Koncert Gapa & Mečiar Blues Connection

Blues & funk v Piešťanoch

V piatok 27. mája 2022 ma zase po dlhšom čase „všetci čerti“ niesli do Piešťan. Na terase reštaurácie La Musica na Teplickej ulici sa totiž konal koncert hudobnej formácie Gapa & Mečiar Blues Connection. Túto kapelu som nikdy predtým nepočula hrať naživo, a tak sa vo mne miesila radosť s očakávaním. Terasa reštaurácie La Musica je veľmi príjemná – útulná, plná zelene a jej väčšia časť je krytá. Tú poslednú výhodu som v ten večer obzvlášť ocenila. Už pred koncertom sa dvíhal vietor a zdalo sa mi, že dážď visí na nitke.

Koncert Gapa & Mečiar Blues Connection v Piešťanoch

Hrať sa začalo o 19.45 hod. Kapela sa predstavila v zostave: Mário „Gapa“ Garbera – saxofón, spev, Roman Mečiar – gitara, spev, Michal Šimko – basová gitara, Michal Fedor – bicie a Pavol Jeňo – trúbka. Ako prvá zaznela rezká pesnička Tore Down. Obecenstvo, od začiatku naladené na bluesovú a funkovú vlnu, ju ocenilo veľkým potleskom. Potom sa všetkým prítomným prihovoril Gapa. Prezradil, že v ten večer budú hrať známe skladby vo vlastných aranžmánoch. Tiež predstavil kapelu, pričom rytmiku pomenoval „M & M´s“ a trubkára „brat od dychov“. Počas nasledujúcej pesničky Stand By Me nabádal Gapa poslucháčov, aby spievali refrén. Romantické saxofónové sólo prišiel zahrať medzi stoly, pri ktorých sedelo obecenstvo.

Koncert Gapa & Mečiar Blues Connection v Piešťanoch

Prevzaté skladby v podaní Gapa & Mečiar Blues Connection boli veľmi dobre zahraté, zneli plnokrvne a energicky. Parádne sóla saxofónu, trúbky a gitary boli samozrejmosťou a poslucháči po nich odušu tlieskali. Rytmika pracovala ako hodinky. Spevu sa zhostil Roman Mečiar a v refrénoch sa pridával i Gapa. V prestávkach medzi skladbami sa tí dvaja dobromyseľne doberali.


Na začiatku pesničky Government Cheese zneli silné bicie a neskoršie Gapovo sólo bolo priam šialené (v dobrom zmysle slova). Pesnička Sweet Home Alabama mala v sebe správnu rockovú ráznosť. Na jej začiatku Gapa tlieskal s rukami nad hlavou a obecenstvo sa nechalo strhnúť na tlieskanie do rytmu. Po pár skladbách začalo pršať. Terasa bola poriadne obsadená a pod strechu prišli aj ľudia, ktorí predtým sedeli v jej nekrytej časti. Pred prvou prestávkou zaznel ešte bluesový štandard Hoochie Coochie Man. V jeho rámci Roman Mečiar a Pavol Jeňo zahrali prenikavé sóla a Gapa si dovolil malý žartík: do svojho sóla zakomponoval melódiu ľudovej pesničky o svojom rodnom meste – A od Prešova.

Koncert Gapa & Mečiar Blues Connection v Piešťanoch

Druhé kolo sa začalo pesničkou Chevrolet. Okrem iného sa do nej vmestilo pekné sólo basovej gitary a oduševnený dialóg saxofónu a bicích. Po jemnej balade Wonderful Tonight zahrali hudobníci jednej oslávenkyni z publika Happy Birthday a nasledovala jej obľúbená skladba – svižná inštrumentálka Always There, počas ktorej sa Gapa vybral znova hrať pomedzi obecenstvo. Nasledovala Layla – pomalá pesnička so strhujúcim záverom.


Po ďalšej prestávke prišla gitarová hrmavica – pesnička Cocaine. Niektorých poslucháčov Gapa povzbudil do spevu. I tentoraz sa činil a v jeho sóle sa ocitla melódia Európskej hymny. Pesnička Goin´ Down mi znela už ako Goin´ Home, pretože som sa musela ponáhľať na posledný autobus. Dažďové prehánky ma verne sprevádzali až na stanicu.

Koncert Gapa & Mečiar Blues Connection v Piešťanoch

Gapa & Mečiar Blues Connection je naozaj šťastné spojenie. Teším sa, že v divokej mestskej záhrade reštaurácie La Musica sa darí nielen kvetom, bylinkám a jazzu, ale aj blues. Dúfam, že úroda bude i naďalej dobrá a autobusové a vlakové spojenia tiež.

Ružena Šípková
07/06/2022