Prospektori na Seredskom jarmoku 2019

Príjemný večer s old time music

Ako dieťa som rada chodievala na jarmoky, jarmočná atmosféra na mňa pôsobila ako magnet. V tej trme-vrme som sa cítila naozaj dobre. V dnešnej dobe ma už tlačenica pri stánkoch neláka a ani jarmočné pochúťky mi už tak nechutia ako kedysi. Na Seredský hodový jarmok ma však vždy priláka hudobný program, v ktorom si každý rok nájdem niečo zaujímavé. Tento rok sa konal už XX. ročník tohto podujatia a opäť sa bez dobrej hudby nezaobišiel.

Skupina Prospektori na Seredskom jarmoku 2019

Už v prvý deň jarmoku, 21. júna o 19.30 hod. vystúpila na pódiu pri Dome kultúry v Seredi skalická kapela Prospektori. Venuje sa interpretovaniu tradičnej americkej Old-time Music (žánru severoamerickej ľudovej hudby). Jedná sa o jednu z najstarších slovenských kapiel z oblasti Záhoria. Pôvodne vznikla v Skalici v roku 1973. V 80. rokoch sa na dlhý čas odmlčala. Svoju koncertnú činnosť obnovila v roku 2018 v zostave: Ľuboš Beňa – akustická gitara, spev, Aleš Macháček – banjo, husle, spev a Štefan Chocholáček – kontrabas, spev.

Skupina Prospektori na Seredskom jarmoku 2019

V piatok 21. júna bol prvý letný deň, najdlhší deň v roku a Svetový deň hudby. Príroda ho oslávila pekným a horúcim počasím. Našťastie, večer sa príjemne ochladilo, a tak boli na oslavu hudby na Seredskom hodovom jarmoku priaznivé podmienky. Na koncert som prišla so svojou mamou a s jej kamarátkou a akustická old time music prilákala i mnohých iných návštevníkov jarmoku.

Skupina Prospektori na Seredskom jarmoku 2019

Prospektori začali svoje vystúpenie svižnou inštrumentálkou Cripple Creek. Potom sa poslucháčom prihovoril Ľuboš Beňa a povedal, že zahrajú niekoľko starých amerických piesní, niektoré v origináloch, niektoré s českými textami. Nasledovala bluegrass & gospel pesnička Kostel na malé hoře (Little Mountain Church House) s českým textom Petra „Badoša“ Hlavatého st. z Holíča. Z hudby a spevu sršala priam nákazlivá radosť a obecenstvo to dokázalo oceniť. Sólový spev mal na starosti Ľuboš Beňa a jeho spoluhráči ho výborne podporovali sprievodnými vokálmi. Gitarista mal tiež na starosti sprievodné slovo: hovoril bližšie informácie a zaujímavosti k jednotlivým skladbám.


Ďalšia pesnička Shady Grove zaznela v origináli s anglickým textom. Svoj pôvod má v Apalačskom regióne na východe USA. Hudbu tejto oblasti ovplyvňovali napríklad anglické balady, írska a škótska tradičná hudba, cirkevné piesne či africko-americké blues. Svoje verzie pesničky o láske Shady Grove nahrali mnohí slávni hudobníci, napríklad Taj Mahal. Prospektori na Seredskom jarmoku predviedli i pesničku Tak já jdu dál, ktorú prebrali od kapely Greenhorns. Originálny názov tejto skladby je There Is A Time a preslávila ju americká kapela The Dillards. Kapela zo Skalice tiež dala do pesničky svoje srdce.

