Odkaz RockʼnʼRollu No. II

Koncert venovaný pamiatke Fedora Freša

Je sobota, 23. februára 2019, krátko pred pol ôsmou večer. V „zákulisí“ – čítaj v miestnosti pre fajčiarov – bratislavského podniku Kafé Scherz na Palisádach osem ľudí, ktorí už o chvíľu odštartujú koncert pod názvom „Odkaz rock’n’rollu No. 6 – koncert venovaný pamiatke Fedora Freša“, dolaďuje posledné prípravy. Sú to: Juraj „Dura“ Turtev, Jana „Džana“ Fujaková, Andi Ray Haverda, Paľo Hrnčirík, Juraj Kalász, Milan „Konfo“ Konfráter, Kirill Panshine a Jakub Valíček. Koncert je odkazom na tradíciu nestora slovenského a československého rocku Fedora Freša, ktorý rock’n’rollové koncerty usporadúval tu v týchto priestoroch, a ktoré boli zakaždým beznádejne vypredané. Ako sa ukáže dnes večer, nebude tomu inak ani tentoraz. Ak Fedor Frešo z nebeských výšin koncert pozoruje (na akciu v Kafé Scherz dohliada aj jeho sestra Gea osobne), myslím si, že bude môcť byť spokojný, nakoľko ním načatú tradíciu jeho pozemskí spoluhráči zvládnu so cťou. Ale nepredbiehajme.

Aký bol koncert venovaný pamiatke Fedora Freša v Bratislave Aký bol koncert venovaný pamiatke Fedora Freša v Bratislave

Koncert začína s tradičným meškaním, úvodného slova sa ujíma Juraj „Dura“ Turtev. Práve táto slovenská bluesová legenda, gitarista a spevák odštartuje večer za asistencie Milana Konfrátera skladbou Shake Your Hips, ktorej autorom je Slim Harpo. Ťažisko koncertu je prenesené na dvojicu Juraj Kalász – Jakub Valíček; silnú rytmiku, ktorá bude rock’n’rollový kolos poháňať v priebehu celého večera. Kalász je slovenskou jazzovou legendou, kontrabasistom a hráčom na basovú gitaru, ktorý už má niečo za sebou – a tým pádom značné skúsenosti. Rovnako ako Valíček, hráč na bicie nástroje, ktorý sa tiež roky pohybuje v jazzových vodách.

Aký bol koncert venovaný pamiatke Fedora Freša v Bratislave

Po úvodnej skladbe sa ku slovu dostáva tajomník Slovenskej bluesovej spoločnosti Paľo Sojka, ktorý prečíta vlastný príbeh „Za Fedorom Frešom“, napísaný v deň jeho úmrtia (26.06.2018) a dokončený po jeho pohrebe, konanom 02.07.2018 v legendárnom bratislavskom „Véčku“. Po tomto rozjímaní už nasleduje rýchly sled rock’n’rollového muzicírovania. Najskôr sa na pódiu objaví bluesová a rock’n’rollová speváčka Jana „Džana“ Fujaková, ktorá sa okrem spevu venuje aj klavíru, gitare, husliam a ďalším hudobným nástrojom. Za zdatného sekundovania ďalších dvoch muzikantov – Milana Konfrátera (respektíve jeho dravých gitarových sól) a Andi Ray Haverdu (ktorého si nemožno predstaviť inak než za klavírom) – to „odpáli“ v podobe trojice skladieb, Kansas City/Hey! Hey! Hey! Hey! a Lucille.

Aký bol koncert venovaný pamiatke Fedora Freša v Bratislave

Na jej dravý prejav nadviaže bluesový a rock’n’rollový spevák, gitarista a v neposlednom rade autor hudby a textov Milan Konfráter, dlhoročný organizátor pezinského festivalu Blues na mlyne, ktorý na slovenskej hudobnej scéne pôsobí viac ako dvadsať rokov. Jeho trojica skladieb Mystery Train, Thatʼs All Right Mama a I Saw Her Standing There si vyslúži značný potlesk a rozpáli natešené publikum do vyšších obrátok. Po jeho skladbách prichádza na scénu Andi Ray Haverda, spevák a klavirista majúci v repertoári najmä skladby slávneho amerického speváka a pianistu Jerry Lee Lewisa. Spoločne s Andi Rayom sa predstavuje aj ďalší výborný spevák a gitarista Kirill Panshine, ktorý sa spoločne s Milanom Konfráterom dopĺňajú v gitarových sólach – ak práve Haverda nebrázdi rukami po klaviatúre alebo nepredvádza svoj energický spev – v jeho podaní v podobe skladieb Mean Woman Blues, Matchbox a What’d I Say.

