Zlatý gramofónik pre Buddy Guya

58. ročník udeľovania hudobných cien Grammy

15. februára, presnejšie v noci z pondelka na utorok sme prostredníctvom priameho televízneho prenosu mohli byť aj na Slovensku svedkami udeľovania tohtoročných hudobných cien Grammy. Počas slávnostnej ceremónie v Los Angeles zaznelo aj magické slovíčko – blues, keďže jedna z 83 kategórií niesla názov Best Blues Album, čiže Najlepší bluesový album.

Grammy a zlatý gramofónik pre Buddy Guya

V neľahkej konkurencii ďalších štyroch nominovaných minuloročných albumov od speváčiek Shemekie Copeland a Bettye LaVette, Cedric Burnside Projectu a holdu Muddy Watersovi od Johna Primera, prestížnu cenu zaslúžene získal jeden z posledných exponentov chicagského bluesu a zároveň jeden z posledných žijúcich bluesových velikánov vôbec, 79-ročný americký gitarista a spevák Buddy Guy. Síce bez gitary i bez svojej bodkovanej košele, no oblečený v tmavom obleku, fialovej košeli, s čiernym motýlikom na krku a čapicou na hlave triumfálne si prebral na pódiu v Staples Center cenu v podobe zlatého gramofónika za svoj štúdiový album Born To Play Guitar. Ten vyšiel vlani koncom júla, presne načasovane k jeho narodeninám. Album obsahuje 14 skladieb. Pri ich nahrávaní Buddy Guyovi vypomohli v štúdiu aj viacerí slávni hostia – gitarista Billy Gibbons, harmonikár Kim Wilson, speváčka Joss Stone či írsky bard Van Morrison, ktorý mu sekudoval pri mikrofóne v skladbe Flesh & Bone, venovanej nedávno zomrelému bluesovému kráľovi B. B. Kingovi.

Album Born To Play Guitar ašpiroval aj na ďalšiu cenu. Bol medzi piatimi nominovanými v kategórii Best American Roots Performance, no tu mu cenu Grammy vyfúkla známa bluesová a gospelová speváčka Mavis Staples z Chicaga s albumom See That My Grave Is Kept Clean.

Bonzo Radványi
Február 2016