Aká bola Bluesová anketa 2016

Stručný prehľad výsledkov a názorov na bluesovú scénu

Skončil sa už 6. ročník Bluesovej ankety 2016. Jej výsledky odzrkadľujú situáciu na slovenskej bluesovej scéne, tak ako ju ovplyvnili koncertné a festivalové udalosti v uplynulom roku, informácie o nich, aktivity organizátorov i snahy jednotlivých bluesmenov či kapiel o zviditeľnenie sa. Potešujúce je, že zachytáva aktuálne dianie, veď okrem „stálic“ sa čoraz viac dostávajú do popredia vášho záujmu nové tváre.

Prehľad výsledkov Bluesovej ankety 2016 portálu Bluesmusic.sk

Pravda, veľa záviselo aj od toho, či kapely venovali ankete aspoň trochu pozornosti a zverejnili ju na svojich internetových stránkach či FB. Väčšina zo skoro 200 respondentov sú návštevníkmi internetového portálu Bluesmusic.sk a poslucháčmi relácie Bluesnenie na Rádiu Devín. Ale poďme k jednotlivým kategóriám.

Najobľúbenejšie CD v roku 2015 ZVA 12-28 BAND – Šibenica frajerka

Titul Najlepšie CD získal minuloročný počin ZVA 12-28 Bandu – Šibenica frajerka, ktorému ste dali najviac hlasov. Koncertný živák dvojice Boboš Procházka a Marek Wolf – Live skončil na 2. mieste a tretiu priečku obsadil debutový album harmonikára a speváka Juraja Schweigerta – Novelty Shop, ktorého s tesným odstupom nasledovali novinky bratislavských Žalman Brothers a The Butchers zo Šamorína.

Žalmani a The Butchers sa presadili aj v kategórii Najobľúbenejšia skupina, kde získali druhé, respektíve tretie miesto. No ani snaha ich fanúšikov nestačila nato, aby získali prvenstvo. To poputovalo znova na stredné Slovensko zvolenským folk-bluesmenom zo ZVA 12-28 Bandu. Na ďalších miestach skončili: Juraj Schweigert & Groove Time, The Breakers, Bluesweiser, Rene Lacko & Down Town, Bluesová svokra atď.

Lubos-Bena-Bonzo-Radvanyi

Titul Najobľúbenejšie bluesové duo si aj v tomto roku udržali Ľuboš Beňa a Bonzo Radványi, pred Bobošom Procházkom a Markom Wolfom a bratskou dvojicou Laco a Noro Červenák zo ZVA 12-28 Bandu.

Najobľúbenejšia speváčka v roku 2015 Silvia Josifoska

Speváčky, ktoré sa na Slovensku venujú bluesovej hudbe, môžeme spočítať na jednej ruke. Preto kategória Najobľúbenejšia speváčka patrí každoročnému duelu Silvie Josifoskej a Zuzky Suchánkovej. Víťazstvo spojené s titulom prvej dámy bluesu si obhájila Silvia Josifoska.

Zuzka Suchánková sa musela uspokojiť s 2. miestom a na tretej pozícii sa prekvapujúco objavila mladučká speváčka a gitaristka Barbora Černá zo Skalice. Nie je to vlastne až také prekvapenie, lebo Barbora sa v minulom roku okrem viacerých vystúpení na Záhorí predstavila aj v Bratislave a onedlho bude bojovať v rámci Slovak Blues Projektu vo finále súťažnej prehliadky Blues Aperitiv v Šumperku o postup na medzinárodný festival Blues Alive.

Najobľúbenejší spevák v roku 2015 Peter „Bonzo“ Radványi

Zvolenskí ZetVéÁci, miešali karty aj v ďalšej kategórii našej ankety. Norovi Červenákovi sa síce nepodarilo pretrhnúť pretrvávajúcu niť obľuby Bonza Radványiho, známeho z dua Beňa and Bonzo, ktorý si znova odniesol titul Najobľúbenejší bluesový spevák, ale aj tak získal pekné 2. miesto a tretia priečka patrí ďalšej anketovej stálici – Bobošovi Procházkovi.

Hoci účastníci ankety vo viacerých kategóriách uvádzali slovíčko neviem, tu sa s ich tipmi doslova roztrhlo vrece. Narátali sme ich nie menej ako 25. Medzi nimi boli Peter Lipa, Juraj Schweigert, Dura Turtev, Martin Výboch, René Lacko, Ľuboš Beňa atď.

