Koncert The Breakers na trnavskom jarmoku 2017

Bigbítové hity na Trojičnom námestí

V piatok 8. septembra 2017 bol krásny slnečný deň. V pohode, s dobrou náladou a s peknými zážitkami som sa vrátila zo Skalice, z celoslovenskej súťažnej prehliadky bluesových kapiel Slovakian Blues Challenge 2017. Ale doma som sa dlho nezdržala a krátko po 16:00 hod. som spolu so svojou mamou pricestovala vlakom do Trnavy, kde sa v dňoch 7. – 10. septembra 2017 konal Tradičný trnavský jarmok.

Kapela The Breakers ponúkla bigbítové hity na Trojičnom námestí v Trnave

Nelákali nás tam predajné stánky, kolotoče ani ulice preplnené ľuďmi. Navštívili sme obchod i kamarátku, a potom sme sa po Hlavnej ulici prebojovali na Trojičné námestie k pódiu, na ktorom sa o 17:30 hod. začal koncert trnavskej legendy – bigbítovej kapely The Breakers. Tradične hrala v zostave: Peter Bonzo Radványi – spev, sprievodná gitara, ústna harmonika; Laco Bartoš – sólová gitara, vokál; Fero Bartoš – basgitara, vokál; Marián Remenár – bicie, vokál; Marián Mike Kramár – organ. Kapela má (nielen) v Trnave množstvo fanúšikov. Konkrétne o popularite jej frontmana svedčí aj to, že keď sa moderátor Martin Chynoranský opýtal jedného chlapca, či vie, ako sa volá kapela, ktorá o chvíľu začne hrať, malý návštevník jarmoku suverénne zakričal do mikrofónu: „Bonzo Radványi!“

Kapela The Breakers ponúkla bigbítové hity na Trojičnom námestí v Trnave

Keďže hudobná formácia The Breakers bola založená v roku 1965, moderátor sa opýtal Petra Bonza Radványiho, čo majú po približne päťdesiatich rokoch nové. Odpoveďou bolo, že kapela má novú knihu. Bola to mne už dobre známa publikácia „50 rokov bigbítu – The Breakers 1965-2015“. Na koncerte na Trojičnom námestí sa zišlo početné publikum, a tak sa o knihe iste zase dozvedelo mnoho nových ľudí. Knižka naozaj stojí za to, keď si v nej listujem, počujem hudbu, ako sa prelieva pomedzi stránky.

Kapela The Breakers ponúkla bigbítové hity na Trojičnom námestí v Trnave

The Breakers ukázali, že hrajú vynikajúco aj 52 rokov po vzniku kapely. Počas koncertu na trnavskom jarmoku 2017, ako to majú vo zvyku, ponúkli prehliadku najväčších hitov bigbítovej éry ako Farmer John, Hi-Heel Sneakers, You Really Got Me, No Expectations či Summer In The City. Zaznela ale i skladba If You Gotta Go, Go Now, ktorú zložil Bob Dylan v roku 1964. Preslávila ju napríklad britská kapela Manfred Mann, ktorá v októbri 1965 odohrala dva koncerty v Bratislave. Ako povedal Peter Bonzo Radványi, tieto koncerty boli inšpiráciou pre vznik kapely The Breakers. Navyše, jej členovia si podľa vzoru britských hudobníkov kúpili roláky, v ktorých aj istý čas vystupovali.

Kapela The Breakers ponúkla bigbítové hity na Trojičnom námestí v Trnave

The Breakers na jarmočnom vystúpení ponúkli aj dve vlastné skladby: I Haven´t Got A Penny od Petra Bonza Radványiho a Spomienky na časy, ktorú zložil Laco Bartoš. Kapela odohrala pred preplneným námestím temperamentný koncert, pri ktorom určite prúdila pozitívna energia nielen z pódia k poslucháčom, ale aj obrátene. Po záverečnej rock´n´rollovej smršti – pesničke Johnny B. Goode od Chucka Berryho, si obecenstvo veľkým potleskom žiadalo prídavok a ten aj prišiel: (I Can´t Get No) Satisfaction od The Rolling Stones. Napriek názvu poslednej skladby sme v ten slnkom prežiarený večer s mamou odchádzali z koncertu na Trojičnom námestí spokojné, pretože hudba zo 60. rokov 20. storočia je nám obom blízka.

Kapela The Breakers ponúkla bigbítové hity na Trojičnom námestí v Trnave

Spokojná som takmer po každom koncerte, ale len na veľmi krátky čas. Potom zatúžim po ďalšej hudbe. Takže v konečnom dôsledku asi aj pre mňa platí: (I Can´t Get No) Satisfaction.

Ružena Šípková
September 2017