Premiéra filmu Bluesman v Bratislave

Blues je svetový názor

12. februára 2020 sa v Dome kultúry Zrkadlový háj v Bratislave-Petržalke uskutočnila slávnostná slovenská premiéra českého dokumentárneho filmu Bluesman. Je predovšetkým o živote výrobcu elektrických gitár a basových gitár, gitaristu, speváka, autora hudby a textára Petra Jurkoviča (1951-2015), rodáka z Malaciek, ktorý žil v Čechách. Tento dokument je filmovým debutom režiséra a producenta (a tiež gitaristu) Michala Rákosníka. Premiéra filmu v Artkine Za zrkadlom bola spojená s výstavou designových gitár z dielne Petra Jurkoviča a Stefana Milkova a s koncertom bluesovej kapely Marcus Jurkovič & Motion Food.

Premiéra filmu Bluesman v Bratislave

Cestu za hudobnými zážitkami mi v ten deň, ako už viackrát, „spestrili“ slovenské železnice výlukou a meškaním vlakov, no na miesto konania podujatia som sa napokon dostala včas. V Dome kultúry Zrkadlový háj som poobdivovala spomínanú výstavu gitár. Mala som pocit, akoby sa tie hudobné nástroje nevedeli dočkať, kedy si na nich opäť niekto zahrá.

Premiéra filmu Bluesman v Bratislave

O 19.10 hod. sa v kinosále všetkým prítomným prihovorili Marek Hlavica a Michal Rákosník. Marek Hlavica, ktorý je okrem iného spevákom, hráčom na ústnej harmonike a na slide gitare, ale i dlhoročným moderátorom festivalu Blues Alive, je pamätníkom éry spojenej s Petrom Jurkovičom (hrávali spolu v bluesovom triu Tucet a v soul-funkovej kapele Žáha). Film Bluesman je podľa Mareka Hlavicu spôsob, ako tak trochu prekabátiť smrť – zachytáva totiž Petra Jurkoviča v najlepšej kondícii. S filmom jazdia po celej Českej republike a neprekáža im, že naň nechodia davy ľudí.


Na takéto filmy totiž vždy príde len vybraná spoločnosť, t. j. milovníci blues. Michal Rákosník, režisér, spoluproducent a spoluautor scenára filmu Bluesman, poďakoval Martinovi Kočiškovi, dramaturgovi Artkina Za zrkadlom, vďaka ktorému mali možnosť premietať svoj film v Bratislave. Poďakoval aj synovi Petra Jurkoviča Marekovi, ktorý spolu s ním film produkoval. Nezabudol srdečne privítať sestru Petra Jurkoviča Máriu Glosovú, prítomnú na premiére v Bratislave. Režisér prezradil, že na filme začali pracovať v roku 2016 a vznikal tri roky. Špeciálne poďakovanie patrilo Slovenskej bluesovej spoločnosti, riaditeľovi Domu kultúry Lúky Adriánovi Pullmannovi a bluesmanovi Jurajovi Turtevovi za vyhľadanie materiálov v archívoch (zachovali sa krásne zábery napríklad z festivalu Rača Blues).

Premiéra filmu Bluesman v Bratislave

Film Bluesman plynul v letnej nálade, prežiarenej slnkom, a s miernou nostalgiou. Samozrejme, nechýbala hudba, ženúca príbeh dopredu, do bluesových diaľok. Zneli väčšinou pesničky Petra Jurkoviča (mali drajv, vtipné texty a boli správne „chytľavé“). Hlavnou postavou filmu bol sám Peter Jurkovič. Tvorcovia filmu mali totiž k dispozícii veľa archívnych materiálov, na ktorých rozprával okrem výroby gitár aj o iných aspektoch svojho života. Okrem iného zaznel jeho výrok: „Blues je svetový názor.“ Vo filme účinkovali mnohí hudobníci, ktorí s ním kedysi spolupracovali alebo hrávali na ním vyrobené gitary či basové gitary. Boli to napríklad Ivan Hlas, Marek Hlavica, Petar Introvič, Vladimír „Guma“ Kulhánek, Norbi Kovács či Janek Ledecký. Norbi Kovács si zaspomínal na dielňu Petra Jurkoviča v Jílovém u Prahy: vždy tam bola veselá atmosféra, vôňa dreva a bluesová hudba z kazetového magnetofónu.

Premiéra filmu Bluesman v Bratislave

Billy F. Gibbons z americkej kapely ZZ Top je jeden z troch svetových hudobníkov, ktorých si Peter Jurkovič tak vážil, že im podaroval vlastnoručne vyrobené gitary (tými ďalšími dvomi sú Eric Clapton a Jeff Beck). Výtvarnú stránku týchto hudobných nástrojov dotvoril sochár, výtvarník a dizajnér Stefan Milkov (tiež bol jedným z účinkujúcich vo filme Bluesman). Snažili sa robiť gitary tak, aby boli niečím osobité. Billy F. Gibbons si gitaru pochvaľuje, vraj ju Peter Jurkovič vyrobil presne podľa jeho vkusu a má skutočne špecifický zvuk. Je možné ju počuť na niekoľkých Gibbonsových nahrávkach.


