Zomrel Dusty Hill Basgitarista skupiny ZZ Top

Show Must Go On ...

Keď som v stredu zachytil správu o smrti jedného z legendárnych texasských bradáčov, basgitaristu Dusty Hilla zo skupiny ZZ Top, najprv som tomu nechcel veriť. Pravda alebo hoax? Bohužiaľ, keď smutnú skutočnosť potvrdili na internete aj jeho dlhoroční spoluhráčí Billy Gibbons a Frank Beard, stala sa pravdivou. Dusty Hill zomrel 27. júla pokojne v spánku vo veku 72 rokov v texasskom Houstone.

Zomrel Dusty Hill, basgitarista skupiny ZZ Top

ZZ Top z Texasu boli veľmi zaujímavou kapelou. V minulom roku uplynulo neuveriteľných 50 rokov ich spoločného hrania bezo zmien v obsadení a v januári tohto roku zasa polstoročia od vydania ich prvej platne s jednoduchým názvom First Album. Dusty Hill bol veľmi dôležitou súčasťou tria. Nielenže hral na basgitaru a v štúdiu aj na klávesy ale bol aj spoluautorom väčšiny skladieb. Dokonca skoro na každej platni a samozrejme aj na koncertoch sa povedľa Billy Gibbonsa presadil aj ako sólový spevák. Jeho hlas môžeme počuť napríklad v skladbách Can´t Stop Rockin´, Antenna Head či Loaded a sólo spieval aj v skladbe Tush, ktorá ako jedna z najznámejších nemohla chýbať na žiadnom koncerte.

Zomrel Dusty Hill, basgitarista skupiny ZZ Top

Hudba skupiny ZZ Top sa zdá byť veľmi jednoduchá. Je to kombinácia bluesu, rocku a boogie ale keď sa ju pokúsite zahrať, zistíte, že to až také jednoduché nie je. Skladby sa síce dajú okopírovať ale to fluidum, ktoré muzika ZZ Top má, je nenahraditeľné. Mal som to šťastie, že som „That Little ´ol Band from Texas“ stretol aj naživo na koncertoch v Brne a v Bratislave. Ten prvý v roku 2002 v Brne sa mi páčil viac, možno preto, lebo bol prvý. Ale aj vystúpenie v Bratislave o sedem rokov neskôr bolo super, vrátane neodmysliteľného pódiového show, špeciálnych gitár, príznačných dlhých brád, čiernych slnečných okuliarov, klobúkov a samozrejme muziky, pri ktorej sa nedalo obsedieť. Až na týchto koncertoch som si uvedomil, koľko skladieb Dusty Hill spieva sólove a v koľkých spieva vokály.


A čo bude ďalej? Existencia ZZ Top sa nekončí ani smrťou Dusty Hilla. Skupina je práve na koncertnom turné po severnej Amerike. Do konca roka má pred sebou ešte skoro 4 desiatky koncertov a ohlásila aj niekoľko budúcoročných termínov. Keďže „Show Must Go On“, Dusty Hilla na nich nahradí dlhoročný gitarový technik skupiny Elwood Francis. „You will be missed greatly, amigo“, môžeme si prečítať odkaz Franka Bearda a Billy Gibbonsa na oficiálnej stránke skupiny na facebooku. Chýbať bude aj fanúšikom na celom svete, ktorí sa budú môcť stretávať so ZZ Top v pôvodnom zložení s Dusty Hillom už len prostredníctvom nahrávok.

Bonzo Radványi
29/07/2021