Online koncert Roberta Křesťana & Druhej trávy

Hudba a poézia v Zelenáčovej šope

26. apríla 2021 uplynie 25 rokov od otvorenia krčmičky pivných špeciálov a hudobného a divadelného klubu Zelenáčova šopa v Zlíne. Odvtedy sa tam uskutočnilo vyše 1000 koncertov, divadelných predstavení, besied a výstav. Výročie Zelenáčova šopa oslavuje i napriek pandémii špeciálne uvareným výročným pivom 25 a sériou koncertov. Ako povedal 16. apríla v rozhovore na stránke Zelenáčovej šopy na sociálnej sieti prevádzkový riaditeľ Martin „Čurda“ Juřík, cieľom koncertov nie je len podpora účinkujúcich hudobníkov a klubu, ale aj urobiť si radosť a nestratiť kontakt s publikom. Čurdov názor je aj v týchto ťažkých časoch jednoznačný: „Má zmysel to vydržať!

Online koncert Roberta Křesťana & Druhej trávy

Výročné koncerty sú vysielané ako stream a je možné ich sledovať bezplatne na sociálnej sieti i na YouTube, kde po priamom prenose ostávajú ako záznam. Kto chce koncerty či klub podporiť, môže tak urobiť dobrovoľným vstupným. Prvý koncert z tejto série sa konal v sobotu 17. apríla od 20.00 hod. V Zelenáčovej šope sa predstavila hudobná formácia Robert Křesťan & Druhá tráva. Tento koncert bol tiež súčasťou programu 25. ročníka zlínskeho cestovateľského festivalu Neznámá Země.


Kapela Robert Křesťan & Druhá tráva vznikla v roku 1991, tohto roku teda oslavuje 30. výročie. Po odchode z kapely Poutníci ju založili Robert Křesťan a Luboš Malina. Robert Křesťan je osobitý a výborný spevák, autor hudby, textár, básnik a prekladateľ a celá kapela je známa svojím hráčskym majstrovstvom. Je teda právom považovaná za jednu z najlepších kapiel v oblasti folku a country v Čechách. Často býva zaraďovaná do kategórie bluegrass, no je známa tým, že sa nebráni miešaniu hudobných štýlov. Svedčí o tom i to, že jej najnovší štúdiový album Díl první vznikal pod dohľadom britského producenta Eddieho Stevensa, ktorý hudbu Druhej trávy obohatil o zvuky typické predovšetkým pre elektronickú hudbu. Robert Křesťan & Druhá tráva vydali doteraz 19 albumov (v Čechách i v USA) a niekoľkokrát už získali ocenenie APH Anděl v kategórii Folk a Country. Absolvovali mnoho turné po USA a spolupracovali či spolupracujú s mnohými významnými zahraničnými hudobníkmi.

Online koncert Roberta Křesťana & Druhej trávy

V Zelenáčovej šope kapela vystúpila v zostave: Robert Křesťan – sólový spev, mandolína, Luboš Malina – banjo, gitara, low whistle, kaval, mandolína, vokály, Luboš Novotný – dobro, lap steel, Radek Hlávka – gitara, vokály, Tomáš Liška – kontrabas, basová gitara a Martin Novák – bicie, perkusie, vokály. Ako po prvej pesničke poznamenal Robert Křesťan, bol to už tretí live stream Druhej trávy počas „morovej rany“, a preto sa rozhodol, že tentoraz zaznejú pesničky, ktoré kapela hráva málo. A tak sme si vypočuli napríklad jeho pesničky Dřív než se rozloučíme, Odpočiň si, Sáro, Až si jednou sundám boty či Když jsem jí zpíval, s krásnymi poetickými textami. Jeho spevácky prejav bol veľmi presvedčivý a pôsobivý, počúvať jeho súznenie s vlastným dielom bol zážitok. Veľký úspech mala Irish Banjo Medley (zmes tradicionálov – inštrumentálnych skladieb Tommy Coen´s Reel a The Banshee Reel), pri ktorej sa naplno prejavila virtuozita kapely.


V pesničke Wild Horses, pôvodne od The Rolling Stones, mi učarovala hlavne parádna hra na dobre. I pesnička z autorskej dielne Boba Dylana One More Cup Of Coffee mi bola sympatická (a nielen preto, že som kávičkárka). Luboš Malina zdôraznil, že radi hrajú v Zlíne, pretože v tomto meste vlastne začínali, natáčali tam svoje prvé platne. Luboš Malina je autorom inštrumentálnej skladby V nevysokých horách. (Za názov tejto skladby vraj môže kapela AG Flek. Má totiž pesničku Ve vysokých horách a Luboš nechcel dať rovnaký názov.) Prostři mi plátnem je pôvodne škótsky tradicionál. Český text naň napísal Robert Křesťan. Na sólový album Luboša Novotného Venku z trávy túto pesničku naspievala Iva Bittová, v Zelenáčovej šope sa spevu zhostil autor textu. Zaspieval tiež pesničku Marka Ebena Zapomeneš, ktorú zvyknú hrávať na spoločných koncertoch. Zaujala ma v nej zaujímavá hra na bicích a perkusiách.

Online koncert Roberta Křesťana & Druhej trávy

Pesnička Nedělní ráno (Sunday Morning Comin´ Down) bola poctou mentorovi a kamarátovi Roberta Křesťana Pavlovi Bobekovi, zosnulému v roku 2013, ktorý ju mal dlhé roky vo svojom repertoári. Jej autormi sú Kris Kristofferson a Vladimír Poštulka. Z už spomínaného nového albumu Roberta Křesťana & Druhej trávy Díl první zazneli na koncerte tri pesničky: Kdybys mě zabila, Víš, co se říká a Když vposlouchám se do ticha. Všetky tri sú dielom frontmana kapely. Robert Křesťan & Druhá tráva sa so vzdialeným publikom rozlúčili pesničkou Řada snů. Pôvodne ju napísal Bob Dylan pod názvom Series Of Dreams.


Live stream trval približne hodinu a trištvrte, no čas pri ňom ubehol ako voda. Koncert mal vysokú sledovanosť, dívali sa naň nielen fanúšikovia z Čiech a zo Slovenska, ale aj z mnohých krajín Európy a z USA. Robert Křesťan poslucháčom odkázal, že sa teší na stretnutia z očí do očí. I ja by som rada čoskoro zažila koncert tejto kapely naživo. Je to naozaj hudba, ktorá rozveseľuje dušu i srdce.

Ružena Šípková
25/04/2021