V polovici 50. rokov uplynulého storočia sa na US hudobnej scéne objavil rock and roll, o ktorom bluesmeni tvrdia, že je to len zrýchlený blues. Nech je ako chce, s érou rock and rollu sa objavil celý rad zaujímavých vynikajúcich spevákov a hudobníkov. Medzi nimi aj klavírista Jerry Lee Lewis, ktorý spolu s ďalšími priekopníkmi ako boli Little Richard, Chuck Berry, či Elvis Presley, definoval rock and roll ako hudobný žáner.
Lewis sa od ostatných líšil originálnym, často napodobovaným, no nenapodobiteľným štýlom hry na klavír, kombinovaným s výrazným spevom a divokou pódiovou prezentáciou. Do svojej dynamickej a výbušnej hry prebral prvky boogie woogie, bluesu, rockabilly, gospelu i country Táto neobyčajne kompaktná zmes spravila z neho najvplyvnejšieho klavíristu v dejinách rock and rollu a jeho slávne hity Whole Lotta Shakin´ Goin´ On, Great Balls Of Fire a High School Confidential sa stali doslova historickými míľnikmi v histórii pop music. Tak to aspoň zhodne tvrdia všetky rockové encyklopédie i hudobní publicisti.
Jerry Lee Lewis mal síce aj kopu vlastných skladieb, no oveľa väčší úspech slávil s prebratými. S veľkou obľubou hral známe hity svojich najväčších konkurentov, ktoré si vždy privlastnil do takej miery, že pôsobili ako jeho vlastné. Spomeniem len skladby ako What´d I Say, Long Tall Sally, Good Golly Miss Molly, Johnny B. Goode, Roll Over Beethoven, Blue Suede Shoes, Hello Josephine atď.
Po odznení éry rock and rollu, ktorú korunoval roku 1964 vynikajúcim koncertným albumom Live At The Star Club, Hamburg, úspešne presedlal na country. V druhej polovici 60. a v sedemdesiatych rokoch bol skoro bez prestávky prítomný v singlovej country and western hitparáde. So 17 nahrávkami sa dostal do prvej desiatky a štyri z nich sa vyšvihli až na samotný vrchol hitrebríčka. Dokonca vystupoval aj v Grand Ole Opry v Nashville. Samozrejme na koncertoch priebežne hrával aj svoje staré rock and rollové hity, ktoré dopĺňal novšími aktuálnymi nahrávkami. Medzi nimi bola aj verzia známej skladby Kris Kristoffersona Me And Bobby McGee, ktorou sa preslávila Janis Joplin a Lewis sa roku 1971 dostal s ňou až na 40. priečku americkej pop hitparády a vrchol country rebríčka.
Lewis bol vždy veľmi vďačnou témou pre novinárov, ktorí mu dali prezývku „The Killer“. Sedemkrát sa oženil, z toho raz so svojou len 13-ročnou sesternicou, čo mu skoro zničilo kariéru. Jedna z manželiek sa utopila v bazéne, rovnako ako jeho trojročný syn a ďalší zo synov zahynul ako 19-ročný pri autonehode. No ani tieto tragédie a pribúdajúci vek neubrali z jeho koncertných aktivít, a tak 21. storočie ho našlo ešte stále na nekonečných cestách okolo celej zemegule. V jeho prvej dekáde nahral svoje neobyčajne úspešné albumy Last Man Standing (2006) a Mean Old Man (2010), ktoré sa stali najpredávanejšími v celej jeho dlhej kariére. Mimochodom, na albume Last Man Standing sa medzi hviezdnymi hosťami ako Little Richard, Eric Clapton, Mick Jagger či Willie Nelson objavili aj bluesoví velikáni B. B. King a Buddy Guy. Nebolo to žiadne prekvapenie, lebo Lewis mal vždy vo svojom repertoári celý rad bluesových skladieb – Baby What You Want Me To Do, Big Boss Man, Hound Dog, Hi Heel Sneakers, C.C. Rider, Got You On My Mind, Trouble In Mind, Bright Lights Big City, Blues Like Midnight atď.
Slávny klavírista a spevák utrpel vo februári 2019 ľahkú mozgovú príhodu a následne zrušil všetky plánované koncerty. Našťastie lekári ho čoskoro postavili znova na nohy do takej miery, že v marci tohto roku ohlásil nahrávanie nového gospelového albumu s producentom T-Bone Burnettom. Pravda, epidémia koronavírusu zmenila plány aj jemu. Či sa ešte objaví na koncertnom pódiu alebo v nahrávacom štúdiu ukáže až čas.
Rodák z Ferriday v Louisiane má na svojom konte viac ako 40 štúdiových albumov, asi 10 koncertných a k tomu celý rad rozličných výberov a obrovské množstvo singlov, za ktoré obdržal tucet zlatých platní a 4 hudobné ceny Grammy. Roku 1986 ho uviedli do Rock and rollovej siene slávy a za svoj priekopnícky príspevok k žánru ho uviedli aj do Rockabilly Hall of Fame.
Hoci často koncertoval v Európe a hral aj v Prahe, ja som nemal na neho šťastie. Iba raz som ho skoro stretol na jednom festivale vo Francúzsku. Ale pred rokmi som bol na koncerte Eltona Johna, ktorý sa ukázal ako Lewisov veľký fanúšik. Počas koncertu zahral na veľkom bielom krídle jednu skladbu v štýle Jerry Lee Lewisa, ktorého mal dokonale „opajcovaného“ a podobne ako on používal pri hre chvíľami aj päste, lakte, nohy, hral po stojačky, otočil sa ku klavíru chrbtom a nakoniec naň vyliezol – slovom robil efektnú a dokonalú show á la Jerry Lee Lewis, s ktorou slávil u obecenstva rovnaký úspech ako s vlastnými hitmi.
Jeden z posledných žijúcic.h velikánov rock and rollu oslávil 29. septembra, teda v posledný septembrový utorok 85. narodeniny. Zaželajme mu „Happy Birthday!“ a pri tej príležitosti dožičme si pre potešenie našich uší i duší aj niečo z jeho bohatej hudobnej ponuky. Pravda, nezabudnite vytočiť volume poriadne doprava, nech sa všetko trasie, tak ako to spieva oslávenec: Come on over, baby, whole lotta shakin‘ goin‘ on.
Bonzo Radványi
30/09/2020