Šamorínske bluesové noci 2017

V Šamoríne sa predstavia štyri popredné kapely zo súčasnej slovenskej bluesovej scény

V Šamoríne sa predstavia štyri popredné kapely zo súčasnej slovenskej bluesovej scényV Šamoríne prebieha zaujímavé podujatie s názvom Šamorínske bluesové noci, počas ktorých sa v kaviarni Mozi predstavujú popredné kapely zo súčasnej slovenskej bluesovej scény. Hlavným usporiadateľom projektu je šamorínske občianske združenie Hudba pre radosť. Podujatie je realizované s finančnou podporou mesta Šamorín. Vstup na všetky koncerty je zdarma.

Celé podujatie odštartoval v piatok 29. septembra Slovak Blues Project, ktorý založil v roku 2015 slovenský bluesman Ľuboš Beňa a spája v ňom rôzne generácie slovenských bluesmenov. Kapela má za sebou celý rad úspešných vystúpení na Slovensku, v Českej republike a v Poľsku. Zvíťazila na viacerých medzinárodných súťažiach a reprezentovala Slovensko na prestížnej prehliadke European Blues Challenge 2017 v Dánsku.

Slovak Blues Project v Ústí nad Labem Střekovské hudební léto 2017 Hrad Střekov

Už 27. októbra, vystúpila v Šamoríne kapela The Joint Venture z Nových Zámkov, v ktorej pôsobí známy bluesový hudobník a organizátor hudobného festivalu Jazz Blues Jamboree Feri Šajtos. Kapela dlhé roky hrala prevzaté skladby popredných bluesových hudobníkov, ale v posledných rokoch už vystupuje prevažne s vlastnými pesničkami.

V piatok 3. novembra si priaznivci dobrej hudby môžu vychutnať vystúpenie kapely Bluesweiser na čele so spevákom a gitaristom Jurajom Dura Turtevom. Skupina Bluesweiser, ktorá vznikla v polovici 80-tych rokov patrí medzi najstaršie jestvujúce bluesové zoskupenia na Slovensku. Ponúka zväčša vlastnú tvorbu, v ktorej mieša blues s prvkami funky, jazzu a boogie.

Záverečnú bodku za Šamorínskymi bluesovými nocami dá 22. decembra svojim koncertom domáca bluesrocková kapela The Butchers. Mladá šamorínska štvorica za 6 rokov svojho fungovania už stihla vydať dva albumy a počas tohto obdobia vystúpila na rôznych rockových a bluesových festivaloch na Slovensku (Livin´ Blues, Harmonikovica, Topfest), v Poľsku (Suwalki Blues Festival), v Česku (Stetson and Bourbon) a zúčastnila sa aj súťažnej prehliadky Slovakian Blues Challenge.

János Hushegyi
September 2017