
9. Paint It Black
10. Miss You
11. Happy
12. Slipping Away
13. Midnight Rambler
14. Honky Tonk Women
15. Street Fighting Man
16. Start Me Up
17. Brown Sugar
18. (I Can’t Get No) Satisfaction
Prídavky:
19. Gimme Shelter
20. Jumpin’ Jack Flash

Michaela Radványiová
September 2017