40. ročník Blues Music Awards

V Memphise rozdali ceny bluesmenom

Uplynuli necelé 4 mesiace čo americká neziskovka the Blues Foundation zverejnila nominácie na výročné ceny Blues Music Awards 2019. ktoré sa považujú za najprestížnejšie ocenenia pre bluesmenov na celom svete. Už uvedenie medzi nominovanými znamená obrovskú poctu a mená nominovaných vo všetkých 25 kategóriách sú vlastne akýmsi reprezentačným výberom tých najvychytenejších bluesových umelcov v súčasnosti. Vo štvrtok 9. mája sa uskutočnila v Cook Convention Center v Memphise, v štáte Tennessee, kde má sídlo aj Blues Foundation, v poradí už 40. slávnostná ceremónia udeľovania týchto výročných cien.

40. ročník Blues Music Awards

Hoci najviac nominácií dostal klavírista, hráč na Hammond organ a skladateľ Anthony Geraci, ktorého meno sa objavilo až v šiestich kategóriách, nakoniec žiadnu cenu nezískal. Na rozdiel od neho speváčka Shemekia Copeland premenila svoje 4 nominácie na zisk dvoch cien. Jej album America´s Child bol vyhlásený nielen za Album roka ale zvíťazil aj v kategórii Najlepší album súčasného bluesu. Nekorunovaná bluesová kráľovná, ktorá minulý mesiac oslávila okrúhle 40.narodeniny, osviežila slávnostnú ceremóniu a spolu so svojou kapelou potešila prítomných fanúšikov živým koncertným vystúpením.


Rovnako dve ceny získala aj bývalá basgitaristka kapely Trampled Under Foot a speváčka Danielle Nicole z Kansas City, ktorá vyfúkla cenu štyrom spolunominovaným pánom v kategórii Inštrumentalista – basista a okrem toho dominovala aj v kategórii Contemporary Blues Female Artist, čiže Najlepšia súčasná bluesová umelkyňa. A to je už čo povedať, lebo tam jej konkurovali také spevácke osobnosti ako už spomínaná Shemekia Copeland, Beth Hart či Samantha Fish.

Medzi ďalšími držiteľmi nových bluesových „Oscarov“ nájdeme také známe mená ako Buddy Guy, Rory Block, Billy Gibbons, Kenny Neal, Cedric Burnside alebo Joe Louis Walker. Nemal by som zabudnúť ani na ďalšiu bluesovú dámu, klavíristku a speváčku Marciu Ball, ktorá si z Memphisu odniesla už po ôsmykrát cenu za víťazstvo v kategórii Pinetop Perkins Piano Player Award.

40. ročník Blues Music Awards

No absolútne najúspešnejším umelcom na tohtoročnom udeľovaní cien bol spevák Michael Ledbetter, ktorému udelili najvyššie ocenenie nadácie, cenu B.B. King Entertainer of the Year. Jeho spolupráca s gitaristom Monster Mike Welchom vo Welch-Ledbetter Connection získala prvenstvo v kategórii Band of the Year, čiže Kapela roka a zatiaľ čo Welch získal cenu v kategórii Najlepší inštrumentalista – gitarista, Ledbetter bol individuálne vyhlásený aj za najlepšieho vokalistu. Bohužiaľ všetky tieto ocenenia získal in memoriam, lebo nečakane umrel v januári vo veku len 33 rokov. Tí, čo zažili v novembri minulého roku koncert Welch-Ledbetter Connection na festivale Blues Alive v Šumperku, môžu len potvrdiť, že spomínané výročné ceny Blues Music Awards pre Michaela Ledbettera sú ozaj zaslúžené.


Complete list of Blues Music Award Winners:
1. Acoustic Album: Journeys to the Heart of the Blues – Joe Louis Walker/Bruce Katz/Giles Robson
2. Acoustic Artist: Rory Block
3. Album: America’s Child – Shemekia Copeland
4. B. B. King Entertainer: Michael Ledbetter
5. Band: Welch-Ledbetter Connection
6. Best Emerging Artist Album: Free – Amanda Fish
7. Blues Rock Album: The Big Bad Blues – Billy F Gibbons
8. Blues Rock Artist: Eric Gales
9. Contemporary Blues Album: America’s Child – Shemekia Copeland
10. Contemporary Blues Female Artist: Danielle Nicole
11. Contemporary Blues Male Artist: Kenny Neal
12. Instrumentalist-Bass: Danielle Nicole
13. Instrumentalist-Drums: Cedric Burnside
14. Instrumentalist-Guitar: Monster Mike Welch
15. Instrumentalist-Harmonica: Dennis Gruenling
16. Instrumentalist-Horn: Vanessa Collier
17. Instrumentalist- Pinetop Perkins Piano Player: Marcia Ball
18. Instrumentalist-Vocals: Michael Ledbetter
19. Song: “No Mercy In This Land” Written By Ben Harper and Performed by Ben Harper and Charlie Musselwhite
20. Soul Blues Album: I’m Still Around – Johnny Rawls
21. Soul Blues Female Artist: Annika Chambers
22. Soul Blues Male Artist: Sugaray Rayford
23. Traditional Blues Album: The Blues is Alive and Well – Buddy Guy
24. Koko Taylor Award for Traditional Blues Female Artist: Ruthie Foster
25. Traditional Blues Male Artist: Nick Moss

Bonzo Radványi
04/2019