Slovenskí bluesmeni na Blues Aperitive

Šumperk 2023

Český festival Blues Alive v Šumperku je jedným z najväčších festivalov svojho druhu v strednej Európe. Okrem toho, že prináša nezabudnuteľné zážitky z koncertov svetových hviezd, prostredníctvom medzinárodnej súťažnej prehliadky s názvom Blues Aperitiv 2023 aj v tomto roku podporí mladé talenty.

Slovenskí bluesmeni mieria na Blues Aperitiv 2023

Organizátori prehliadky zverejnili pred niekoľkými dňami mená siedmych finalistov, ktorých vybrali z 32 prihlásených kapiel a sólistov. Vybraní účastníci sa predstavia publiku a päťčlennej medzinárodnej odbornej porote 15. apríla na koncerte v sále Domu kultúry v Šumperku. Pokiaľ v minulom roku slovenskí bluesmeni chýbali, je veľmi potešiteľné, že na aktuálnom 24. ročníku Blues Aperitivu 2023 vystúpia hneď dve kapely zo Slovenska – Kiero Grande a Her Memories.

Aký je váš súčasný repertoár Kiero Grande?

Obe patria k novej mladej generácii slovenských bluesmenov, resp. bluesrockerov. Pravda, nie sú to žiadni nováčikovia. Obe kapely pred časom ako víťazi národnej súťažnej prehliadky Slovakian Blues Challenge reprezentovali slovenskú bluesovú scénu na European Blues Challenge, najväčšom bluesovom podujatí v Európe. Kiero Grande v roku 2018 v Nórsku a Her Memories pred rokom vo Švédsku.
Účasť na European Blues Challenge alebo Blues Aperitive je pre slovenských bluesmenov nielen prestížnou záležitosťou ale je to vlastne aj jednou z mála možností zviditeľniť sa na medzinárodnej bluesovej scéne. Pokiaľ víťaz Slovakian Blues Challenge sa dostane na najväčšiu celoeurópsku dvojdňovú prehliadku European Blues Challenge, ktorú usporiadava European Blues Union vždy v inej krajine, Blues Aperitiv automaticky posunie dvoch víťazov na hlavné pódium medzinárodného festivalu Blues Alive v Šumperku, kde vystúpia povedľa najväčších svetových hviezd.

Blues Aperitiv 2023

Ja viem, každé hranie má svoje čaro, i to v Hornej Dolnej. No hranie na spomínaných prehliadkach prináša účinkujúcim úplne iné a nezaplatiteľné zážitky, skúsenosti a najmä kontakty. Slovenskí bluesmeni idú do finále prehliadky Blues Aperitiv, tak im držme palce, aby im to na koncerte v silnej konkurencii dvoch poľských a troch českých kapiel vyšlo a svoj bluesový „know how“ mohli potom následne predviesť v novembri aj v hlavnom programe festivalu Blues Alive 2023 v Šumperku alebo na jeho satelitnom koncerte v Poľsku.

Účastníci finálového koncertu súťažnej prehliadky Blues Aperitiv 2023:
Her Memories (SK)
Kiero Grande (SK)
Amiya Amiyasart (PL)
Dark Leaves (PL)
Back To The Roots (CZ)
Cold Licks (CZ)
Readymade Backsliders (CZ)

Bonzo Radványi
14/03/2023