Jazz na rieke Moskva 2015

Blues goes East - smer Rusko

Dlho sme sa doma neohriali a v piatok 10. júla sme išli znova na východ. Tentoraz až do Ruska. Leteli sme z viedenského Schwechatu lietadlom Aeroflotu do Moskvy, kde nás na Bieloruskom vakzale už čakal riaditeľ Slovenského inštitútu, pán Ján Šmihula s manželkou.

Moskva-1
Bena-Radvanyi-Moskva-2015 Bena-Radvanyi-Moskva-2015 Bena-Radvanyi-Moskva-2015 Bena-Radvanyi-Moskva-2015

Viac ako 300 hostí a dvadsiatka vystupujúcich vyplávala v nedeľu (12. júla) z moskovského prístavu „Klenový bulvár“, aby na lodi „Port-Artur“ predviedla počas trvajúcej plavby svoje hudobné umenie. Zúčastnili sa už na 17. ročníku populárneho a obľúbeného medzinárodného festivalu „Jazz na rieke Moskva“.

Vďaka spolupráci Slovenského inštitútu v Moskve a moskovského „Jazz Art Clubu“ malo tento rok po prvýkrát na tomto sviatku hudby zastúpenie aj Slovensko. S mimoriadnym úspechom sa stretlo vystúpenie našich hudobníkov Ľuboš Beňa & Bonzo Radványi, ktoré bolo najúspešnejším bluesovým duom na Slovensku v rokoch 2013 a 2014. Naše duo nenechalo nikoho na pochybách, že svoje „remeslo“ ovláda majstrovsky a festival „Jazz na rieke Moskva“ ukončilo spoločným vystúpením so skupinou „The Modern Blues Band“ Giu Dzagnidzeho, ktoré odmenili diváci skandovaním a dlhotrvajúcim potleskom.

Toľko citácia z článku „Slovenské bluesové duo roztancovalo rieku Moskva“, ktorý sa objavil na internetovej stránke Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky medzi aktuálnymi správami typu: „M. Lajčák v Addis Abebe“ alebo „V Dubrovníku aj o energetickej bezpečnosti a predsedníctve SR v Rade EÚ“.

Bena-Radvanyi-Moskva-2015 Bena-Radvanyi-Moskva-2015 Bena-Radvanyi-Moskva-2015 Bena-Radvanyi-Moskva-2015

Čo k tomu ešte dodať ? Okrem účinkovania na festivale „Džaz na Moskva-reke“  sme v sobotu večer zahrali aj improvizovaný koncert pre slovenských a českých hostí v Slovenskom dome pri Veľvyslanectve SR, ktorým sme predviedli rezofonické gitary a prezradili, že ich vynálezca John Dopyera pochádzal zo Slovenska.

Moskva-1

Vedľa času sme síce nemali, no aj tak sme stihli obligátny výlet do centra Moskvy na Červené námestie, kde sme „hodili“ historický dobro akord a odfotografovali sa aj s našimi gitarami, obdivovali sme miesta a monumentálne stavby, o ktorých sme doteraz len čítali a navštívili sme aj moskovský B.B. King Dom Bljuza.

Bena-Radvanyi-Moskva-2015 Bena-Radvanyi-Moskva-2015 Bena-Radvanyi-Moskva-2015 Bena-Radvanyi-Moskva-2015

Počas nášho ani nie trojdňového pobytu v Moskve sme si trochu oprášili svoje skoro zabudnuté znalosti ruštiny a azbuky, vypili „nemnožka“ originálnej ruskej vodky, stretli množstvo priateľských a milých ľudí, ktorým sa páčila naša muzika a čo je hlavné, okrem množstva dojmov sme si priniesli domov aj pozvánku na eventuálne ďalšie hosťovanie v Rusku.

Bonzo Radványi
Júl 2015