Umrela Deborah Coleman (1956 – 2018)

Afroamerická speváčka, gitaristka a rodáčka z Virginie

Bluesovú scénu postihla ďalšia veľká strata. V predvečer minulotýždňového piatka trinásteho vo veku 61 rokov umrela afroamerická speváčka a gitaristka Deborah Coleman. Rodáčka z Virginie patrila k tým výnimočným bluesovým umelkyniam, ktoré nedržali elektrickú gitaru len ako efektnú okrasu pre fotografov. O jej kvalitách hovorí aj výročná cena the Orville Gibson Award, ktorú jej udelili roku 2001 ako „Best Blues Guitarist, Female„, najlepšej bluesovej gitaristke. Okrem toho deväťkrát bola nominovaná aj na prestížnu cenu Blues Music Award.

Umrela Deborah Coleman afroamerická speváčka gitaristka a rodáčka z Virginie

Americká blueswomanka s telecastrom a s výrazným hrdelným hlasom bola aj plodnou skladateľkou a textárkou. Na svojich sólových štúdiových albumoch a na albume Time Bomb, ktorý nahrala roku 2007 so spievajúcimi bluesovými gitaristkami Sue Foley a Roxanne Potvin z Kanady na podporu spoločného koncertného turné s názvom Blues Caravan, zanechala po sebe množstvo výborných vlastných skladieb. Viaceré z nich, najmä z albumu Stop The Game, ktorý kritika označila za jeden z najzaujímavejších bluesových albumov predchádzajúcej dekády, sme mohli počuť naživo aj v našich zemepisných šírkach.

Roku 2008, keď bola znova súčasťou koncertnej Blues Caravan a vystúpila spolu s Candye Kane a Dani Wilde v neďalekej Viedni na festivale Vienna Blues Spring a o rok neskôr, keď bola zasa ozdobou festivalu Echo Blues Alive v Šumperku. Spomínaný album Stop The Game, ktorého názov získal teraz v súvislosti s nečakanou smrťou Deborah Coleman symbolický význam, znie aj po toľkých rokoch mimoriadne sviežo a skladby ako Wagon Wheel, Zero či poloakustická inštrumentálka Greezy s peknou slide gitarou, nám budú už len pripomínať mimoriadne talentovanú bluesovú umelkyňu, ktorej čas sa naplnil akosi priskoro.

Bonzo Radványi
Apríl 2018