Rozhovor: Slovak Blues Project

Spája hudobníkov z troch generácií

Slovak Blues Project je zoskupenie, ktoré spája hudobníkov z troch generácií. Jeho repertoár je rôznorodý, vychádza z tradičného Mississippi blues, no nájdete v ňom aj mnoho prvkom moderného a alternatívneho blues a rocku. Projekt vystupuje ako trio, duo alebo kompletná kapela a ponúka vystúpenia jednotlivých hudobníkov, ich kombinácie vrátane záverečného spoločného jam-session. Slovak Blues Project bol jedným z finalistom Slovakian Blues Challenge 2016, ktorý sa uskutočnil v Skalici.

rozhovor-slovak-blues-project

Kto stojí za celým projektom a aké úspechy toto zoskupenie získalo? Pýtala som sa Ľuboša Beňu.

Ľuboš, dá sa povedať, že ty si „otcom zakladateľom“ Slovak Blues Project. Čo stálo za touto myšlienkou?
Hlavným cieľom projektu je združiť rôzne generácie slovenských hudobníkov so záujmom o bluesovú hudbu, predstaviť doma a v zahraničí rôzne podoby blues tak ako sú chápané a interpretované slovenskými hudobníkmi. V súčasnosti Slovak Blues Project zahŕňa moderný štýl blues, ktorý zastupuje gitarista a spevák Paľo Hrnčirík z Holíča. Mladú generáciu predstavuje skalická gitaristka a speváčka Barbora Černá so svojou folkovo – bluesovou interpretáciou americkej hudby. Ja, Ľuboš Beňa sa prikláňam viac k tradičnému Delta Blues z Mississippi. K projektu patria aj ďalší hudobníci ako Peter Bonzo Radványi, hráč na rezofonickú gitaru, spevák a vynikajúci showman.

rozhovor-slovak-blues-project-1

Na medzinárodnej súťaži v Šumperku s názvom Blues Aperitiv sa stal Slovak Blues Project víťazom. Čím si myslíš, že projekt zaujal porotcov?
V Šumperku to bol náš prvý koncert na veľkom pódiu a začal by som slovami Vladimíra Rybičku, riaditeľa festivalu Blues Aperitiv 2016: “Slovenská trojice Slovak Blues Project byla vybrána pro svoji originalitu!”. V našom prípade neostalo len u „rečí u piva“. Investovali sme čas a peniaze do kvalitného promo materiálu, profesionálnej nahrávky a fotografií, tvrdo sme nacvičovali originálny program s repertoárom, ktorý tu nikto nehráva, alebo nikoho takého nepoznáme. A len takto málo a možno pre niekoho tak strašne veľa, stačilo k tomu aby sme sa odstrelili od zeme a uspeli v Šumperku medzi kapelami, ktoré hrávajú už desiatky rokov. Jednoducho šťastie prialo pripraveným.

Aké ďalšie úspechy dosiahol Slovak Blues Project a čo čaká toto zoskupenie v budúcnosti?
Prednedávnom sme dokončili päť štúdiových nahrávok, ktoré slúžia ako náš prezentačný materiál. Prvé tri hrám v duu s Paľom Hrnčiríkom a sú to moderné kompozície skladieb od R. L. Burnsida a Junior Kimbroughta, jedných z najznámejších mississipských bluesmanov. Mini album doplňuje Barbora Černá dvomi americkými folk-bluesovými skladbami inšpirovanými americkou speváčkou Valerie June z Tennessee.

Slovak Blues Project odohral klubové koncerty ale aj festival Front Porch Blues v poľskom Chorzówe. S Bonzom Radványm sme v plnej sile a zostave vystúpili na veľkom festivale Strážnické rockové slavnosti 2016. V duu, ja a Barbora Černá sme mali svoj blok na slovenskom Countryfeste Bohunice a vyhrali sme bluesovú súťať v poľskom Krosne.

V najbližšej dobe sa chystáme na celoslovenskú súťaž Slovakian Blues Challenge do Skalice, festival Stetson and Bourbon do moravských Otrokovíc a najväčší český bluesový festival Blues Alive do Šumperka.

Barbora Černá
September 2016