Najobľúbenejší inštrumentalista v roku 2015 Erich „Boboš“ Procházka (ústna harmonika)

Kategória Inštrumentalista roka je síce bez nástrojového obmedzenia, no celých šesť rokov trvania našej ankety v nej kraľuje veterán slovenskej bluesovej scény a excelentný hráč na ústnu harmoniku Erich Boboš Procházka, ktorého poznáme najmä z účinkovania zo skupinou Sitra Achra a vo dvojici s gitaristom Markom Wolfom.

Neinak je to aj v tohtoročnej ankete, kde mu patrí prvenstvo pred ďalším harmonikárom Jurajom Schweigertom a gitaristom René Lackom. Na ďalších miestach skončili dobrista Ľuboš Beňa, bubeník Erik Kriššák, gitaristi Ivan Tomovič a Noro Červenák atď.

Najobľúbenejší festival na Slovensku v roku 2015 Livin´Blues, Bratislava

Najobľúbenejší festival. Človek by ani nepovedal, že na Slovensku je toľko bluesových festivalov. V ankete ste ich uviedli dobrých desať. Najviac hlasov od vás dostal najstarší z nich, festival Livin´ Blues v Bratislave, po ktorom nasleduje skalický festival Hudba v meste a trnavský Blues Moods. Až po týchto troch nasledovali Sitno Blues, Blues Jamboree, Blues Slovakia, Harmonikovica a Blues na mlyne.

Najobľúbenejší klub na Slovensku v roku 2015 Srdiečko Pub, Skalica

Hudobným klubom a iným „krčmám“ kde sa hráva blues, patrí kategória Najobľúbenejší klub na Slovensku v roku 2015. Bratislavskú Hlavu 22 po dvoch rokoch vystriedalo na špici vašej obľuby skalické Srdiečko, kde sa v minulom roku uskutočnil celý rad zaujímavých podujatí vrátane Slovakian Blues Challenge. Zaujímavé, že po Srdiečku nasledujú samé bratislavské kluby – už spomínaná Hlava 22, potom Kafe Scherz a Rustique, kde sa od minulého roka uskutočňujú raz do mesiaca bluesové jam sessions.

Na chvoste znova zostalo Múzeum obchodu, ktoré má tú smolu, že účastníci ankety buď nechodia na fantastické koncerty, ktoré sa tam pravidelne uskutočňujú, alebo naň zabudli.

Počin na Českej bluesovej scéne v roku 2015 The Bladderstones (hudobná skupina)

Keďže účastníkmi našej ankety sú aj bluesoví fanúšikovia z Čiech a česká bluesová scéna je nám veľmi blízka, každoročne im dávame možnosť vyjadriť sa aj v kategórii Najobľúbenejší bluesman či Počin na českej bluesovej scéne. Potom čo v minulých rokoch väčšina vašich hlasov zaslúžene patrila najväčšiemu českému bluesovému festivalu Blues Alive v Šumperku, tentoraz Šumperk prevalcovali svojimi hlasmi fanúšikovia bluesrockového tria so sympatickým názvom The Bladderstones (Močové kamene) zo Slaného, ktoré skončilo na prvom mieste.

Až za touto skupinou nasledovali festivaly Blues Alive, Southerm Rock and Blues v Kolíne, Jan Spálený, Luboš Andršt, Džetro z dua Retro Blues atď.

Odpovede na anketovú otázku Odkiaľ sa dozvedáte o dianí na bluesovej scéne? boli v podstate rovnaké ako pred rokom: youtube, facebook, internet všeobecne, portál bluesmusic.sk, rádio Devín a Bluesnenie, poľský časopis Twój blues, priatelia, na koncertoch, jazz.sk, slovakblues.sk atď.

Posledná anketová otázka znela: Ako ste spokojný so situáciou na bluesovej scéne? Vaše odpovede tak ako vždy oscilovali medzi absolútnou spokojnosťou (Velmi dobreeee…. Super!), zmierením sa so situáciou (Existuje a to je dobré. Som rád, že na Slovensku vôbec nejakú máme.) a absolútnou negáciou typu – Nič moc alebo Bluesová scéna neexistuje – pretože – nemá scénu, ani kluby iba ak – festivaly – otázka je neadekvátna… Existujú iba skupiny zamerané na tento žáner.

A tu je ešte niekoľko tých najzaujímavejších, tak ako ste to napísali.

