15. ročník Mikulášskeho jazzového festivalu 2019 sa konal 26. – 28. júla v Liptovkom Mikuláši. Jeho návštevníci si mohli užiť nielen koncerty, ale aj jam sessions, jazzové workshopy či súťaže o jazzové albumy. Festival z verejných zdrojov podporil hlavný partner Fond na podporu umenia.
Program v piatok odštartovala kapela Funny Fellows. Počas veselej jazdy Barkasom po centre mesta hrala svoju old-time music a pozývala okoloidúcich na festival. Neskôr koncertovala na Námestí osloboditeľov, kde sa spolu s ňou predstavila i speváčka Janika Kolářová z Brna.
Večerný program v Dome kultúry sa začal vystúpením Peter Korman Quintetu, ktorý tu aj pokrstil svoj debutový album Root System. Zo skladieb ma zaujala napríklad tá s názvom Blues 218, inšpirovaná udalosťami z 21. augusta 1968.
Herečka a speváčka Jana Gavačová s kapelou zavítali na festival so skladbami z Janinho debutového cédečka Biele noci. Predviedla spev v siedmich jazykoch i svoju lásku k jazzu a folklóru.
Piatkový hlavný program zakončil Andreas Varady Quartet, ktorého členom bol i klavirista Ľuboš Šrámek. Zneli nové skladby z autorskej dielne frontmana a zaujali svojím majstrovstvom i hravosťou.
V jazzovom bare sa v neskorú nočnú hodinu ešte uskutočnila jam session pod vedením Petra Kormana.
V sobotu popoludní sa konal v koncertnej sále Súkromnej základnej umeleckej školy klavírny workshop pod vedením Zsolta Farkasa. Workshop bol zameraný hlavne na jazz a na klasickú hudbu a lektor dával aj mnohé praktické rady.
Ako prvé v hlavnom programe v Dome kultúry vystúpilo v ten večer Zsolt Farkas Trio, ktoré tento rok vyhralo hlavnú cenu súťaže Jazz Start Up. Prezentovalo sa skladbami, pod povrchom ktorých to vrelo. Zaznela napríklad skladba Kálmána Oláha Polymodal Blues.
Rakúske multiinštrumentálne trio David Helbock´s Random/Control počas svojho vystúpenia hralo známe jazzové skladby na vyše dvadsiatich hudobných nástrojoch (okrem iného aj na didgeridoo), a to zručne, vtipne a s nadhľadom.
Na záver sobotného hlavného programu sa predstavil poľský Jazz Band Ball Orchestra spolu s americkým jazzovým a bluesovým spevákom Stanleym Breckenridgeom. Jazz Band Ball Orchestra funguje už úctyhodných 57 rokov a jeho hudba rozdáva priam nákazlivú energiu. Stanley Breckenridge pripravil pre obecenstvo hudobnú cestu po USA s pesničkami ako Georgia On My Mind, Kansas City či Route 66. Obecenstvo sa výborne bavilo, spievalo i tlieskalo do rytmu, a tak zaznel i prídavok: skladba Got My Mojo Working.
Sobotnú jam session v jazzovom bare viedol Zsolt Farkas.
Nedeľné popoludnie prinieslo ďalší workshop. Tentoraz bol o hre na saxofóne a lektorom bol Radovan Tariška. Ako povedal, základom jazzu je blues. Veľa rozprával o histórii jazzu, o rôznych hudobných nástrojoch v tejto hudbe a ako funguje hranie v kapele.
V nedeľnom hlavnom programe v Dome kultúry prišlo na pódium ako prvé medzinárodné akustické duo DUSKA – maďarská speváčka Ági Kazai a slovenský gitarista a spevák Štefan Uhriňák. Toto duo je víťazom v kategórii Live performance v súťaži Jazz Start Up 2019. V Liptovskom Mikuláši hralo a spievalo predovšetkým svoje vlastné autorské skladby s príchuťou jazzu, neo-soulu, no i blues. Obecenstvu sa očividne páčili, všimla som si, že veľmi pozitívne reagovalo aj na bluesovejšie skladby.
Nasledovalo vystúpenie česko-slovensko-ruskej hudobnej formácie Ochepovsky Project, ktorej hudbu možno prirovnať k hudbe americkej kapely Snarky Puppy. Osemčlenná kapela priniesla energiu, groovy i pôsobivý spev speváčky Kristíny Mihaľovej.
Záver hlavného programu patril spevákovi Petrovi Lipovi, slovenskej jazzovej a bluesovej legende. Ako člen jeho bandu sa predstavil okrem iných i saxofonista Radovan Tariška. Vystúpenie malo drajv. Okrem starších obľúbených skladieb prišli na rad aj skladby z nového albumu Petra Lipu Dobré meno. Zaujala ma napríklad bluesovo ladená Odpočívam v pokoji. Standing ovation po koncerte bolo zaslúžené.
Tí poslucháči, ktorí chceli ešte viac hudby, si mohli vychutnať záverečné jam session v jazzovom bare.
Mikulášsky jazzový festival oslávil svoje pätnáste narodeniny plný síl, sviežosti a inšpirácie. Malý tím organizátorov ho pripravuje vo svojom voľnom čase a neostáva mi nič iné, len im zatlieskať. Festivalu, samozrejme, prajem dlhý a šťastný život. Veď sa ešte len pomaly blíži k dospelosti.
Ružena Šípková
08/2019