International Blues Challenge 2016

V Memphise korunovali víťazov

V posledných januárových dňoch (26.-30.1.) sa v Memphise uskutočnil už 32. ročník najväčšej súťažnej bluesovej prehliadky na svete – International Blues Challenge. Na podujatí, ktoré zorganizovala americká nezisková organizácia The Blues Foundation, sa v priebehu piatich dní predstavilo viac ako 250 bluesmenov z celého sveta, vrátane európskych, ktorých delegovali bluesové asociácie z Francúzska, Nemecka, Holandska, Talianska, Nórska, Fínska a z Chorvátska.

IBC2016-1

Celé podujatie odštartovalo už v utorok 26. januára International Showcase, v stredu a vo štvrtok sa uskutočnilo súťažné štvrťfinále, v ktorom účastníci súťažili v skupinách po ôsmych v kategóriách sólo/duo a band v miestnych kluboch. V piatok nasledovala okrem polofinále aj prehliadka mladých talentov a konečne finálové vyvrcholenie v sobotu večer v Orpheum Theatre aj so slávnostným vyhlásením víťazov.

IBC2016-2

Korunu víťaza v kategórii Najlepšia bluesová kapela nakoniec získali veteráni Delgado Brothers z Los Angeles, pred Paul Des Lauriers Bandom z kanadského Montrealu, kým folkbluesové duo Ben Hunter and Joe Seamons zo Seattlu zvíťazilo v kategórii sólo/duo. Okrem toho Joey Delgado z Delgado Brothers si odniesol aj cenu Alberta Kinga „Albert King Award“ ako najlepší kapelový gitarista a za najlepšieho gitaristu súťažiaceho v kategórii sólo/duo bol vyhlásený hráč na cigar box guitar Bing Futch.

Svoje želiezko v ohni na International Blues Challenge malo aj Slovensko, lebo v špeciálnej kategórii Best Self-Produced CD súťažil hráč na ústnu harmoniku, spevák a skladateľ Juraj Schweigert so svojim debutovým albumom Novelty Shop. V tvrdej medzinárodnej konkurencii sa jeho swingujúci west coast blues úspešne prepracoval až do semifinále medzi najlepších 28 bluesových cédečiek z celého sveta vydaných vlastným nákladom, čím zviditeľnil nielen seba ale i celú slovenskú bluesovú scénu. Zástupcu Slovenska nominovala asociácia SLOVAKBLUES o. z.

Víťazi International Blues Challenge 2016

Solo/Duo
1. Ben Hunter & Joe Seamons (Washington Blues Society)
2. InnerVision (Columbus Blues Alliance)

Blues Band
1. The Delgado Brothers (Ventura County Blues Society)
2. The Paul Des Lauriers Band (Montreal Blues Society)
3. The Norman Jackson Band (Lake of the Ozarks Blues Society)

Best Solo Guitar Player
Bing Futch (Orange Blossom Blues Society)

Best Band Guitar Player
Joey Delgado (The Delgado Brothers)

Best Self-Produced CD
Rob Lumbard – Blues In A Bottle (Central Iowa Blues Society)

Bonzo Radványi
Február 2016