Umrel Art Neville (1937-2019)

Čierna zástava nad New Orleansom

Nad New Orleansom znova zaviala čierna zástava. Potom, čo v júni tohto roka umreli Dr. John a Dave Bartholomew, tamojšia hudobná scéna utrpela ďalšiu veľkú a nenahraditeľnú stratu. V pondelok 22. júla umrel vo veku 81 rokov spevák, klávesák a skladateľ Art Neville.

Umrel Art Neville

Člen známej hudobníckej rodiny sa narodil 17. decembra 1937 ako Arthur Lanon Neville. Považuje sa za spolutvorcu originálneho new orleanského štýlu. Už ako teenager spieval s kapelou Hawketts a roku 1954 s ňou nahral skladbu Mardi Grass Mambo, ktorá sa neskôr stala karnevalovou hymnou. Od polovice 60. rokov spieval a hral na organe s kapelou The Meters, ktorú jej špecifická zmes new orleanskeho rhythm & bluesu, jazzu, soulu, gospelu, rocku a funku katapultovala na tie najväčšie pódiá sveta, keď v rokoch 1975 a 1976 otvárala koncerty na turné The Rolling Stones.


Okrem toho od roku 1976 až do decembra minulého roku, keď ohlásil oficiálny odchod z hudobnej scény, vystupoval spolu so svojimi tromi mladšími bratmi v skupine The Neville Brothers. Pôsobil aj ako žiadaný štúdiový muzikant a hral nielen na albumoch známych umelcov z New Orleansu ako Labelle, Lee Dorsey, Dr. John, Allen Toussaint či Professor Longhair ale spolupracoval aj s Paul McCartneym, Robertom Palmerom a mnohými ďalšími. Počas svojej viac ako šesť dekád trvajúcej kariéry získal množstvo ocenení, vrátane troch hudobných cien Grammy.

V šľapajách Art Nevillea, prezývaného aj „Poppa Funk“, kráča aj jeho syn Ian Neville, gitarista vo funkovej kapele Dumpstaphunk.

Bonzo Radványi
25/07/2019