Pete Haycock a Bobby Parker

Dostali angažmán v nebeskom blues bande

haypar2Pamätníci si možno ešte spomenú na britskú kapelu Climax Blues Band, ktorá sa objavila koncom šesťdesiatych rokov na odchádzajúcej vlne britského bluesového boomu. Začínala s klasickým chicagským bluesom, dokonca zo začiatku mala Chicago aj v názve. Neskorší príklon k rocku jej vyniesol veľkú popularitu a roku 1976 sa so skladbou Couldn´t Get It Right dostala až do prvej desiatky britskej i americkej hitparády. Jej spoluzakladateľ, gitarista a spevák Pete Haycock už nie je medzi živými. 30. októbra mu srdce vypovedalo poslušnosť. Mal ešte iba 62 rokov. Vynikajúci slide gitarista, ktorý v 90. rokoch bol aj členom Electric Light Orchestra Part II a presadil sa aj ako skladateľ filmovej hudby, pôsobil v poslednom čase v Nemecku. Práve chystal návrat na koncertné pódiá s novoobnovenou kapelou Pete Haycock´s Climax Blues Band, no smrť definitívne prerušila všetky jeho aktivity.

haypar3Smutná správa prišla aj z USA, kde 1. novembra vo veku 76 rokov odišiel na cestu, odkiaľ už niet návratu, bluesový gitarista a spevák Bobby Parker. Rodák z Lafayette v Louisiane, ktorý vyrastal v Kalifornii, sa už v mladom veku venoval elektrickej gitare a od polovice 5. dekády hral s viacerými bluesovými a rhythm and blusovými kapelami. Bol členom Otis Williams & the Charms, hral s Bo Diddleym i v sprievodných skupinách Sama Cookea, Jackie Wilsona, LaVern Baker, Clyde McPhattera a mnohých ďalších. Jeho hviezdna hodina prišla v roku 1961, keď nahral malú platňu s vlastnými skladbami Watch Your Step a Steal Your Heart Away, ktorá sa dostala do amerického rhythm and bluesového rebríčka. Najmä skladba Watch Your Step s výrazným gitarovým riffom oslovila gitaristov na celom svete. Dokonca aj John Lennon priznal, že tento gitarový riff ho inšpiroval k úvodu v skladbe I Feel Fine. Na Slovensku sme sa zoznámili so skladbou Watch Your Step v polovici 60. rokov prostredníctvom jej cover verzií v podaní britských skupín Spencer Davis Group a Manfred Mann a následne bola stálicou v repertoári Joža Barinu a jeho Meditating Four.

Bobby Parker, ktorý medzičasom upadol do zabudnutia, sa dostal znova do povedomia verejnosti až roku 1993, keď nahral svoj prvý oficiálny album Bent Out Of Shape. Ten znamenal aj jeho návrat na scénu a pódiá veľkých bluesových festivalov. Okrem toho zaslúžený hold Bobby Parkerovi zložil prednedávnom aj Joe Bonamassa, v súčasnosti jeden z najpopulárnejších bluesrockových gitaristov na svete. Ten ponúkol Parkerovu skladbu Steal Your Heart Away na svojom albume Black Rock a počas koncertu vo Washington DC, kde Bobby Parker žil, pozval ho na pódium a tam spoločne zahrali jej pôsobivú verziu, v ktorej sa striedali pri mikrofóne i pri gitarových sólach.

Bonzo Radványi
November 2013