Aký bol koncert venovaný pamiatke Fedora Freša v Bratislave

Po Andi Rayovi okupuje mikrofón Paľo Hrnčirík, a to už atmosféra v hľadisku začne po hodine a pol skvelej hudby naberať grády. Jeho trojica skladieb Burn It Down, If Heartaches Were Nickels a Rock This Town potvrdzuje Hrnčiríkovú povesť šoumena a vynikajúceho gitaristu, ľudia sa bavia a to je tá najväčšia odmena pre muzikantov stojacich na pódiu.
Aký bol koncert venovaný pamiatke Fedora Freša v Bratislave

Po pauze sa rozbehne druhá polovica koncertu, ktorú opätovne otvorí Juraj „Dura“ Turtev – tentoraz so skladbou Knocking Myself Out autora Mike Bloomfielda. Po ňom si zastane pred mikrofón Milan Konfráter s piesňou Be Bop A Lula (autorom je Gene Vincent); za ním nastupuje na scénu Kirill Panshine. Jeho verzia skladby B. B. Kinga Why I Sing the Blues nikoho nenechá na pochybách, že tento rodák z ruského Petrohradu je nielen výborným spevákom so silným bluesovým cítením, ale predovšetkým výborným gitaristom.


Po ňom sa prekvapenému publiku prihovorí z nebeských výšin sám Fedor Frešo: moment je veľmi autentický a – ako neskôr poznamená Paľo Sojka – „až následná minúta ticha za Fedora nás prinútila uvedomiť si, že náš kamoš nás navštívil už len zo záznamu“. Po tomto smutnom tichu sa všetci vrátime do reality života a prílivový rockʼnʼrollový uragán (odštartovaný skladbou Hound Dog v podaní Andiho Raya za opätovnej silnej podpory Kirilla Panshina, Juraja Kalásza, Jakuba Valíčka a Milana Konfrátera) nám prinesie následne do zvukovodov posledné štyri skladby.

Aký bol koncert venovaný pamiatke Fedora Freša v Bratislave Aký bol koncert venovaný pamiatke Fedora Freša v Bratislave

Atmosféra graduje opätovným príchodom Paľa Hrnčiríka, ktorý z pohľadu očitého svedka udalosti Paľa Sojku „svojim záhoráckym temperamentom postavil do pozoru celé publikum, to skandovalo a búrlivo tlieskalo a aplaudovalo“. Atmosféra lokálu sa v záverečnej skladbe prenesie aj na hudobníkov, ktorí hrajú tak, ako by mala byť ich poslednou v živote. „Klávesák Andi v emócii vyskočil na klavír a spieval do mikrofónu, nehľadiac na prípadné poškodenie svojho nástroja,“ uviedol tajomník Slovenskej bluesovej spoločnosti Paľo Sojka.

Aký bol koncert venovaný pamiatke Fedora Freša v Bratislave Aký bol koncert venovaný pamiatke Fedora Freša v Bratislave

Rockový večer vnímam ako veľmi vydarený a príjemný. Poskytol obecenstvu možnosť nasýtiť sa nielen príjemným jedlom či pitím, ale najmä výbornou muzikou. Koncert dokázal namiešať osviežujúcu zmes rock’n’rollu a blues a skončil bodkou v podobe standing ovation. A keď už sme toľko citovali Paľa Sojku, zaznamenajme i jeho záverečné slová: „Z nebíčka sa ešte nikto nevrátil a tak nemáme tušenie, ako to v inej dimenzii vyzerá. Túto správu nám určite nepodá ani Fedor, treba však dopriať pokoj jeho duši, poďakovať mu za chvíle strávené s ním počas jeho pozemskej púte a ak nás z tej inej dimenzie zvedavo pozoroval, tak dúfam, že sa mu dnešný koncert na jeho počesť páčil.“ Nám zostáva iba veriť, že sa v tejto tradícii, v odkaze rock’n’rollu Fedora Freša, bude aj naďalej pokračovať.

Text: Ellen Haverdová
Foto: Patrícia Macová (Pati Photography) a Zorka Lišková
03/2019