Juraj Schweigert vydáva nový album Spin-Off

Ponúka netradičný pohľad na blues

Virtuózny hráč na ústnu harmoniku Juraj Schweigert po piatich rokoch vydáva so svojou kapelou The Groove Time nový album s názvom Spin-Off. CD vychádza vo vlastnej produkcii s prispením Fondu na podporu umenia a minuloročnej crowdfundingovej kampane. Kým prvý album Novelty Shop spolieha z veľkej časti na Jurajovu virtuóznu hru na diatonickej harmonike, album Spin-Off kladie dôraz na “songwriting” a autorské skladby, ktoré premosťujú blues s iným žánrami.

Juraj Schweigert vydáva nový album Spin-Off

Ako napovedá samotný názov albumu Spin-Off, album je výpoveďou o hudobných vplyvoch, z ktorých autor čerpá a “tká” z nich hudbu na svoj obraz. Skladby vznikali postupne počas posledných piatich rokov a odráža sa v nich hudba umelcov ako Chris Thile, Jamie Masefield, Kevin Breit, Paul de Lay, The Crusaders, Robert Plant, Steely Dan, či Carlos del Junco.


Album sa nahrával v októbri 2020 v Bratislave v štúdiu AMA21 a obsahuje 11 skladieb – z toho 6 spievaných a 5 inštrumentálnych. K nahrávaniu si Juraj okrem svojej stabilnej kapely Zsolt Szitási – gitara, Matej Štubniak – basa a Juraj Raši – bicie pozval viacero hostí, ktorí album obohatili svojim pohľadom a prístupom k jeho netradičným bluesovým fúziám. V skladbách sa objavujú vplyvy funku (Nobody’s talkin’), soulu (Stay with me), reggae (Every Four Seconds), jazzu (Drivin’ Home), či bluegrassu (Straight Back). K vzniku albumu inštrumentálne prispeli Tibor Feledi (Hammond organ), Lenka Molčanyiová – saxofón, Michal Cálik – trumpeta, Richard Šanda – trombón, Dominika Debnárová –vokály, Richard Ciferský (banjo), a Stanislav Palúch (husle).


Album Spin-Off ponúka netradičný pohľad na blues a svojou rozmanitosťou sa vyhýba monotónosti a klišé. Poteší aj veľkou dávkou muzikality všetkých aktérov a na svoje si prídu aj fanúšikovia ústnej harmoniky. Spin-Off je dostupný u väčšiny digitálnych distribútorov a bude možné zakúpiť si aj fyzický nosič.

Bluesmusic
11/02/2021