Vychádza nový album od Jimi Hendrixa

Nesie názov Both Sides of the Sky

Na 9. marca je ohlásené vydanie nového albumu Jimi Hendrixa s názvom Both Sides of the Sky (Obe strany oblohy). Je to priam neuveriteľné, veď legendárny americký gitarista, spevák a skladateľ je mŕtvy už skoro 50 rokov, čo tu ešte môže byť nové? A predsa. Novinka vydavateľstva Legacy Recordings prinesie doteraz nevydané štúdiové nahrávky – 13 skladieb, ktoré Jimi Hendrix nahral v období medzi januárom 1968 a februárom 1970 spolu s členmi svojich skupín The Experience a Band of Gypsies a s niekoľkými hudobnými hosťami.

Vyšiel nový albumu Jimi Hendrix - Both Sides of the Sky

Na internete už môžeme počuť prvú ukážku, výbornú verziu známej bluesovej klasiky Mannish Boy od Muddy Watersa, ktorú Hendrix nahral s basistom Billy Coxom a bubeníkom Buddy Milesom. Bluesových fanúšikov určite potešia aj skladby Hear My Train A Comin’, Sweet Angel, verzia Georgia Blues od Ethel Waters či Things I Used to Do od Guitar Slima s hosťujúcim Johnny Winterom.

Vyšiel nový albumu Jimi Hendrix - Both Sides of the Sky

Ďalším hosťom na novom albume je gitarista a spevák Stephen Stills, ktorého Hendrix pozval do štúdia Record Plant v New Yorku v septembri 1969. Stills tam prvýkrát zahral skladbu Woodstock, s ktorou o rok neskôr hitparádový úspech slávila kapela Crosby, Stills, Nash & Young. Stephen Stills sa objaví ako spevák a organista aj v nahrávke vlastnej skladby $20 Fine spolu s Hendrixom, bubeníkom Mitch Mitchellom a klavíristom Duane Hitchingsom.

Vyšiel nový albumu Jimi Hendrix - Both Sides of the Sky

Both Sides of the Sky je vlastne akýmsi voľným pokračovaním dvoch predchádzajúcich albumov Jimi Hendrixa Valleys of Neptune z roku 2010 a People, Hell and Angels z roku 2014 a spolu s nimi vytvára trilógiu kompilačných albumov s doteraz nevydanými štúdiovými nahrávkami v producentskej réžii Jimiho sestry Janie Hendrix, štúdiového technika Eddie Kramera a managera Johna McDermotta. Pravda, aj táto novinka je určená najmä pre tvrdé jadro fanúšikov – zberateľov tvorby nebohého gitarového génia, lebo hoci prináša nové nahrávky, väčšinu skladieb sme už počuli v odlišných koncertných či štúdiových verziách na iných Hendrixových platniach.

Bonzo Radványi
Február 2018