50. výročie Alligator Records

Ako som lovil aligátorov

Známa americká gramofirma a vydavateľstvo Alligator Records z Chicaga slávi v tomto roku 50. výročie svojho založenia. Pri tejto príležitosti pripravuje špeciálny koncert s názvom „Sweet Home Chicago – An Online Blues Celebration“. Vystúpia na ňom štyria najpopulárnejší predstavitelia súčasnej chicagskej bluesovej scény, ktorí nahrávajú pre Alligator. Legendárny hráč na ústnu harmoniku a spevák Billy Branch so svojim all-star bandom The Sons Of Blues a trojica špeciálnych hostí – nositeľka titulu Bluesová kráľovna, speváčka Shemekia Copeland, ďalej slide gitarový mág, spevák a skladateľ Lil´ Ed Williams, inak líder kapely Lil´ Ed & The Blues Imperials a ľavoruký gitarista a spevák Toronzo Cannon. Celé podujatie bude uvádzať zakladateľ a prezident Alligator Records Bruce Iglauer. Jedinečný narodeninový koncert sa uskutoční v sobotu 13. marca. Je len samozrejmé, ako to už v tejto celosvetovej situácii sa stáva vynúteným zvykom, že to nebude živý koncert pred obecenstvom ale uskutoční sa ako live stream a fanúšikovia si budú môcť celú show pozrieť prostredníctvom YouTube.

50. výročie Alligator Records

Od čias, keď mladý, vtedy ešte len 24-ročný bluesový nadšenec Bruce Iglauer sa rozhodol založiť si vlastnú firmu, aby mohol vydať prvú platňu bluesového speváka a slide gitaristu Hound Dog Taylora, uplynulo celé polstoročie. Z hobby sa mu stalo poslanie a logo s vyobrazením aligátora, ktoré sa postupne začalo objavovať na platniach s nahrávkami takých bluesových velikánov ako Big Walter Horton, Carey Bell, Son Seals, Koko Taylor, Albert Collins, Lonnie Brooks a mnohých ďalších, sa stalo pre bluesových fanúšikov a zberateľov platní na celom svete zárukou kvalitného hudobného zážitku. Firma Alligator Records sa vďaka cieľavedomému výberu interpretov a nekompromisnému uprednosteniu kvality pred kvantitou etablovala na hudobnej scéne do takej miery, že dnes patrí k najvýznamnejším vydavateľstvám zameraným na súčasnú bluesovú hudbu.


Mená umelcov, ktorých albumy vyšli u tejto chicagskej firmy, sa čítajú ako keby sme listovali v publikácii Kto je kto na bluesovej scéne – Buddy Guy, James Cotton, Johnny Winter, Luther Allison, Johnny Copeland i jeho dcéra Shemekia, Corey Harris, Charlie Musselwhite, Marcia Ball, Robert Cray, Kenny Neal, Little Charlie & The Nightcats, Roomful of Blues, William Clark, Bob Margolin atď.
O tom, že Iglauer má ešte stále „dobrý nos“ na mladé talenty, svedčia jeho nové objavy z posledných rokov ako Christone „Kingfish“ Ingram, The Cash Box Kings, Jarekus Singleton, Janiva Magness, Nick Moss Band či Selwyn Birchwood. Stačí sa pozrieť na aktuálny rebríček najpredávanejších bluesových albumov Billboardu alebo na každoročné nominácie na ceny Blues Music Awards, kde sa to „aligátorskými“ umelcami len tak hmýri.

50. výročie Alligator Records

Napriek tomu katalóg Alligator Records je relatívne skromný. Obsahuje „len“ niečo viac ako 300 albumov, vrátane obľúbených výberových antológií, ktoré ponúkajú veľmi širokú škálu od Chicagskeho bluesu, cez akustický Piedmont blues a West Coast Jump Blues až po súčasný bluesrock. Pod skoro polovicou z nich je ako producent podpísaný sám Bruce Iglauer, ktorý na internetovej stránke vraví, že nahráva a vydáva hudbu hlboko zakorenenú v bluesovej tradícii, i keď táto často prekračuje štandardné limity definovaného štýlu. A k tomu ešte dodáva: „Túto hudbu netvoria muzikanti na synťákoch niekde vo svojich spálňach ale brúsia ju pred skutočným živým publikom a reagujú na emocionálne potreby svojich poslucháčov.

50. výročie Alligator Records

Pri tejto príležitosti sa pochválim príjemnou spomienkou na úspešné „lovenie aligátorov“ začiatkom 90-tych rokov, keď sa vo viacerých bratislavských obchodoch so zvukovými nosičmi objavilo vo výpredaji množstvo gramofónových platní, ktoré stáli len 5 vtedajších korún. A predstavte si, medzi nimi bol aj celý rad originálnych amerických i licenčných LP platní od firmy Sonet s logom aligátora. Som veľmi rád, že som nezaváhal a dodnes opatrujem vo svojej zbierke také vinylové skvosty ako Koko Taylor – Queen Of The Blues, Charlie Musselwhite – Ace of Harps, Roy Buchanan – Hot Wires, Albert Collins – Don´t Lose Your Cool, Son Seals – Chicago Fire a dokonca až tri albumy od Johnny Wintera – Guitar Slinger, 3rd Degree a Serious Business.

Bonzo Radványi
01/03/2021