Miles Davis: Birth Of The Cool

Film ponúka prenikavý pohľad na chápanie legendárneho hudobníka

Film Miles Davis: Birth Of The Cool pojednáva o živote a diele jedného z najzásadnejších hudobníkov, jazzmanov všetkých čias. Je o muzikantovi, ktorý nebol príliš prívetivý ku svojmu okoliu, no rovnako ako od seba aj od ostatných vyžadoval maximálnu energiu, nasadenie a schopnosť predovšetkým vnímať, počúvať a nasledovať hudbu. Miles Davis: Birth Of The Cool je ďalším zo série filmov, ktoré odporúčam do vašej pozornosti aj preto, že blues bol v hudbe tohto výnimočného trubkára veľmi výrazne zastúpený. Dokument prináša pohľad na život a kariéru hudobnej a kultúrnej ikony, vizionára a inovátora, ktorý sa razantne postavil proti kategorizácii v USA a stelesnil pojem „cool“.

Film Miles Davis: Birth Of The Cool

Tento film ponúka prenikavý pohľad na chápanie legendárneho hudobníka. Vďaka novo-vydanému archívnemu materiálu rozhovorov s významnými historikmi a svedectvám jeho osobných priateľov, vznikla detailná ilustrácia muža, ktorý bol náruživo oddaný hudbe a svojmu remeslu. Napriek rozhorčeniu celej Ameriky v čase segregácie, Davisovi nič nebránilo v realizácii jeho sna, vytvoriť novú formu hudobného prejavu. Davis s priateľmi pracoval na hudobných experimentoch, pričom sa mu podarilo reformovať a modernizovať jazz. V 60tych rokov sa nebál prelomiť všetky dovtedy zaužívané konvencie a ako sám spomína, keď to vedia iní, viem to aj ja a bude to tisíckrát lepšie. A tak vznikol album Bitches Brew, ktorý je všeobecne považovaný za jeden z najzásadnejších albumov moderného jazzu a jazzu vôbec.

Film Miles Davis: Birth Of The Cool

Ako sa postupne dokument ponára do hĺbok vzťahov, dávnych lások a závislostí, objavuje sa jasnejší portrét Milesa Davisa ako nebojácneho muža a človeka, ktorého intelektuálny zápal je miernený iba jeho vlastnou neistotou. Epické dielo režiséra Stanleyho Nelsona zhromažďuje prvky tvorivého života a spája ich tak, aby sme pochopili hĺbku jedného z najväčších moderných amerických umelcov, ako nikdy predtým.

https://youtu.be/34r017yYNa0

Ján Sklenár
20/02/2021