V Nashville umrel bluesman Tony Joe White

Rodák z Louisiany a kráľ swamp rocku

V stredu 24. októbra umrel v Nashville americký gitarista, spevák, hráč na ústnu harmoniku a skladateľ Tony Joe White. Rodákovi z Louisiany, ktorý oslávil v júli okrúhle 75. narodeniny, srdce vypovedalo náhle poslušnosť.


Priekopník a „the real king of the swamp music“, ako ho nazvali hudobní publicisti, inšpiroval mnohých muzikantov na celom svete. Jeho swamp rock bol špecifickou zmesou bluesu, country, rocku, R&B a niečoho nedefinovateľného, čo sa podľa jeho slov nachádza len v Louisiane. Tony Joe White bol v podstate „story teller“, čiže rozprávač príbehov, ktorého by sme mohli pokojne označiť za modernejšieho John Lee Hookera. Podobne ako legendárny bluesman aj White vychádzal z tradície talking bluesu. Vlastník hlbokého výrazného hlasu vedel svojim charakteristickým expresívnym polorozprávaním – polospevom navodiť úžasnú atmosféru. K nej samozrejme prispel zvuk jeho starého stratocastera s minimom efektov, iba občasný wah wah pedál, žiadne veľké sóla, len vyhrávky na správnom mieste, ústna harmonika a hypnotický rytmus.

Umrel bluesman a kráľ swamp rocku Tony Joe White

Tony Joe White nebol u nás veľmi známy, lebo hoci koncertoval aj v Európe, do našich zemepisných šírok sa nikdy nedostal. Pamätníci si síce môžu spomenúť na jeho slávne hity Polk Salad Annie a Rainy Night In Georgia z konca 60. rokov, no poznáme ho najmä ako plodného autora. Napríklad s jeho skladbami Steamy Windows a Undercover Agent for the Blues hviezdila v 80. rokoch Tina Turner a ďalšie piesne z jeho pera spievali aj Elvis Presley, Ray Charles, Willie Nelson, Joe Cocker, Brook Benton, Elkie Brooks, Waylon Jennings, Hank Williams Jr., Dusty Springfield a mnohí ďalší.

Diskografia Tony Joe Whitea obsahuje 16 štúdiových albumov, štyri koncertné, viacero kompilácií typu Greatest Hits a 29 singlov. Len nedávno, koncom septembra, mu vyšiel výborný nový album s názvom Bad Mouthin´. Je na ňom 12 skladieb. Polovicu z nich tvoria vlastné kompozície a polovicu zaujímavé verzie známych bluesových štandardov od John Lee Hookera, Jimmy Reeda, Charley Pattona, Lightnin´ Hopkinsa a nechýba ani veľký hit Elvisa Presleyho Heartbreak Hotel, ktorý je v podstate 8-taktový blues. Novinka je momentálne v rebríčku pätnástich najpredávanejších bluesových albumov amerického hudobného časopisu Billboard a vôbec nepochybujem o tom, že po smutnej správe o smrti Tony Joe Whitea sa vyšplhá na tie najvyššie priečky.

Bonzo Radványi
Október 2018