Umrela Denise LaSalle (1939 – 2018)

Americká bluesová speváčka a rodáčka z Mississippi

Rok 2018 sa ešte ani len poriadne nezačal a už tu máme smutnú správu z USA. V pondelok 8. januára v Jacksone, Tennessee, umrela známa americká bluesová a r & b speváčka a skladateľka Denise LaSalle.

Umrela americká bluesová a R & B speváčka Denise LaSallea

Rodáčka z Mississippi, vlastným menom Ora Denise Allen, začala svoju spevácku kariéru v kluboch v Chicagu, kam sa prisťahovala začiatkom 60. rokov. Tam začala používať aj svoje umelecké meno, pod ktorým roku 1967 nahrala pre Chess Records svoj prvý singel so skladbou A Love Reputation, ktorá sa stala regionálnym hitom. O 4 roky neskôr sa Denise LaSalle presadila aj v celoštátnom meradle, keď sa jej vlastná skladba Trapped By A Thing Called Love dostala až na vrchol amerického R&B hitrebríčka a v Billboard Hot 100 sa umiestnila na peknom 13. mieste. Za miliónový predaj získala aj zlatú platňu. Hoci sa jej už takýto komerčný úspech nepodarilo zopakovať, v nasledujúcich rokoch speváčka s unikátnym hlasom mala celý rad singlových hitov s piesňami ako Now Run and Tell That, Man Sized Job, Love Me Right, Lick It Before You Stick It, ktoré si znova aj sama zložila. V Európe a v našich končinách bola známa najmä jej verzia skladby My Toot Toot od zydeco speváka a hráča na akordeón Rockin´ Sidneya, ktorá sa roku 1985 vyšplhala až na 6. priečku britskej hitparády.

Denise LaSalle, v priebehu svojej 50-ročnej kariéry okrem množstva vystúpení na koncertoch a festivaloch nahrala viac ako tri desiatky albumov. Speváčku, ktorú mnohí hudobní publicisti nazvali po smrti Koko Taylor novou The Queen of the Blues, teda Bluesovou kráľovnou, roku 2011 uviedli do Blues Hall of Fame v Memphise a v júni roku 2015 aj do the Rhythm and Blues Music Hall of Fame. Okrem toho v rokoch 2013 a 2014 bola nominovaná aj na prestížne hudobné ocenenie Blues Music Award v kategórii Soul Blues Female Artist.

Umrela americká bluesová a R & B speváčka Denise LaSallea

Pred niekoľkými rokmi sa kvôli vysokému veku a zdravotným problémom (operácia srdca, amputácia pravej nohy atď) stiahla zo scény a venovala sa Národnému združeniu na ochranu blues (the National Association for the Preservation of the Blues), ktoré založila roku 1986 a pripravovala plánované otvorenie Denise LaSalle Blues Academy of Performing Arts v Jacksone. No toho sa už nedožila a 8. januára 2018 vo veku 78 rokov sa pridala k bluesmenom, ktorí získali angažmán v nebeskom orchestri.

Bonzo Radványi
Január 2018