 • Nie som, ale zlepšuje sa to! Som banskobystričan a tu „skapal pes“ (výnimkou sú len vystúpenia ZVA-čky a Reného Lacka v Červenom raku, Klube 77 a sem tam vo Zvolene)
 • Mohlo by to být lepší ale zaplat pánbu za to co je .Je mě líto že k nám ještě nikdo nepozval Tonyho Mc Phee ze skupiny Groundhogs ,když jsem si naposledy psal z jeho manželkou ,psala že v Polsku je velmi znám ale v čechách a na Slovensko o něm nikdo ani neví,myslim že je to škoda ,je to velká bluesová osobnost .
 • Málo blues a veľa rapového smogu v rádiách … nedá sa teda hovoriť o spokojnosti
 • Prijaté kvôty na podiel vysielania pôvodnej slovenskej hudby v rádiách, nebude mať dopad na vysielanie bluesovej tvorby. Po zrušení Bluesnenia na Rádiu Devín to bude ešte slabšie ako doposiaľ.
 • No je skvělé a zároveň smutné, že ČR nemá takovouhle anketu – natož portál nebo asociaci. No, snad se to časem zlepší, že ?
 • Tesim sa, ze je tu tolko dobrych kapiel/interpetov…a stale pribudaju i mladise rocniky…tiez je sa kona dost koncertov tohoto „mensinoveho“ zanru…:-))
 • Nakolko som z regionu NZ trochu ma mrzí zánik Bluespubu v Nových Zámkoch, tiež Jazz blues Jamboree v obmedzenej forme.A tiež by som privítal keby bol blues zastúpený v slovenských médiach vo väčšom merítku.
 • Se Slovenskou bluesovou scénou jsem spokojen. Trochu horší je to u nás v Česku.
 • Jsem rád, že je blues stále živé. Ze ZVA mi doslova spadla čelist… takže nepochybuju, že blues přežije i nadále. Každopádně díky Vám všem za to, co děláte pro tuhle úžasnou muziku
 • Málo propagácie na stránkach SBS, málo hrané v rádiach…..iba Devín je málo…..
 • V loňském roce jsem byl na dvou velkých blues festivalech v Polsku (Suwalki a Rawa Blues), takže mohu porovnávat a jednoznačně říci NESPOKOJEN!
 • Blues Alive Šumperk už není bluesový festival, škoda
 • Nebyť Nových Zámkov, tak nič moc…
 • Myslím si, že je na veľmi vysokej úrovni, svedčí o tom účinkovanie našicch bluesmanov v zahraničí (René Lacko, Ľuboš Beňa & Bonzo Radványi,Jerguš Oravec a iní
 • Malo sa deje, malo sa vie, chyba mladá krv
 • Jediná relácia o Blues na SK na rádiu Devín skončila kluby zamerané na blues snáď ani nie sú festival v Nových Zámkoch tento rok nebol, bol v Zemnom minifest… akási náplasť za chýbajúce Nové Zámky Možnosti hrania malé… no mám byť spokojný?
 • Odpovídá množství a kvalitě muzikantů, pořadatelů a médií na Slovensku i v Česku…
 • budem hovorit za seba ako aj za miesto kde posobim…a to je trnava…som velmi rad ze vznika v trnave priestor na hranie bluesu aj iných zanrov v peknom novom hudobnom priestore music a cafe v city arena …
 • Kapely kašlú aj na svoju vlastnú propagáciu a potom závidia tým, ktorí tak robia a nasledovne hrajú koncerty
 • Keďže je táto scéna trvalo podfinancovaná, blues v našich končinách stagnuje
 • Myslím si, že by slovenské bluesove dianie malo dostať väčší priestor v slovenských médiach a nie rušiť vynikajúce relácie, akou bolo napr. Blúznenie s P. Radványim na Rádiu Devín…
 • Rok 2015 ma potešil.

A na úplný záver už len báseň, ktorou do ankety prispela jedna z účastníčok Bluesovej ankety z Trnavy.

Trnava, večné miesto Blues, pevné korene vytrhnúť skús…
Trnava, je mesto bluesnenia, 50 rokov slávi do zbláznenia.
Blues neobýva prázdny kút, bluesnenie ti nedá zabudnúť…
Gitarové bláznivé Bluesznenie, pohladenie duše, bázlivé snenie.
Blues, to je silný hudobný prúd, tak hraj, spievaj, tak sa krúť…
Blues trochu korenený rockom, vydrží tu s nami ešte veľa rokov,
Blues obýva v Trnave šťastný kút, bluesnenie nedá nikdy zabudnúť…

Bluesmusic
Február 2016