Zomrel Matt Murphy (1929 – 2018)

Zo slávneho komediálneho filmu The Blues Brothers

Jún sa nepochybne zapíše do hudobnej histórie ako jeden z najhorších mesiacov tohto roka. Po predchádzajúcich smutných správach o smrti Eddy „The Chief“ Clearwatera, Clarence Fountaina, Stacy Phillipsa, Ralpha Santollu, Danny Kirwana, Jona Hisemana a D. J. Fontanu, prišla ďalšia, ohlasujúca skon US bluesového gitaristu Matt „Guitar“ Murphyho.

Zomrel bluesový gitarista Matt Murphy z filmu The Blues Brothers

Rodák zo Sunflower, Mississippi (*1929) sa krátko po svojom prisťahovaní do Chicaga (1948) stal trvalou súčasťou tamojšej bluesovej scény. Bol členom kapely Howlin´ Wolfa, hrával s Memphis Slimom, nahral dva albumy s Chuck Berrym a ako žiadaný sideman spolupracoval s takými známymi osobnosťami ako Koko Taylor, Willie Dixon, Sonny Boy Williamson, Ike Turner, Junior Parker, Buddy Guy, Etta James, Muddy Waters, Otis Rush atď. Roku 1963 sa ako člen putovného American Folk Blues Festivalu dostal aj do Európy, kde sa na koncertoch blysol skladbou Matt´s Guitar Boogie, ktorá sa stala základom a inšpiráciou pre slávnu inštrumentálku Hide Away Freddie Kinga. V 70. rokoch hral v kapele harmonikára Jamesa Cottona, no celosvetovú slávu získal až potom, keď sa roku 1978 stretol v nejakom klube v New Yorku s Danom Ackroydom a Johnom Belushim, ktorí práve rozbiehali projekt The Blues Brothers. Murphy sa stal členom kapely, zúčastnil sa nahrávania albumu Briefcase Full of Blues a o dva roky neskôr sa objavil v roli filmového manžela speváčky Arethy Franklin v slávnom komediálnom filme The Blues Brothers. Roku 1982 hral na albume Made In America a roku 1998 si zopakoval svoju rolu člena kapely vo filme Blues Brothers 2000.


Matt „Guitar“ Murphy sa okrem spolupráce s The Blues Brothers venoval aj svojim sólovým projektom, na ktorých okrem hry na gitare aj spieval a prejavil sa aj ako výborný skladateľ. Jeho sólová diskografia pozostáva z troch štúdiových a jedného koncertného albumu. Až do začiatku prvej dekády nového storočia pravidelne koncertoval, no po roku 2002, keď dostal porážku, prestal zo zdravotných dôvodov vystupovať, i keď neskôr sa príležitostne znova objavil na pódiu. Napríklad roku 2010 sa znova pripojil k James Cottonovi pri príležitosti reunion show a roku 2013 neodmietol pozvánku Erica Claptona na vystúpenie na jeho Crossroads Guitar Festivale v Madison Square Garden. Matt „Guitar“ Murphy umrel vo veku 88 rokov v piatok 15. júna 2018 v Miami na Floride, kde v posledných rokoch býval.

Bonzo Radványi
Jún 2018