Silvia Josifoska Blues Trio a Peter Luha Online

Antivírusové koncerty

Ak dobre počítam, už od 12. marca 2020 sa poctivo venujem sedeniu doma z dôvodu pandémie koronavírusu. Zdá sa mi to ako nekonečný príbeh. Najviac mi chýbajú stretnutia s priateľmi a známymi a živé koncerty. Vo štvrtok 26. marca som videla konečne aspoň svetielko na konci tunela. Večer mi stačilo zasadnúť so slúchadlami k notebooku a mohla som si užívať online live stream koncert hudobnej formácie Silvia Josifoska Blues Trio. Okrem speváčky Silvie Josifoskej ho tvorí hráč na ústnych harmonikách Erich „Boboš“ Procházka a gitarista Štefan „Pišta“ Lengyel, ktorý počas koncertu hral aj na veľkom bubne – „kopáku“. Živé vysielanie sa začalo krátko po 20.00 hod. Speváčka zdôraznila, že ich koncert sa uskutočňuje v rámci iniciatívy krásneho projektu Aby kultúra žila. Vďaka nemu možno nielen sledovať live stream koncerty, ale aj finančne prispieť hudobníkom kúpou pamätnej vstupenky.

Silvia Josifoska Blues Trio a Peter Luha Online

Bolo pre mňa nezvyklé, že nás, fanúšikov, hudobníci počas koncertu nevideli. Emócie poslucháči kapele dávali najavo len „lietajúcimi“ palcami hore a srdiečkami a tiež početnými, takmer výhradne pozitívnymi komentármi, z ktorých viaceré boli aj zo zahraničia. Silviino trio hralo s chuťou, akoby malo pred sebou obecenstvo. Užívalo si svoje vystúpenie. Zaznelo, samozrejme, viacero starých bluesových piesní. Baladu The Sky Is Crying trio venovalo ľuďom, ktorí sú v týchto neľahkých časoch v najväčšom ohrození a dá sa povedať, že nasadzujú svoje životy za nás všetkých. Silvia Josifoska Blues Trio predviedlo napríklad aj skladbu Higher Ground od Stevieho Wondera, známu i zo soulových či popových vôd, ale tiež skladbu Red Blood od nemeckej kapely Blues Company. Koncert trval asi hodinku, skončil sa pesničkou After Midnight od J. J. Calea.

Silvia Josifoska Blues Trio a Peter Luha Online

Podobný hodinový live home koncert, vystúpenie Petra Luhu, som zažila 1. apríla, krátko po 20.00 hod. Našťastie, oznámenie o jeho konaní nebol prvý apríl. Tiež sa uskutočnilo v rámci projektu Aby kultúra žila. Peter Luha okrem spevu hral na svojej špeciálnej gitare TheBone, na flaute a tiež využíval elektroniku, napríklad „dupáky“ a looper. Vypočuli sme si okrem iných skladbu People Get Ready, ktorá bola hitom v podaní kapely The Impressions či blues Cocaine od J. J. Calea. Od takejto hudby môže človek ľahko ostať závislý. V skladbe Personal Jesus od kapely Depeche Mode Peter Luha uplatnil aj beatbox.

I tento koncert sledovalo mnoho poslucháčov online, Peter Luha si pochvaľoval, že toľko ľudí nebýva ani v klube počas živého vystúpenia. Komentáre boli veľmi priaznivé, obecenstvo sa tešilo z pohodovej hudby a vtipného sprievodného slova. Na koniec svojho koncertu zaradil hudobník pesničku Zbohom buď, lipová lyžka z muzikálu Na skle maľované, samozrejme, vo veľmi svojskej úprave. 


Videá z oboch koncertov si možno pozrieť na sociálnej sieti. Erich „Boboš“ Procházka označil online live stream koncert, ktorý odohral ako člen Silvia Josifoska Blues Tria, ako antivírusový. Myslím si, že toto označenie pristalo aj koncertu Petra Luhu. Poslucháči s pomocou informačných technológií aspoň na chvíľu zabudli vďaka energickým i lyrickým tónom na starosti a načerpali nádej. No a nádej je v mnohých prípadoch účinným liekom.

Ružena Šípková
04/04/2020