Umrel Henry Gray (1925 – 2020)

Odišla ďalšia bluesová legenda

Z USA prišla smutná správa o smrti známeho bluesového klavíristu a speváka Henry Graya. 95-ročný originálny predstaviteľ a spolutvorca povojnovej bluesovej scény v Chicagu, ktorý hrával s takými velikánmi ako Howlin´ Wolf, Muddy Waters či B.B.King, umrel v pondelok 17. februára v Baton Rouge. Už roku 2017 sa ako 92-ročnýsa dostal do rúk lekárom kvôli miernemu infarktu a pľúcnej operácii, no napriek tomu čoskoro hral ďalej spolu so svojou kapelou Henry Gray and the Cats. Až rapídne zhoršujúci zdravotný stav a vysoký vek ho donútili na jeseň minulého roku stiahnuť sa zo scény a prerušiť svoje nepretržité, vyše 7 dekád dlhé vystupovanie. V októbri sa uskutočnil špeciálny benefičný koncert v Baton Rouge, na ktorom vystúpili Kenny Neal, Lil’ Ray Neal, Chris Thomas King, Larry Garner, Smokehouse a Mamie Porter a výťažok z neho šiel na náklady spojené s jeho liečením a opaterou v hospici.

Umrel Henry Gray

Henry Gray bol jedným z posledných žijúcich aktívnych hudobníkov, ktorý zažil zlaté časy chicagskej bluesovej scény. Rodák z Louisiany sa krátko po vojne prisťahoval do Chicaga, kde nielenže strávil dlhých 12 rokov ako člen kapely Howlin´ Wolfa, ale uplatnil sa aj ako žiadaný štúdiový hráč pre Chess Records. Jeho klavír môžeme počuť na nahrávkach mnohých známych bluesmenov, ktorých mená akoby vyskočili z encyklopédie Blues Who Is Who – Jimmy Rogers, Little Walter, Muddy Waters, Sonny Boy Williamson II., Koko Taylor, Otis Rush, Homesick James, Billy Boy Arnold, Johnny Shines, Buddy Guy, James Cotton, Jimmy Reed atď. Hral aj s Elmore Jamesom práve v ten večer, keď „Kráľ slide gitary“ dostal počas vystúpenia srdečný infarkt a umrel.


Roku 1968 sa vrátil do Baton Rouge, aby pomohol matke s rodinným businessom na rybacom trhu. No hrať neprestal. Práve naopak. Nielenže pravidelne hrával v tamojších kluboch ale v nasledujúcich dekádach často vystupoval na tých najväčších bluesových festivaloch v USA, cestoval po svete a často hosťoval aj na európskych pódiách. Mimochodom hral aj na narodeninovej párty Micka Jaggera v Paríži, keď leader skupiny The Rolling Stones slávil 55. narodeniny.

Umrel Henry Gray

Henry Gray nebol len interpretom ale aj plodným skladateľom. Na svojom konte má skoro 60 sólových albumov, za ktoré bol 6 x nominovaný na cenu Blues Music Awards v rozličných kategóriách vrátane Najlepší album tradičného bluesu. Roku 2017 nahral posledný z nich, ktorý nazval podľa svojho veku „92“. V tom istom roku bol uvedený aj do Bluesovej siene slávy (Blues Hall of Fame).


U nás sme mohli Henry Graya zažiť len prostredníctvom 7- dielneho televízneho seriálu „The Blues“ režiséra Martina Scorseseho a ešte vo veľmi zaujímavom, dvakrát na cenu Grammy nominovanom dokumentárnom DVD / CD projekte Kenny Wayne Shepherda „10 Days Out: Blues from the Backroads“, na ktorý Gray prispel verziou skladby Red Rooster.

Bonzo Radványi
24/02/2020