Zomrel Eddie Shaw (1937 – 2018)

Slávny americký bluesový saxofónista by sa dožil 81 rokov

Na január tohto roku si nebudeme spomínať s veľkou radosťou. Prvý mesiac nového roku sa zapísal do bluesovej histórie nielen ako mesiac, v ktorom sa uskutočnil International Blues Challenge v Memphise a tým, že v New Yorku získali cenu Grammy aj bluesmeni Taj Mahal, Keb Mo a skupina The Rolling Stones, ale najmä ako mesiac smutných správ. Potom, čo 8. januára umrela známa americká bluesová a r & b speváčka a skladateľka Denise LaSalle, v krátkom časovom slede sa pobrali do bluesového neba traja gitaristi a speváci Terry Evans (20.1.), Preston Shannon (22.1.) a Floyd Miles (26.1.) a úplne na konci mesiaca sa k nim pridal aj slávny tenor saxofónista, aranžér a kapelník Eddie Shaw (29.1.).

V Chicagu zomrel americký saxafónista Eddie Shaw

Eddie Shaw, rodák zo Stringtownu v štáte Mississippi, začal svoju hudobnícku kariéru už ako 14-ročný teenager, keď nahrával spolu s Ike Turnerom v Clarksdale. No jeho meno je neoddeliteľne zviazané s hudobnou scénou v Chicagu, kam sa ako mnohí iní bluesmeni z delty presťahoval. Musel byť výnimočným saxofónistom, lebo v Chicagu žiarili väčšinou speváci, sóloví gitaristi a harmonikári. Hral a nahrával s takými bluesovými velikánmi ako Elmore James, Otis Rush, Jimmy Reed, Little Milton, Freddie King, Willie Dixon či Hound Dog Taylor, no známym sa stal koncom 50. a začiatkom 60. rokov, keď hral s Muddy Watersom. Neskôr prešiel k jeho najväčšiemu konkurentovi Howlin´ Wolfovi a viedol jeho sprievodnú kapelu The Wolf Gang. Presadil sa aj ako spevák, harmonikár a skladateľ a jeho skladby, vrátane titulnej, môžeme počuť na platni The Back Door Wolf i na nahrávkach Magic Sama, Muddy Watersa, Willie Dixona, Otisa Rusha či Johna Hammonda.

V Chicagu zomrel americký saxafónista Eddie Shaw

Po smrti Howlin´ Wolfa si ponechal názov kapely The Wolf Gang a až do konca života vystupoval s ňou na koncertoch a festivaloch po celom svete. Na konte má desať štúdiových sólových albumov, ktoré nahral v priebehu rokov. Viacnásobného nositeľa prestížneho ocenenia Blues Music Award v kategórii Najlepší inštrumentalista roka uviedli v roku 2013 do Bluesovej siene slávy a svoju tabuľku má aj na Bluesovom chodníku Mississippi Blues Trail v Benoit, v štáte Mississippi. Slávny bluesový saxofónista Eddie Shaw zomrel 29. januára v Chicagu, krátko pred svojimi 81. narodeninami, ktoré by oslávil v marci.

Bonzo Radványi
Február 2018