Ako sa bluesovalo v Trnave

4. ročník festivalu Blues Moods

Blues Moods 2013V sobotu, 9. novembra 2013  sa v Trnave uskutočnil už 4. ročník bluesového festivalu Blues Moods. Tak ako po minulé dva ročníky, tak aj tento sa uskutočnil priestoroch štýlového Moto Bar-u.

Štvrtý ročník dostal prívlastok medzinárodného festivalu vďaka účasti vynikajúcej rakúskej skupiny „The Roosevelt Houserockers“. Festival odštartoval legendárny „Ján Ponka Duban so skupinou Stará jedáleň„. Osobitý ale vynikajúci muzikant Ponka oživil svoju skupinu po sedemnástich rokoch, nasadenie skupiny na pódiu však bolo akoby ani sedemnásťročná prestávka nikdy nebola. Jeho charizmatický spev doprevádzaný excelentnými hráčmi urobil fantastický začiatok festivalu.Ako druhá na festivale vystúpila – členmi vekovo najmladšia – bratislavská skupina „Bluesriders„. Laureáti medzinárodnej súťaže Blues Aperitív v Šumperku sa aj tu predstavili v tom najlepšom svetle s vlastnými pesničkami ako aj úpravami tradicionálov. Po prvýkrát sa na festivale vrámci skupiny Bluesriders predstavili hneď dve speváčky, čo publikum aj značne ocenilo. Prirodzený vokál Jany „Džany“ Fujakovej, ktorej sekundovala Ulrika Litecká-Švedová priniesol nový rozmer pre ich pesničky.

Štvrtou skupinou v poradí bola rakúska skupina „The Roosevelt Houserockers„. hrajúca v triu, v zložení: dve gitary a bicie. Hneď od prvých tónov bolo všetkým jasné, že skupina so svojim surovým zvukom vychádza z tradície zvuku amerického Chicaga. Presvedčivý výkon, štýlové oblečenie a hudobné nasadenie všetci prítomní patrične ocenili. V Trnave táto vynikajúca skupina, ktorá sa chystá na turné s anglickým harmonikárom Paul-om Lamb-om mala svoju slovenskú premiéru. Záver festivalu a štvrtou skupinou v poradí bola „nebezpečne“ dobrá skupina „Banda Americano“ zo Žiaru nad Hronom. Prietrž rockabilly skladbami, dvihli zo stoličiek divákov, ktorí tancovali medzi stolami. Banda Americano je štýlová, dobre vyzerajúca a perfektne zvukovo znejúca skupina, ktorá urobila dôstojnú bodku za štvrtým ročníkom. Slová chvály samozrejme patria aj zvukárom, ktorí sa postarali o kvalitný zvuk účinkujúcich a dvom krásnym biletárkam, ktoré boli ozdobou celého festivalu.

Roosevelt_Houserockers

 

-pes-
November 2014