Vo filme sa objavili aj kolegovia Petra Jurkoviča z brandže – výrobca hudobných nástrojov Jiří Pyšna a výrobca gitár Petr Samek. Podľa názoru Mareka Hlavicu bol Peter Jurkovič vynikajúci výrobca gitár, ale nemal vlohy na podnikanie, pretože neznášal konflikty a najradšej by bol rozdával gitary zadarmo. Vo filme Bluesman sa objavili i niektorí rodinní príslušníci Petra Jurkoviča. Jeho sestra Mária Glosová je presvedčená, že jej brat zdedil manuálnu zručnosť po starom otcovi a otcovi. Marek Jurkovič položartom poznamenal, že drevo bolo ako otcovo ďalšie dieťa: muselo ho byť vždy dosť. Film obsahoval i údaje o niektorých gitarách z dielne Petra Jurkoviča. Jeho syn Marek si robí ich katalóg, čo je náročné, lebo tých gitár je okolo tisíc.

Premiéra filmu Bluesman v Bratislave

Peter Jurkovič bol doktorom prírodných vied. Ako parazitológ vo výskumnom ústave skúmal jednobunkové organizmy coccidia a v tejto oblasti dosiahol spolu so svojím tímom významné úspechy. No napokon dal prednosť výrobe gitár pred kariérou vedca. Tak spomínal Petr Bedrník, bývalý vedecký pracovník. Jan Peregrín, doktor, rádiológ, zase pridal spomienku, ako Petrovi Jurkovičovi ešte v časoch socializmu röntgenoval požičanú gitaru, aby bluesman zistil, ako to vyzerá v jej útrobách, a aby si mohol podľa nej vyrobiť vlastnú. Peter Jurkovič o tom povedal, že rovnako ako veda je to tvorivá práca, len výsledok je hmatateľnejší. Richard „Faust“ Mader, hudobný producent, sa niekedy s Petrom Jurkovičom púšťal aj do úvah o budúcnosti ľudstva. Výrobca gitár to vraj nevidel ružovo, lebo každý organizmus, ktorý sa premnoží, napokon zanikne. Film bol silný, na obecenstvo zapôsobil.

Premiéra filmu Bluesman v Bratislave

Po záverečných titulkoch nás čakal koncert kapely Marcus Jurkovič & Motion Food v zostave: Marek „Marcus“ Jurkovič – bicie, Michal Rákosník – gitara, Jan Timiopulos – basová gitara, Marek Hlavica – spev, ústne harmoniky a Martin Forst – tenorový saxofón. Pesničky, ktoré sme si vypočuli, všetky otextoval Peter Jurkovič a aj hudba bola takmer všetka z jeho autorskej dielne. Zneli skladby ako Návody, Peněženka či Bluesman. Hudba „šlapala“ na jednotku a najviac pozornosti na seba stŕhal Marek Hlavica so svojím nespútaným speváckym a hráčskym prejavom, okoreneným humorom. Pozýval nás i do tanca, no obecenstvo dalo prednosť „akademickému“ spôsobu počúvania.


Sóla gitary a saxofónu hudbe dodávali ešte príjemnejšiu chuť. Kapela si pozvala na pódium aj dvoch hostí: Juraj Turtev si s ňou svojím pohodovo-vtipne-meditatívnym spôsobom zaspieval pesničku Vejplata a Erich „Boboš“ Procházka niekoľko skladieb ozdobil svojou hrou na ústnych harmonikách. Marek Hlavica spomenul, ako ešte pred tridsiatimi rokmi trio Tucet často vystupovalo v Bratislave. Dodal, že keď hrá spolu s Bobošom, je schopný hrať tak na 20 %, taký má pred Bobošom rešpekt. Mne sa však páčila hra oboch: každá z nich bola svojská a výborná. Najväčší potlesk si však vyslúžil hosťujúci harmonikár. Na koncerte došlo aj na trocha funku a tiež na beatbox Mareka Hlavicu. Publikum tlieskalo, dobre sa bavilo. Koncert sa symbolicky zavŕšil rozjímavou pesničkou Šatnář.

Premiéra filmu Bluesman v Bratislave

Nasledovala neformálna časť podujatia a v jej rámci mnoho príjemných rozhovorov. Na predaj boli spomienkové predmety: plagáty, brnkadlá či odznaky s motívmi filmu Bluesman. V ponuke bolo aj cédečko Motion Food hudobného zoskupenia Jurkovič Family Band (z roku 2014) a sólový album Mareka Hlavicu. Marek Jurkovič vo filme Bluesman zdôraznil, že blues je štýl života. Pre jeho otca nikdy nebol dôležitý majetok. Význam pre neho mala pohoda. Rád sa zabavil s priateľmi, rád im robil radosť, bavilo ho ísť na koncert, flámovať a potom ísť do práce, mať veľa detí… Marek Hlavica je toho názoru, že aj o dvadsať rokov budú hudobníci vedieť, kto bol Peter Jurkovič. Ba možno už navždy. A ja som rada, že som sa o tomto inšpiratívnom bluesmanovi dozvedela viac.

Ružena Šípková
15/02/2020