Festival Hudba v Meste 2018 v Skalici

Výborné publikum, pestrá a kvalitná hudobná ponuka

Skalický festival Hudba v Meste je jedným z mála festivalov na Slovensku, ktorý nemá bombastický, angličtinou vyšperkovaný názov a hoci je jednoduchý, jeho ponuka je mimoriadne bohatá. Mimochodom takýto názov má aj tú výhodu, že nepreferuje len jeden hudobný žáner, i keď blues hrá v Skalici hlavnú úlohu. Nečudo, veď organizátorom a dušou festivalu je už dlhých 17 rokov známy bluesový gitarista Ľuboš Beňa. Priznám sa, že po minuloročnom festivale, keď skalické Srdiečko doslova explodovalo hudbou US bluesrockového gitaristu a speváka Nicka Schebelena (ex-Trampled Under Foot) a francúzskej rock ´n rollovej úderky Hot Chickens, bol som veľmi zvedavý, čo teraz Ľuboš pripraví.

Hudobný festival Hudba v Meste 2018 sa konal v Skalici na Záhorí

Na pódiu skalického Srdiečka sa počas dvoch dní vystriedali hudobníci a speváci z Maďarska, Chorvátska, Poľska, Španielska, USA, Írska a samozrejme nechýbali ani Slováci. Aj medzi početnými návštevníkmi panoval rečový mišmaš, ktorý len potvrdil medzinárodný status festivalu.

Hudobný festival Hudba v Meste 2018 sa konal v Skalici na Záhorí

Začiatok piatkového večera (9. 11.) i celého festivalu bol v komornej atmosfére. Postaral sa o ňu svojim vystúpením spevák a akustický gitarista Štefan Uhriňák aka Tony Bigmouth Pearson, ktorý aj napriek tomu, že je z Košíc, bol tak trochu na domácej pôde. Veď len pred dvomi mesiacmi na tom istom pódiu zvíťazil na súťažnej prehliadke Slovakian Blues Challenge. Okrem niekoľkých vlastných skladieb ponúkol aj známu klasiku Stormy Monday Blues a príjemne prekvapil peknou bluesovou verziou skladby Personal Jesus od Depeche Mode. V zápätí pozval na pódium svoju partnerku, speváčku Ági Kazai z Maďarska a spoločne zabŕdli do jazzových vôd. Ich vystúpenie bolo veľmi príjemné a pozorní poslucháči potleskom ocenili ich vzájomne ladiace hlasy a výbornú hru Štefana na gitare.

Hudobný festival Hudba v Meste 2018 sa konal v Skalici na Záhorí

Po krátkej prestávke slovensko-maďarské duo vystriedal sympatický Tomislav Goluban z Chorvátska. Virtuózny hráč na ústnu harmoniku prišiel do Skalice len sám, bez svojej kapely, no čo predviedol len s pomocou jednoduchých sprievodných nahrávok, bolo úžasné. Srdce poslucháčov si získal nielen svojim inštrumenálnym a speváckym výkonom, ale aj tým, že prišiel z chorvátskeho Zagorja, takže Záhoráci ho prijali ako vlastného a vytlieskali si aj prídavok.

Hudobný festival Hudba v Meste 2018 sa konal v Skalici na Záhorí

Večer pokračoval vystúpením formácie Slovak Blues Project v kompletnom zložení, na čele s hlavným organizátorom festivalu Ľubošom Beňom hrajúcim na rezofonickú gitaru a bicie, heligónkarom Mirom Buzrlom, gitaristom Palom Hrnčiríkom a spevákom a slide gitaristom Bonzom Radványim, teda mojou maličkosťou. Zahrali sme niekoľko skladieb z nášho najnovšieho CD, ale keďže som stál na pódiu, hodnotiť naše vystúpenie nebudem. Nakoniec, bohatým potleskom ho ohodnotilo samotné publikum. Zásluhu na tom mali samozrejme aj pred chvíľou spomínaný chorvátsky harmonikár par excellence Tomislav Goluban a elektrický gitarista Robert Garaj, ktorí sa k nám pripojili.

Hudobný festival Hudba v Meste 2018 sa konal v Skalici na Záhorí

Dobrá nálada v Srdiečku gradovala, keď sa na pódiu objavila speváčka Belle De Z zo Španielska, čerstvá víťazka tohtoročnej Global Music Awards v Kalifornii. Tá svoje vystúpenie zahájila odpichovou verziou známej piesne Mercedes Benz od Janis Joplin. Začala síce celkom sama, no o malú chvíľu sa k nej pridalo aj obecenstvo a tlieskalo do rytmu tak silno, až som sa obával, že spadne plafón. Sympatická potetovaná kráska s výrazným hlasom ponúkla potom s našim sprievodom sériu klasických bluesových štandardov ako Rock Me Baby, The Sky Is Crying a skladbu Sweet Home Chicago, ktorú samozrejme spievala ako Sweet Home Skalica a nadšené obecenstvo s ňou.

Hudobný festival Hudba v Meste 2018 sa konal v Skalici na Záhorí

To sa už k nám pridal aj ďalší Ľubošov priateľ Martin Guček, ktorý podobne ako jeho patrón sv. Martin neprišiel na bielom koni, ale so saxofónom. Záver prvého festivalového večera patril už tradične jam-session a aplauzu návštevníkov, ktorí spokojne a s úsmevom postupne odchádzali.

