Tohtoročné bluesové novinky 1.

Prvá časť prehľadu bluesových albumov, ktoré vyšli v roku 2016

Aktuálne informácie o bluesových novinkách v našich printových médiách nenájdete a po skončení relácie Bluesnenie už ani v rádiu. Preto som pre fanúšikov bluesovej hudby pripravil malý prehľad zaujímavých bluesových albumov, ktoré vyšli v tomto roku.

Danny-Bryant-Blood Money-Bluesove-Novinky

Hneď v prvom mesiaci ponúkli svoje sólové novinky dvaja známi americkí gitaristi, bývalý člen kapely Muddy Watersa  Bob „Steady Rollin´“ Margolin album My Road a ťažkotonážny Popa Chubby z New Yorku živák Big, Bad  & Beautiful Live. V januári vyšiel aj nový album britského bluesrockového gitaristu a speváka Danny Bryanta, ktorý je známy aj našim fanúšikom z koncertov na Slovensku, Volá sa Blood Money a ako hostí môžeme na ňom počuť Waltera Trouta a Bernie Marsdena.

Pokiaľ v januári v rebríčku najpredávanejších bluesových albumov Blues Charts, ktorý každý týždeň zverejňuje americký hudobný  časopis Billboard, ešte stále dominovali vynikajúce minuloročné albumy Joe Bonamassu (Muddy Wolf At Red Rocks),  Gary Clark Jr. (The Story Of Sonny Boy Slim) či Buddy Guya (Born To Play Guitar), hneď na začiatku februára sa objavila na jeho špici nov CD  Let Me Get By od Tedeschi Trucks Bandu.

North-Mississippi Allstars-Blues-Ballads-A-Folksingers-Songbook-Bluesove-novinky

V rebríčku sa objavila aj akustická sólová novinka gitaristu a speváka North Mississippi Allstars Luthera Dickinsona s predlhým názvom – Blues & Ballads: A Folksinger´s Songbook: Volumees I & II. Druhý mesiac priniesol aj nový album gitaristu a speváka Roberta Craya, ktorý pred dvomi rokmi hosťoval so svojim Bandom na Bratislavských džezákoch. Volá sa Old Jam, New Blood ale napriek tomu, že je zaujímavý, nedá sa o ňom hovoriť ako o regulárnej novinke. Prináša historické koncertné nahrávky z roku 1987, keď Cray hral v The Redux Clube v Dallase a v posledných troch skladbách s ním hosťoval Stevie Ray Vaughan. Fanúšikom nebohého SRV sú venované aj ďalšie dva koncertné retroalbumy: Jeff Beck & Stevie Ray Vaughan – Guitar Thunder: Radio Broadcast 1984 a Steve Ray Vaughan & Double Trouble – Atlanta Sunset s nahrávkami z jeho novoročného koncertu z roku 1986.

Bonnie-Raitt-Dig-In-Deep-Bluesove-novinky

V marci svojich priaznivcov potešil novým albumom Blues Of Desperation nielen známy workaholik, gitarista a spevák Joe Bonamassa ale aj slide gitaristka, speváčka a skladateľka Bonnie Raitt. Tá sa so svojou novinkou Dig In Deep dostala rovnako ako Joe Bonamassa až na prvú priečku bluesového rebríčka Billboardu. Okrem toho v marci vyšiel aj veľmi zaujímavý sampler s názvom God Don´t Never Change: The Songs Of Blind Willie Johnson, na ktorom vzdali hold legendárnemu bluesmanovi Blind Willie Johnsonovi (1897 – 1945) novými verziami jeho skladieb Derek Trucks a Susan Tedeschi, Lucinda Williams, Luther Dickinson, Tom Waits, Cowboy Junkies, Blind Boys Of Alabama a ďalší.

Where-You-Are-Going-Robin-Trower-Bluesove-novinky

Aj apríl obohatil bluesový svet o celý rad výborných albumov. V prvom rade to bola novinka The Beautiful Lowdown soulbluesového speváka, harmonikára a skladateľa Curtisa Salgada a Love Wins Again majiteľky veľkého hlasu Janivy Magness. V apríli sa o slovo prihlásil novým albumom Where You Are Going To aj známy britský bluesrockový gitarista a spevák Robin Trower a firma Provogue pripomenula albumom Heal My Soul pamiatku slepého kanadského gitaristu a speváka Jeffa Healeyho (1966 – 2008), ktorý by v marci oslávil 50. narodeniny.

Bonzo Radványi
Jún 2016