Harmonikovica 2014

Minuloročný úspech festivalu nebol náhodný

V piatok 7. marca sa v bratislavskom klube Hlava XXII uskutočnil 2. ročník festivalu Harmonikovica. Festival venovaný jednému z najmenších hudobných nástrojov – ústnej harmonike, dokázal, že jeho minuloročný úspech nebol náhodný. Svedčil o tom „plný dom“ spokojných a nadšených návštevníkov.

harmonikovica1 harmonikovica2

A hoci nebol zameraný čisto na blues, bluesová hudba hrala v ten večer veľmi dôležitú úlohu. Najmä pri vystúpení sympatického maďarského harmonikára a speváka Mátyása Pribojszkého, majstrovského hráča minimálne stredoeurópskeho rangu, ktorý spolu so svojimi dvomi spoluhráčmi ponúkol strhujúcu show, plnú dynamiky, virtuozity a najmä muzikality.

harmonikovica3 harmonikovica4

Majstri ohýbaných tónov striedali na festivalovom pódiu diatonické i chromatické harmoniky a ich štýlová ponuka bola veľmi pestrá. Juraj Schweigert vo dvojici s gitaristom Stanom Počajom zahral niekoľko známych jazzových štandartov, kapucínsky mních Ondrej Lazar Tkáč, takisto veľmi dobrý technický hráč, zafúkal so sprievodom akustického gitaristu svoje folk-country-bluesové posolstvo a celkom príjemným prekvapením bolo pre mňa aj vystúpenie herca Pavla Plevčíka, ktorý vo dvojici spolu s gitaristom Markom Wolfom ukázal, že vie. A to ako harmonikár i spevák. Samozrejme nesmiem zabudnúť ani na Filipa Pucherta, ktorý festival nielenže vymyslel, pripravil ako organizátor a dramaturg, ale aj uvádzal a spolu so svojim Bandom aj odštartoval. Jeho krátky úvodný set obsahoval okrem dvoch latino zafarbených inštrumentálnych skladieb aj dve verzie známych bluesových štandardov (Help Me a Messing With The Kid), v ktorých ukázal, že na Slovensku máme ďalšieho výborného hráča na ústne harmoniky a speváka, s ktorým treba rátať. Vystúpenie ukončil prezentáciou a krstom svojho prvého CD s jednoznačným názvom Live.

harmonikovica5 harmonikovica6

Priznám sa, že záverečné vystúpenie Boboša Procházku s Markom Wolfom som už nepočul, lebo som musel chytiť posledný vlak z Bratislavy do Trnavy, ale vôbec nepochybujem o tom, že Boboš aj napriek zdravotnému handikapu (zlomená pravá ruka) podal tradičný excelentný výkon. Nakoniec, vynahradím si to v Skalici, kde bude hrať 27. marca na špeciálnom gala koncerte spojenom s odovzdávaním ocenení najobľúbenejším slovenským bluesovým umelcom za rok 2013.

Ďalšie fotografie z Harmonikovice ponúka Pavol Laco na svojom Facebooku.

A moja odpoveď na otázku: Harmonikovica? Trikrát áno!

Bonzo Radványi
Marec 2014