Umrel James Cotton (1935 – 2017)

Svetoznámy majster bluesovej harmoniky Mr. Superharp

Keď som vo štvrtok večer hral spolu s Ľubošom Beňom v Nitre a počas koncertu ukazoval divákom Ľubošovu rezofonickú gitaru, na ktorej má podpisy Johnny Wintera a Jamesa Cottona, ani som netušil, že druhý menovaný práve v ten deň rozšíril obsadenie nebeského super blues bandu. Svetoznámy majster bluesovej harmoniky James Cotton, prezývaný aj Mr. Superharp, zomrel 16. marca 2017 vo veku 81 rokov na zápal pľúc v nemocnici v Austine, v americkom štáte Texas.

Umrel harminikár James Cotton

Harmonikár, spevák a skladateľ, ktorý počas svojej viac ako 6 dekád dlhej kariéry hral a nahrával s množstvom najslávnejších bluesových umelcov, bol rodákom z Mississippi. Hudobne vyrástol pod dohľadom legendárneho Sonny Boy Williamsona II. (Rice Miller), ktorý sa stal po smrti rodičov jeho mentorom. Svoju profesionálnu kariéru odštartoval už začiatkom päťdesiatych rokov v kapele Howlin´ Wolfa. Čoskoro na to stal sa členom Muddy Waters Bandu, kde nahradil Little Waltera. Po 12 rokoch si založil vlastný bluesband, s ktorým potom precestoval prakticky celý svet. Na Slovensku síce nekoncertoval, ale mali sme možnosť obdivovať ho roku 2008 v Čechách na známom festivale Blues Alive v Šumperku.

Umrel americký spevák a harminikár James Cotton

James Cotton nahral skoro tri desiatky štúdiových albumov, niekoľko koncertných a ako žiadaný hosť účinkoval so svojou harmonikou na množstve platní svojich priateľov. Napríklad roku 1977 hral na cenou Grammy odmenenej elpéčke Hard Again svojho bývalého kapelníka Muddy Watersa. Vlastnú cenu Grammy získal až roku 1996 za CD Deep in the Blues v kategórii Best Traditional Blues Album. Okrem toho v priebehu rokov obdržal množstvo ďalších cien – 6 Living Blues Awards, 10 nemenej prestížnych Blues Music Awards a roku 2006 ho uviedli aj do Bluesovejsiene slávy (Blues Hall of Fame) v Memphise.

V amerike umrel James Cotton

Od polovice 90. rokov bojoval s rakovinou hrdla. Napriek tomu pokračoval v koncertovaní a nahrávaní, i keď prestal spievať. Svoj finálny štúdiový album Cotton Mouth Man, ktorý vydala známa gramospoločnosť Alligator Records a v máji 2013 bol nominovaný na cenu Grammy, James Cotton nahral s množstvom takých hviezdnych hostí ako sú Joe Bonamassa, Keb Mo, Ruthie Foster, Gregg Allman či Warren Haynes.

Odišiel excelentný muzikant, ktorý povýšil jednoduchú ústnu harmoniku na plnohodnotný umelecký nástroj, odišiel bluesman, ktorý sa nezmazateľne zapísal do bluesovej histórie.

Spomienka na Jamesa Cottona vo fotogalérii Jindřicha Oplta z festivalu Blues Alive 2008.

Text: Bonzo Radványi
Foto: JIndřich Oplt
Marec 2017