Nominácie na ceny Grammy Awards 2017

Mikulášsky darček pre bluesmenov

V utorok 6. decembra, práve na Mikuláša, zverejnili v USA nominácie na výročné hudobné ceny Grammy. Pokiaľ mainstreamové médiá sa sporia o tom, či viac prestížnych cien získa Beyoncé alebo Adele, ctiteľov bluesovej hudby určite poteší správa, že bluesovým umelcom udelia až dve ceny.

Nominácie bluesmanov na ceny Grammy Awards 2017

Organizátori Grammy Awards rozdelili jedinú doterajšiu kategóriu s názvom Najlepší bluesový album roka na dve časti, takže najnovšie budú bluesmeni oceňovaní v dvoch kategóriách: Best Traditional Blues Album a Best Contemporary Blues Album. Je to vlastne celkom logické delenie na old school blues s jeho tradičnou harmonickou štruktúrou a subžánrami ako delta, chicago, piedmont, jump atď. a nahrávky súčasných bluesmenov obohatené o prvky funku, hip-hopu, reggae a rocku, v ktorých možno počuť aj netradičné rytmy a modernú elektroniku, loopery a pod.

Situácia sa takto znormalizovala a vrátila pred rok 2014, keď organizátori vyhradili pre bluesovú hudbu, ktorá je v podstate základom skoro celej americkej hudby, len jednu jedinú kategóriu – Najlepší bluesový album roka. Pritom iné hudobné žánre ako napríklad jazz, R & B, country, gospel, rock alebo rap majú 4 či 5 kategórií. Kompletný zoznam nominácií na cenu Grammy vo všetkých 84 kategóriách nájdete na oficiálnej internetovej stránke Gramy.

Tu sú tie dve spomínané kategórie, ktoré sa týkajú bluesovej hudby:

Best Traditional Blues Album:
Can’t Shake The Feeling — Lurrie Bell
Live At The Greek Theatre — Joe Bonamassa
Blues & Ballads (A Folksinger’s Songbook: Volumes I & II) — Luther Dickinson
The Soul of Jimmie Rodgers — Vasti Jackson
Porcupine Meat — Bobby Rush

Best Contemporary Blues Album:
The Last Days Of Oakland — Fantastic Negrito
Love Wins Again — Janiva Magness
Bloodline — Kenny Neal
Give It Back To You — The Record Company
Everybody Wants A Piece — Joe Louis Walker

Ktorí dvaja z uvedenej desiatky nominovaných bluesmenov si odnesú cenu Grammy v podobe zlatého gramofónika sa dozvieme v nedeľu 12. februára budúceho roka, keď sa v Staples Center v Los Angeles už po 59-krát uskutoční slávnostná ceremónia udeľovania týchto svetoznámych hudobných cien.

Bonzo Radványi
December 2016