Začiatok nového roka prináša samé smutné správy. 4. januára umrel vo veku 84 rokov americký bluesový gitarista a spevák Long John Hunter z Texasu a o 4 dni neskôr, 8. januára prišla z Chicaga správa o smrti známeho bluesového a soulového speváka Otisa Claya.
Rodák z Waxhaw v štáte Mississippi sa podobne ako pred ním mnoho iných slávnych bluesmenov vydal hladať šťastie už ako 15-ročný do Chicaga. Tam začal svoju hudobnú kariéru ako gospelový spevák. Bol členom viacerých speváckych kvartetov, s ktorými spieval „Old Negro Spirituals and Plantation Melodies,” no neskôr presedlal na R&B a najmä na práve veľmi populárny soul. Vďaka viacerým hitovým singlom ako „That’s How It Is (When You’re In Love)“, „Trying to Live My Life Without You“, „She’s About a Mover“ či „The Only Way Is Up“, ktoré od polovice 60. až do konca 70. rokov pravidelne figurovali v US rebríčkoch, sa považuje za soulového speváka. No Otis Clay pravidelne vystupoval aj v bluesových kluboch a na bluesových festivaloch po celom svete, dokonca roku 2010, keď slávil 50.výročie svojho účinkovania v show businesse, spieval aj v Číne.
Popularitu v Európe mu získalo jeho vystúpenie na Lucerne Blues Festivale vo Švajčiarsku. Vlastník výrazného hlasu má na svojom konte dohromady asi 20 albumov. Ten posledný, s názvom Soul Brothers, nahral roku 2014 spoločne so spevákom a gitaristom Johnny Rawlsom. Okrem toho hosťoval na platniach známych bluesových umelcov ako Roy Buchanan, Magic Slim či Eddy Clearwater i na tribute albumoch venovaných takým rozličným interpretom ako Duke Ellington, Robert Johnson, Led Zeppelin, Janis Joplin, Rolling Stones alebo Van Morrison.
Nečudo, že roku 2013 ho Blues Foundation uviedla do svojej Bluesovej siene slávy – Blues Hall of Fame a pri cestovaní deltou rieky Mississippi môžeme nájsť v Clayovom rodisku Waxhawe pamätnú modrú tabuľku s jeho menom, ktorá je súčasťou tzv. Mississippi Blues Trail, akomsi chodníku slávy sledujúcim stopy veľkých osobností z bluesovej histórie.
Bonzo Radványi
Január 2015