1. časť: Na cestách s Little Jane

Ado Juráček z Kalifornie na Havajské ostrovy

Poznáte to. Chystáte sa na dovolenku, na neobyčajnú cestu, napríklad do Kalifornie a na Havajské ostrovy. Máte však dilemu, pretože sa vám nechce trepať veľkú gitaru. Na druhej strane, keď už meriate toľko kilometrov, bola by škoda nevyužiť zaujímavé destinácie na natočenie zopár live sessions. Tomuto trendovému publikovaniu hudby som prepadol aj ja. Ako však vyriešiť svoju dilemu s gitarou? To sa dočítate v riadkoch nižšie.

1-cast-little-jane-2

Všetko to začalo ráno, keď som len tak ležal v posteli a dumal nad vyriešením môjho logistického problému. Spomenul som si, že moja obľúbená značka gitár Furch vyrába originálnu gitaru pre cestovateľov. Gitara Little Jane je zložená z troch častí a dá sa poskladať do malého vaku. Lenže čo ďalej? Dovoliť som si ju určite nemohol a tak som vymyslel projekt Na cestách s Little Jane.

Vďaka kamarátovi Ľubošovi Beňovi z občianskeho združenia SLOVAKBLUES, o. z. som si dohodol stretnutie priamo v manufaktúre Furch na Morave. Ľuboša som vyzdvyhol ráno v Skalici a pokračovali sme v ceste. Keď sme dorazili na miesto, zakladateľ značky František Furch nás pozdravil, ale ostatný čas sa nám venoval jeho syn. Previedol nás poschodiami zrekonštruovanej historickej budovy. Na každom poschodí sa odohráva iný proces vzniku ručne vyrábanej gitary. Na výrobu jednotlivých dielov síce majú vymyslené rôzne stroje a zlepšováky, ale každý diel nakoniec aj tak prejde ručným opracovaním.

Po prehliadke sme si sadli a ja som Petrovi Furchovi predstavil ideu môjho projektu. V ruke som držal Little Jane a nedbalo si brnkal svoje pesničky. V tej chvíli mi ešte neprišlo, aká zodpovednosť je požičať si gitaru a splniť svoje plány. Z firmy som odchádzal dokonale naladený do nového projektu a vydržalo mi to až do príchodu do Santa Moniky, kde sme natočili prvú session nášho denníka.

Na hlavu pálilo ostré juhokalifornské slnko a piesok bol ako láva. Skúsenosť s natáčaním live sessions som si síce priniesol z domu, ale keď cestujete z juhu na sever rozsiahleho amerického štátu, môžete čakať čokoľvek. Horúčavy, rozbúrený oceán, dážď, vietor, omrznuté prsty tak, že ledva chytíte akord. Naša výbava bola skromná, zobrali sme len nevyhnutnú techniku. Na nahrávanie nám poslúžil USB kondenzátorový mikrofón, windscreen a notebook. Videá sme točili už klasicky na mobilný telefón. Držíme sa hesla „Keep it simple“, takže všetko ide na jeden záber bez ďalšieho strihania, aby divák naozaj videl, že je to live.

Na cestách sme sa stretli s rôznymi ľudmi, ktorí nášmu projektu držali palce a dali nám tipy, kam sa ísť pozrieť. Navštívili sme miesta, ktoré na nás dýchali svojou atmosférou a práve tie sme vybrali do nášho video denníka, ktorý budete mať možnosť postupne vidieť a čítať na tejto stránke Bluesmusic.

Ado Juráček
Október 2015