Koncert Beans & Bullets Online

Proviant, výzbroj a tvrdá muzika

Trnavské kultúrne centrum Malý Berlín počas koronavírusovej pandémie presunulo mnohé svoje aktivity do virtuálneho priestoru. Už na jar usporiadalo viaceré online koncerty a na jeseň sa rozhodlo pre sériu štyroch koncertov trnavských kapiel. Na začiatku každého koncertu prebieha krátky rozhovor s lídrom kapely naživo. Kultúrne centrum Malý Berlín vybralo hlavne reprezentantov hudobných žánrov pevne spätých s Trnavou. Snaží sa tak o zaujímavý pohľad na súčasnú hudobnú scénu v Trnave.  Podujatia z verejných zdrojov v rámci projektu Malý Berlín 2020 podporili: Fond na podporu umenia, Mesto Trnava a Trnavský samosprávny kraj. Mediálnymi partnermi sú: Mesto Trnava, trnava-live.sk, TrnavskýHlas.sk, Trnavsko a Trnavské rádio.

Online koncert Beans & Bullets z Trnavy

Druhý zo série online koncertov bol venovaný hudbe zakotvenej v žánri blues – v Malom Berlíne zahrala blues-hard-rocková kapela Beans & Bullets. Jej názov znamená „Proviant & výzbroj“, čiže to, čo si vojaci musia vziať so sebou, keď idú bojovať. „Boj“ sa uskutočnil v piatok 20. novembra 2020 so začiatkom o 19.00 hod.

Online koncert Beans & Bullets z Trnavy

Moderátor najskôr vyspovedal harmonikára a speváka Beans & Bullets Jakuba Daniša. Dozvedeli sme sa napríklad to, že skoro všetci členovia kapely sú Trnavčania. Výnimkou je hráč na basovej gitare Milan Klenovský, ktorý pochádza z Banskej Bystrice, a býva v Stupave. Hudobnú tvorbu Beans & Bullets označil Jakub Daniš slovom „bastard“ – má pevné korene v blues, ale je ovplyvnená aj inými hudobnými žánrami, ako napríklad funk či hardrock, teda tým, čo členovia kapely radi počúvajú. Moderátor položil tiež otázku, či kapela chystá album. Jakub Daniš odvetil, že v priebehu budúceho roka chcú nahrávať. Ako priznal, Beans & Bullets mali počas svojej existencie aj pauzy, spôsobené zmenami zostavy. Istý čas hrávali v trojici bez basáka, no napokon si uvedomili, že basová gitara v ich hudbe chýba. Najdlhšiu pauzu  v hraní majú však teraz, v čase koronavírusovej pandémie. Pauza bola prerušená iba online koncertom v Malom Berlíne.

Online koncert Beans & Bullets z Trnavy

Potom už prišlo na rad samotné hranie, do ktorého sa kapela od prvých tónov poriadne oprela. Vystúpila vo svojej už dlhý čas stabilnej zostave: Jakub Daniš – ústne harmoniky, spev, Michal Mandák – gitara, sprievodné vokály, Peter Mikušek – bicie, sprievodné vokály a Milan Klenovský – basová gitara, sprievodné vokály. Koncert sa začal energickou skladbou Drive It Hard. Na pódiu, ako to už býva v Malom Berlíne, nechýbal dym a svetlá reflektorov. Hlavný však bol živelný prejav kapely. Pozornosť na seba pútal predovšetkým mocný a drsný hlas Jakuba Daniša a prenikavý zvuk jeho harmoník. Rytmika a gitarista tiež excelovali, myslím si, že celá kapela mala radosť, že si mohla zahrať, aj keď v sále bez obecenstva.

Online koncert Beans & Bullets z Trnavy

Hudobníci hrali väčšinou skladby z vlastnej tvorby. Zaznela napríklad skladba inšpirovaná funkom – Honk The Funk –  a tiež skladba s rovnakým názvom ako hudobná formácia – Beans & Bullets. Kapela však okrem iného zahrala i „slaďáčik na piatkový večer“ – Little Baby – s jemnejšími i dôraznými pasážami. Dočkali sme sa aj „bluesíka“ PCB s rezkým záverom. Podľa slov Jakuba Daniša je Woman najnovšia skladba, ktorú Beans & Bullets zložili. Je pomalá, s clivým harmonikovým sólom, ale plná energie. Skladba Like A King sa textovo drží starej bluesovej témy a hudobne má tvrdé rockové spracovanie. Zaujímavo je spracovaný i cover skladby Muddyho Watersa Catfish Blues. Pred poslednou skladbou koncertu Wild Billy predstavil Jakub Daniš kapelu a v sále sa ozvalo zatlieskanie, aspoň pracovníkov Malého Berlína. Fanúšikom muselo stačiť lajkovanie a nadšené komentáre počas online live streamu. Beans & Bullets sa s poslucháčmi rozlúčili rockovou hrmavicou, ozdobenou zmenami dynamiky a slajdovaním na gitare.


A tak sme boj dobojovali šťastlivo, a myslím si, že porazený nebol nikto. Beans & Bullets sú napriek mladému veku starí harcovníci a neodmysliteľná súčasť trnavskej hudobnej scény. Už aby konečne vydali to svoje dlho očakávané cédečko.

Ružena Šípková
04/12/2020