Zomrel gitarista Jody Williams (1935 – 2018)

Nebeský blues band dostal ďalšiu posilu

S malým oneskorením prišla z USA správa o smrti bluesového gitaristu a speváka Jody Williamsa, ktorý umrel v prvý deň tohtoročného decembra. Rodák z Alabamy, vlastným menom Joseph Leon Williams, sa ako 5 ročný spolu s rodičmi prisťahoval do Chicaga, kde sa čoskoro prejavil jeho hudobný talent. Už v teenagerskom veku sprevádzal na gitare Bo Diddleyho a napriek svojej dnešnej relatívnej „máloznámosti“ patril v polovici 50-tych rokov k najžiadanejším gitaristom v Chicagu.

Zomrel bluesový gitarista Jody Williams patril k najžiadanejším gitaristom v Chicagu

Okrem toho, že hrával spolu s Memphis Minnie, Elmore Jamesom, Howlin´ Wolfom alebo Otisom Spannom, ako štúdiový gitarista pre Chess Records sa objavil na takých základných kameňoch chicagského bluesu akými sú klasické skladby – Don´t Start Me Talkin´ (Sonny Boy Williamson), Evil Is Going On a Moanin´ For My Baby (Howlin´ Wolf), I Ain´t Got You, I Wish You Would (Billy Boy Arnold), Who Do You Love (Bo Diddley) a na množstve ďalších nahrávok Jimmy Rogersa, Otisa Rusha, Jimmy Witherspoona, Otisa Spanna, Floyda Dixona, Bobby Charlesa, Billyho Stewarta či Willie Dixona.

Zomrel bluesový gitarista Jody Williams patril k najžiadanejším gitaristom v Chicagu

Jody Williams sa v polovici 50. rokov pokúsil aj o sólovú kariéru a ako Little Papa Joe nahral niekoľko malých platní. Komerčný úspech síce nezískal, no jeho originálny štýl hry a charakteristické gitarové riffy výrazne ovplyvnili mnohých ďalších hudobníkov, ktorí ho často kopírovali. V 60. rokoch ešte hrával so svojim triom v kluboch ale koncom dekády, sklamaný situáciou, zavesil gitaru na klinec, vyštudoval elektrotechniku a živil sa ako servisný technik pre Xerox.
Na hudobnú scénu sa vrátil až po 30 rokoch, keď roku 2000 vystúpil na Chicago Blues Festivale. Jeho comeback vzbudil veľkú pozornosť a záujem aj o jeho ranú tvorbu a hudobní znalci s prekvapením zistili, že v osobe Jody Williamsa ide nielen o žijúcu legendu, pamätníka a spolutvorcu slávnej éry chicagského bluesu ale ešte stále aj o jedného z najoriginálnejších elektrických bluesových gitaristov vôbec.


V roku 2002, to už mal 67 rokov, nahral svoj prvý sólový album Return Of a Legend a o dva roky neskôr pridal ďalší s názvom You Left Me In The Dark. V roku 2007 ho už ako uznávanú hudobnú legendu z Chicaga pozvala kapela The Mannish Boys na nahrávanie albumu Big Plans, na ktorom ho môžeme počuť hosťovať v dvoch skladbách – Groan My Blues Away a Young & Tender. Roku 2013 bol uvedený do Blues Hall of Fame v Memphise a roku 2015 ho uviedli aj do Chicago Blues Hall of Fame.

Jody Williams sa aktívne venoval hudbe až do roku 2014. Vystupoval väčšinou na veľkých bluesových festivaloch, kde bol žiadaným hosťom, no potom si vysoký vek a zdravotné problémy vyžiadali svoje. Umrel 1. decembra vo veku 83 rokov na rakovinu a nebeský blues band dostal v ňom výraznú posilu.

Text: Bonzo Radványi
Foto: Guitar World, Pinterest
December 2018