Skupina Prospektori na Seredskom jarmoku 2019

Počúvala som dunenie kontrabasu a zvonivý zvuk gitary a banja a rozmýšľala som, ako hudba všelijako „cestuje“ po svete, vyvíja sa, prijíma do seba rôzne vplyvy a počas svojej cesty sa môže dostať napríklad aj z Ameriky na Slovensko. Po skončení skladby Ľuboš Beňa prezradil, prečo tie české texty: po česky sa Prospektorom jednoducho spieva lepšie než čistou slovenčinou, keďže pochádzajú zo Záhoria. Po tomto vysvetlení si Aleš Macháček vzal namiesto banja husle a kapela pokračovala dvoma skladbami (americkými s českými textami) z repertoáru hudobnej formácie Greenhorns: Zátoka (Rock Salt & Nails) a Zatracenej život (Before I Met You). Publikum ich očividne poznalo. Po nich Prospektori zahrali a zaspievali americký tradicionál, valčík In The Pines. Pochádza tiež z Apalačského regiónu a dočkal sa mnohých verzií. Okrem iných ho nahral i bluesman Lead Belly a dokonca i kapela Nirvana. Pesnička však mala úspech i na Seredskom jarmoku.

Skupina Prospektori na Seredskom jarmoku 2019

Kontrabasista Prospektorov v nej hral na kontrabase slákom a mala zvláštnu atmosféru, pôsobila na mňa mierne psychedelicky. K názvu kapely Ľuboš Beňa povedal napríklad to, že sa preň rozhodli, pretože vyhľadávajú a hrajú originálne americké skladby a Prospektori boli hľadači zlata v Amerike. V skladbe Weeping Willow Tree už zase znelo banjo. Pri jej veselej melódii mohlo pôsobiť prekvapujúco, že sa v nej spieva: „Pochovajte ma pod smutnú vŕbu.“ Veselá a optimistická sa podľa melódie zdala tiež skladba I´ll Fly Away (naspieval ju napríklad aj Johnny Cash), no taktiež bola o odchode človeka z tohto sveta.


Nuž, aj takéto témy majú texty amerických tradicionálov. Obecenstvu to však neprekážalo a odmenilo kapelu veľkým potleskom. Myšlienky na posledné veci človeka mi dlho nevydržali. Ďalšia pesnička ma totiž potrápila gramatikou. Bola o Greenvillskom moste, ktorý vznikol, keď sa stavala železnica cez celé USA. Takže tentoraz trochu veselšia téma, aj keď „vlaků jezdí pořád míň a míň.“ Ale riešila som problém, na hony vzdialený od hudby: píše sa „visutý most“ s „i“ alebo s „y“? Napokon mi došlo, že s „i“, pretože to znamená „zavesený, upevnený zhora“. Gramatiky som na chvíľu mala plné zuby.

Skupina Prospektori na Seredskom jarmoku 2019

Dobre mi padla ďalšia temperamentná pesnička o vlaku Wabash Cannonball. Aj pesnička Roll On Buddy, Roll On bola ako stvorená do tanca. You Are My Sunshine je jedna z hymien amerického štátu Louisiana. Jej verzie nahrali mnohí interpreti, napríklad Mississippi John Hurt. Prospektori ju na Seredskom jarmoku zahrali v origináli, tak ako sa hrávala na juhu USA, aj s veselým zvukom huslí. Na nervy mi trochu liezol iba dym na pódiu. Nie, nehorelo, išlo len o pódiové efekty, ktoré kapela nemohla nijako ovplyvniť. So seredským publikom sa rozlúčila rezkou skladbou Let Me Fall. Okrem iného sa v nej spievalo i o návrate z krčmy. Americké a slovenské ľudovky majú, napriek geografickej vzdialenosti, aj niečo spoločné, napríklad niektoré témy textov. V pesničke znova zneli tóny huslí a Ľuboš Beňa si okrem spevu aj zavýskal. Večerom sa ozýval potlesk publika.

Skupina Prospektori na Seredskom jarmoku 2019

Som rada, že sa v programe XX. ročníka Seredského hodového jarmoku našlo miesto aj pre old time music, ktorá na mňa pôsobila osviežujúco ako pohár čistej vody. Prospektori pravdepodobne v Seredi zlaté nugety nenašli, ale zato našli vďačné publikum. Hudba starých čias má čo povedať aj dnes.

Ružena Šípková
06/2019