Zomrel bubeník skupiny The Rolling Stones

Good Bye Charlie!

Šok! Absolútny šok! Tohtoročný 24. august sa zapísal do histórie ako veľmi smutný deň. Celý svet obletela šokujúca správa o smrti. Len pred niekoľkými dňami skupina The Rolling Stones ohlásila nové koncertné turné. Síce prvýkrát s náhradníkom za bicími nástrojmi, ale s tým, že zdravotný stav Charlie Wattsa sa zlepšuje a po prekonanej operácii potrebuje len pokoj a čas, kým znova zasadne na bubenícku stoličku. Nemilosrdný osud rozhodol ináč. Legendárny bubeník, ktorý začiatkom júna oslávil okrúhle 80. narodeniny, zomrel v utorok v Londýne.

Kapela The Rolling Stones sa vo svojej dlhej histórii stretla so smrťou už dvakrát. 3. júla 1969 vo veku len 27 rokov tragicky zahynul jej spoluzakladateľ a gitarista Brian Jones. Pravda, vtedy už nebol členom skupiny. O 16 rokov neskôr, 12. decembra 1985 v čakárni u lekára skolaboval a následne na srdcovú porážku zomrel ďalší pôvodný člen, nedocenený klavirista Ian Stewart, ktorého na návrh managera zo skupiny vyhodili. Stewart neskôr pracoval pre The Rolling Stones ako road manager a naďalej s nimi nahrával v štúdiu platne.

Triumfálny návrat skupiny The Rolling Stones

Kapela sa musela vyrovnať aj s odchodom, tentoraz dobrovoľným, ďalšieho spoluzakladateľa – basistu Billa Wymana. Ten skupinu opustil roku 1993 po veľmi úspešnom turné Steel Wheels/Urban Jungle Tour, ktorého súčasťou bol aj pamätný pražský koncert na Strahove. Ešte predtým prišlo k dvom striedaniam na poste druhého gitaristu. V roku 1969 nastúpil do kapely Mick Taylor, ktorého po 5 rokoch nahradil Ronnie Wood. Oficiálnym členom The Rolling Stones sa stal síce až v roku 1993 ale hrá s nimi dodnes.
V skupine sú takto už len dvaja zo zakladajúcich členov. Spevák Mick Jagger, ktorý oslávil v júli už 78. narodeniny a gitarista Keith Richards, ktorého to isté čaká v decembri. Je to skutočný zázrak, že aj v takomto veku dokážu ešte stále odohrať a v prípade Jaggera aj odbehať dvojhodinový koncert a prilákať na koncerty desaťtisíce fanúšikov.


Kamene sa budú pravdepodobne v duchu okrídleného hesla „The show must go on!“ ešte chvíľu kotúľať aj naďalej, no Charlie Watts bude nepochybne chýbať nielen ako spoľahlivý rytmický motor na pódiu ale aj ako človek, ktorý Stones stmeloval. Neoslávi už spolu s nimi ani priam neuveriteľné 60. výročie, ktoré na budúci rok uplynie od ich prvého koncertu. Kolesá času sa krútia neúprosne ďalej ale pre mnohých z nás, pre ktorých hudba The Rolling Stones bola a ešte stále je súčasťou života, Charlie Watts zostane navždy nezabudnuteľný … Good bye Charlie!

Bonzo Radványi
25/08/2021