Hudobný festival Hudba v Meste 2018 sa konal v Skalici na Záhorí

Sobotný večer (10. 11.) začal tiež v komornej či skôr v rodinnej atmosfére. Na parket pod pódiom zaprataným aparatúrou a hudobnými nástrojmi nastúpili štyria páni, ktorých sa obecenstvo mohlo doslova dotknúť. Každý s mikrofónom v ruke a pod taktovkou čierneho amerického speváka Earl Thomasa spustili „a capella“, teda bez akéhokoľvek hudobného sprievodu, spirituál Joshua Fit The Battle of Jericho. Prekvapené publikum najprv stíchlo, aby v zápätí nato vybuchlo do nadšených ovácií. Bola to skutočná bomba.

Hudobný festival Hudba v Meste 2018 sa konal v Skalici na Záhorí

Darmo, hlas je tým najväčším hudobným nástrojom. Hodinka, počas ktorej Earl Thomas a jeho traja škótski priatelia z Glasgowa zaspievali celý rad známych gospelov, nechýbala napríklad pieseň Swing Low Sweet Chariot, či kresťanská hymna Will The Circle Be Unbroken, ubehla neuveriteľne rýchlo. Ani sme sa nenazdali a už tu bol záverečný prídavok v podobe strhujúcej verzie skladby Down By The Riverside, ktorú obecenstvo odmenilo standing ovations.

Hudobný festival Hudba v Meste 2018 sa konal v Skalici na Záhorí

Veľký úspech mal aj Outsider Blues Band z Poľska s dvomi sólovými gitaristami, ktorý uľahodil najmä fanúšikom elektrického bluesrocku. Spevák a harmonikár Jacek Szpytma s výzorom bohatého amerického playboya spieval síce po poľsky, ale vôbec nikomu to neprekážalo. Poliaci ponúkli okrem vlastných vecí aj niekoľko klasických bluesových štandardov. Jedným z vrcholov ich vystúpenia bola odpichová verzia skladby Rollin´and Tumblin´, keď si spevák sadol, vzal do ruky akustickú gitaru (samozrejme elektrifikovanú) a s bottleneckom odpálil také slideové sólo až som si sadol na zadok. To už bol na pódiu aj harmonikový kráľ Tomislav z Chorvátska.

Potom prišiel v neodmysliteľnej šiltovke aj Greig Taylor od Earl Thomasa a spolu s Poliakmi zaspieval výbornú verziu známej skladby Pride And Joy od Stevie Ray Vaughana. Mám taký dojem, že to bol už začiatok poriadne dlhej záverečnej jam-session, ktorej sa okrem pred chvíľou spomínaných zúčastnila aj speváčka Belle De Z.

Hudobný festival Hudba v Meste 2018 sa konal v Skalici na Záhorí

A mne neostáva už nič iné, len s potešením konštatovať, že tohtoročná Hudba v Meste sa vyznačovala neuveriteľne srdečnou atmosférou, výborným publikom, pestrou a kvalitnou hudobnou ponukou. K tomu samozrejme prispel aj tradične dobrý zvuk a bezchybne fungujúca organizácia, no vyzerá to tak, že organizátori budú musieť v budúcnosti pouvažovať o presune festivalu na miesto s oveľa väčšou kapacitou, aby uspokojili všetkých záujemcov. Veľká vďaka patri aj sponzorom festivalu: spoločnostiam Schaeffler, Protherm, Vaillant, LARK, mestu Skalica a reštaurácii Srdiečko.


Hviezdou festivalu Hudba v Meste 2018 bol Američan Earl Thomas. Dvakrát bol nominovaný na cenu Grammy a štyrikrát získal cenu San Diego Music Award.

Hudobný festival Hudba v Meste 2018 sa konal v Skalici na Záhorí Hudobný festival Hudba v Meste 2018 sa konal v Skalici na Záhorí Hudobný festival Hudba v Meste 2018 sa konal v Skalici na Záhorí Hudobný festival Hudba v Meste 2018 sa konal v Skalici na Záhorí Hudobný festival Hudba v Meste 2018 sa konal v Skalici na Záhorí Hudobný festival Hudba v Meste 2018 sa konal v Skalici na Záhorí Hudobný festival Hudba v Meste 2018 sa konal v Skalici na Záhorí Hudobný festival Hudba v Meste 2018 sa konal v Skalici na Záhorí Hudobný festival Hudba v Meste 2018 sa konal v Skalici na Záhorí Hudobný festival Hudba v Meste 2018 sa konal v Skalici na Záhorí Hudobný festival Hudba v Meste 2018 sa konal v Skalici na Záhorí Hudobný festival Hudba v Meste 2018 sa konal v Skalici na Záhorí Hudobný festival Hudba v Meste 2018 sa konal v Skalici na Záhorí Hudobný festival Hudba v Meste 2018 sa konal v Skalici na Záhorí Hudobný festival Hudba v Meste 2018 sa konal v Skalici na Záhorí Hudobný festival Hudba v Meste 2018 sa konal v Skalici na Záhorí Hudobný festival Hudba v Meste 2018 sa konal v Skalici na Záhorí Hudobný festival Hudba v Meste 2018 sa konal v Skalici na Záhorí Hudobný festival Hudba v Meste 2018 sa konal v Skalici na Záhorí Hudobný festival Hudba v Meste 2018 sa konal v Skalici na Záhorí

Text: Bonzo Radványi
Foto: Ľuboš Beňa, Facebook
November 2018