Umrel bubeník Ginger Baker (1939 – 2019)

Bol členom slávnej skupiny Cream

V prvú októbrovú nedeľu (6.10.) v Canterbury umrel jeden z najinovatívnejších a najvplyvnejších bubeníkov celej rockovej histórie. V druhej polovici 60. rokov bol považovaný za najlepšieho bubeníka vôbec. Bolo to práve časoch, keď bol členom slávnej skupiny Cream (1966-1968). Rodák z Londýna, vlastným menom Peter Edward Baker získal svoju prezývku Ginger, pod ktorou ho poznal celý svet, kvôli svojim červeným vlasom. Obdarený veľkým temperamentom a výbušnou povahou začal hrať ako 15-ročný na bicie, aby si ventiloval prebytok energie. Bol ctiteľom jazzu a bluesovej hudby, rovnako ako basista Jack Bruce, s ktorým sa stretol v kapele Graham Bond Organization.

Umrel legendárny bubeník Ginger Baker

Skupina Cream sa objavila v druhej polovici 60. rokov ako zjavenie. Bolo to trio v zložení Ginger Baker – bicie nástroje, Jack Bruce – basgitara a ústna harmonika a tretím do partie bol gitarista Eric Clapton, ktorý predtým hral so skupinou The Yardbirds a s Bluesbreakers Johna Mayalla. Všetci traja vyšli z bluesovej scény, čo sa odrazilo aj v ich hudbe. Okrem vlastných skladieb, ktorých väčšinovým autorom bol Jack Bruce, hrali aj celý rad upravených verzií bluesových štandardov ako Rollin´ and Tumblin´, Crossroads, Spoonful atď.

Umrel legendárny bubeník Ginger Baker

Bola to jedna z prvých superskupín, skutočná smotánka vtedajšej britskej hudobnej scény, power trio, ktoré vo svojej hudbe prirodzene a veľmi úspešne miešalo blues a rockovú psychedéliu s hitovými melódiami. Všetci traja členovia boli vynikajúci inštrumentalisti, ktorí priniesli na scénu dlhé improvizácie, dovtedy známe len na jazzovej scéne. Ich nový štýl, perfektná súhra, dych vyrážajúca dynamika a samozrejme rocková energia, ich katapultovali až na vrchol. Všetky 4 albumy, z ktorých sa predalo viac ako 35 miliónov kusov, mali obrovský úspech, dvojalbum Wheels Of Fire, ktorý dokonca vyšiel v roku 1970 aj u nás v licencii v Gramofónovom klube Supraphonu, bol ako prvý na svete ocenený platinovou platňou a skladby ako Sunshine of Your Love, White Room, Strange Brew či I Feel Free sa dnes považujú za klasiku žánru.

Umrel legendárny bubeník Ginger Baker

Hoci hlavným spevákom bol basgitarista Jack Bruce, spieval aj Eric Clapton i Ginger Baker. Ten naviac zaujal aj ako priekopník použitia dvoch veľkých bubnov a svojimi dlhými sólami na bicie, z ktorých najznámejšie v dĺžke 16.15 minút je zachytené v skladbe Toad na albume Wheels Of Fire. Osobné konflikty medzi Jackom Bruceom a Gingerom Bakerom boli jednou z príčin, že skupina Cream v čase svojej najväčšej slávy, v polovici roka 1968 ohlásila rozchod. Nasledoval ešte posledný album s priliehavým názvom Goodbye, rozlúčkové turné s koncertným vyvrcholením v londýnskej Royal Albert Hall a cesty hudobníkov sa rozišli.


O rok neskôr sa Ginger Baker stretol znova s Ericom Claptonom v ďalšej superskupine Blind Faith, ktorá sa ale po nahratí jedinej platne rozpadla. Nasledoval ambiciózny projekt – 10 členný Ginger Baker´s Airforce, ktorý kombinoval bubeníkov záujem o jazz a afrofúziu. Ani tento projekt nemal dlhého trvania. Po jednom štúdiovom albume a špeciálnom koncerte v Royal Albert Hall, aj Airforce sa kvôli neustálym personálnym zmenám nakoniec rozišli.

Umrel legendárny bubeník Ginger Baker

Hviezdny bubeník sa rozhodol po smrti jeho priateľa Jimi Hendrixa opustiť drogový Londýn a roku 1971 sa presídlil do Afriky. Rozpoznal potenciál africkej hudby a v Lagose, metropole Nigérie, vybudoval nahrávacie štúdio. Spolupracoval s viacerými africkými hudobníkmi a nahrával aj s multiinštrumentalistom a priekopníkom afrobeatu Fela Kutim. Po africkom období, žil v Taliansku, kde pestoval olivy, odvykal od heroínu a pôsobil ako štúdiový muzikant. Hral napríklad aj s kapelami Baker Gurvitz Army, Hawkwind, Atomic Rooster, John Lydon´s Public Image Ltd a Masters of Reality a okrem toho venoval sa aj svojim vlastným projektom ako African Force, Middle Passage, Ginger Baker’s Energy alebo The Ginger Baker Jazz Confusion. Pre fanúšikov bol veľmi zaujímavý, i keď krátkodobý projekt BBM, v ktorom sa roku 1994 Ginger Baker stretol znova s Jackom Bruceom a írskym gitaristom Gary Mooreom.


Roku 1993 skupinu Cream uviedli do Rock and Rollovej siene slávy, kde na slávnostnej ceremónii v pôvodnom zložení zahrali 3 skladby, Znova sa dali dohromady až roku 2005 pre sériu koncertov v Londýne a New Yorku. Život legendárneho bubeníka je dokumentovaný vo filme „Beware of Mr. Baker“ z roku 2012. Medzičasom Ginger Baker aj naďalej hral s rozličnými formáciami, až kým ho vo februári 2016 problémy so srdcom prinútili zrušiť ďalšie vystúpenia a ukončiť svoju dlhú a veľmi pestrú kariéru. Koncom septembra tohto roku jeho rodina oznámila, že legendárny bubeník leží ťažko chorý v nemocnici. V nedeľu prišla smutná správa o jeho smrti. Zomrel vo veku 80 rokov.

Bonzo Radványi
10/10/2019