V bluesovej nálade s Jethro Tull

Jej prvú elpéčku This Was som doslova zodral

Tak ako každá vec má dve stránky, dobrú a zlú, aj dnešná situácia spôsobená koronavírusom, má svoje pozitíva. Vďaka zarachu vychádzania mnohí z nás dostali do daru veľa voľného času. Ja som ho využil na hrabanie sa v starých platniach a túlanie sa po internete, a tak som objavil celý rad zaujímavých nahrávok, na ktoré som už zabudol alebo som o nich ani nevedel.

V bluesovej nálade s Jethro Tull

K mojim obľúbencom už dlhé roky patrí britská skupina Jethro Tull. Jej prvú elpéčku This Was som doslova zodral a musel som si zaobstarať novú, bol som na jej viacerých koncertoch a dokonca som svojho času telefonoval s Ianom Andersonom, keď som robil s ním rozhovor pre rádio. Hudobné encyklopédie síce zvyknú označovať muziku Jethro Tull najmä štýlovou nálepkou progresívny rock, no ak ste počuli spomínanú prvú platňu z roku 1968, určite mi dáte za pravdu, že skupina Jethro Tull vychádzala vo svojich začiatkoch z bluesových koreňov.

V bluesovej nálade s Jethro Tull

Na tomto debute spevák Ian Anderson okrem flauty hral aj na ústnu harmoniku a vtedajší gitarista Mick Abrahams patril medzi špičku elektrických bluesových gitaristov vo Veľkej Británii. Svedčia o tom skladby ako My Sunday Feeling, Some Day the Sun Won´t Shine for You, Beggar´s Farm, It´s Breaking Me Up či Abrahamsova inštrumentálna verzia Cat´s Squirrel od Doctora Rossa, gitarové glancnumero, ktorým sa v časoch Cream hrdil aj Eric Clapton.

V bluesovej nálade s Jethro Tull

Internet mi pripomenul, že práve v období, keď Jethro Tull nahrávali platňu This Was (jún-august 1968) mali aj živé vystúpenie v BBC, v programe Top Gear slávneho deejaya Johna Peela. Tam okrem bluesoidnej piesne Love Story, ktorá vyšla len na malej platni, zahrali aj My Sunday Feeling, Serenade To A Cuckoo, A Song For Jeffrey a Cat´s Squirrel z pripravovanej platne a k tomu aj peknú verziu bluesovej dvanástky So Much Trouble od Brownie McGheeho, v ktorej Anderson nielen spieval ale hral aj na ústnej harmonike.

Prvá LP platňa vyšla potom koncom októbra a keď si v novembri skupina Jethro Tull zopakovala živú návštevu v BBC, okrem skladieb Beggar´s Farm a inštrumentálky Dharma For One z nej, ponúkla aj verziu známej bluesovej klasiky Stormy Monday Blues od T-Bone Walkera, ktorú tentoraz Anderson obzvláštnil svojou flautou. No tam už nehral Mick Abrahams, ktorý odišiel krátko po nahraní prvej platne, aby si založil vlastnú kapelu Bloodwyn Pig a na jeho miesto nastúpil gitarista Martin Barré. Všetky spomínané nahrávky vyšli neskôr na albume „Jethro Tull – 1968-1969 – Complete BBC Sessions“ alebo aj na niektorých jubilejných výberoch ako napríklad na CD „20 Years of Jethro Tull (1988)“, „25th Anniversary Box Set (1993)“ alebo „40th Anniversary Edition (2008)“ a väčšinu z nich môžete nájsť aj na youtube.

Bonzo Radványi
10/04/2020