Riding With The King

Jazda s bluesovými kráľmi obohatená o dve nové skladby

13. júna uplýva rovných 20 rokov od vydania albumu Riding With The King, na ktorom sa stretli dvaja významní predstavitelia bluesovej scény – dnes už nebohý Američan B.B.King a Eric Clapton z Veľkej Británie. Album mal veľký úspech. Vyšplhal sa na vrchol rebríčka najpredávanejších bluesových albumov časopisu Billboard, za predaj viac ako 2 miliónov kópií získal v USA dve platinové platne a obom umelcom priniesol aj výročnú cenu Grammy v kategórii Najlepší album tradičného bluesu.

Riding With The King

Toto jedinečné a neopakovateľné stretnutie bluesmenov dvoch generácií nám pripomenie nové vydanie spomínaného albumu obohatené o dve doteraz nevydané skladby. Obe pochádzajú z rovnakých nahrávacích sessions v Londýne a v Los Angeles ako 12 skladieb na pôvodnom albume, len pred 20 rokmi sa na album nedostali. Teraz ich špeciálne pre jubilejnú edíciu zmixoval a zremastroval pôvodný producent Simon Climie.

Riding With The King

Jedným z týchto raritných bonusov je verzia známej skladby Rollin´ And Tumblin´, ktorú v 50-tych rokoch preslávil Muddy Waters a o dekádu neskôr jej famóznu verziu hrával aj Eric Clapton so super triom Cream. Na spoločnej verzii Claptona s Kingom sa slávna dvojica strieda pri mikrofóne a vymieňa si pôsobivé vyhrávky akustického dobra s jemnou elektrickou gitarou. Druhou novinkou na jubilejnom vydaní albumu Riding With The King je verzia ďalšieho bluesového štandardu – známej skladby Let Me Love You Baby od Willie Dixona. Tú pôvodne nahral ešte v roku 1961 Buddy Guy pre gramofirmu Chess, no fanúšikovia budú poznať aj celý rad verzií v podaní iných interpretov. Napríklad výbornú nahrávku Let Me Love You Baby s Jeff Beck Group na albume Truth z roku 1968. Okrem iných túto skladbu naspievala v roku 1972 aj Koko Taylor, v roku 1989 ju nahral Steve Ray Vaughan a celkom nedávno, pred dvomi rokmi, sa objavila aj v podaní amerického gitaristu Joe Bonamassu na jeho koncertnom albume British Blues Explosion Live.


Staronový jubilejný album aj s dvomi bonusmi výjde skoro na deň presne po dvadsiatich rokoch 26. júna u vydavateľstva Reprise Records nielen ako CD ale aj v podobe vinylovej double LP platne. Zostáva už len dodať, že album Riding With The King, čiže Jazda s kráľom, by sa vlastne mala volať „Jazdou s dvomi kráľmi“, no svoj názov dostal podľa rovnomennej skladby Johna Hiatta, ktorej verziu obaja bluesoví králi nahrali spoločne.

Bonzo Radványi
08/06/020