Grammy Awards 2018

Zlatý gramofónik aj pre skupinu The Rolling Stones

V nedeľu 28. januára sa už po šesťdesiatykrát uskutočnila slávnostná ceremónia udeľovania cien Grammy, ktoré sa považujú za najznámejšie a najprestížnejšie hudobné ceny na celom svete. Na rozdiel od uplynulých rokov sa ceny neudeľovali v Los Angeles ale celé podujatie sa presťahovalo do Madison Square Garden v New Yorku. Slávnostná ceremónia mala byť pôvodne až vo februári, no jej organizátori ju presunuli na skorší termín, aby sa predišlo časovej kolízii so zimnými olympijskými hrami v juhokórejskom Pjongčangu. Na ceny Grammy boli nominované najlepšie nahrávky z roku 2017, presnejšie tie, ktoré vyšli v období od 1. októbra 2016 do 30. septembra 2017.

Zlatý gramofónik aj pre skupinu The Rolling Stones

Najviac cien si z newyorskej Madison Square Garden odniesli súčasní umelci ako Bruno Mars, Ed Sheeran a Kendrick Lamar, no nás najviac zaujali víťazi v dvoch bluesových kategóriách. V kategórii Najlepší tradičný bluesový album (Best Traditional Blues Album) získala zlatý gramofónik slávna britská skupina The Rolling Stones za svoj album Blue & Lonesome, ktorý je plný coververzií skladieb od legendárnych bluesmenov ako Little Walter, Howlin´ Wolf, Jimmy Reed či Willie Dixon. Album vyšiel v decembri roku 2016 a ešte stále boduje v prvej desiatke najpredávanejších bluesových albumov Billboard Charts. V kategórii súčasného bluesu – Best Contemporary Blues Album – sa o cenu podelili dvaja známi americkí bluesmeni, gitaristi a speváci Taj Mahal a Keb´ Mo´. Vďačia za ňu ich výbornému spoločnému albumu s názvom TajMo.

Okrem týchto dvoch kategórii blues bol ocenený aj v kategórii Best American Roots Performance, kde si cenu Grammy odniesla bluesrocková skupina Alabama Shakes za jej vystúpenie vo filme The American Epic Sessions so skladbou Killer Diller Blues od od Memphis Minnie.

Bonzo Radványi
Január 2018